Simülasyon Aşırı Hareketliliğin Sınırlarını Uzatıyor

Bazı sürücüler için kaldırımın bittiği yerde macera başlıyor. Off-road sürüşü çoğu zaman araç yeteneklerini yeni, keşfedilmemiş yönlere doğru genişletir. Sadece atlayın, ardından herhangi bir ufka göz atın ve tekerlek izlerinin, kayaların, çukurların, tümseklerin ve eğimli yolların üzerinden yukarı ve aşağı gidin ya da derelerden geçerek ilerleyin.

Bugün spora olan ilgi giderek artıyor. yoldaki adrenalin bağımlıları alışılmışın dışına çıkmak için vites değiştirirken. 2020 yılında arazi aracı (ORV) pazarı dünya çapında 12,3 milyar dolardan fazla bir rakama ulaştı. Macera turizmi aynı zamanda spora daha varlıklı bir hayran kitlesini de çekiyor; özellikle karadan seyahat (iyi donanımlı ORV ile arka ülkeyi keşfetmek), 2019’da 586 milyar dolardan başlayan ve 2026’ya kadar 1,63 milyar dolara çıkacak bir büyüme yörüngesinde.

Çevrimiçi belgesel dizimiz “Driven by Simülasyon”un beşinci bölümünde, küresel güç sporları lideri Polaris’i ve otomotiv teknolojisi start-up’ı Potential Motors’u ziyaret ederek Ansys’in biraz yardımıyla ORV performansında nasıl tamamen açık hale geldiklerini görüyoruz.

Simülasyon, Polaris’in Off-Road Yeniliklerinde Kuzey Yıldızıdır

Dışarıda düşünün, sürüş deneyimini yaşayın ve onu daha iyi hale getirmek için çalışın. Bu, 1954’ten bu yana Polaris’te sürücü odaklı yeniliği körükleyen bir vizyondur; öyle ki mağazada çalışan herkes, ürünün performansını ve önümüzdeki yolun zorluklarını anlamak için ürünü kullanıyor. Polaris’in en çok satan spor yan yana arazi aracı RZR XP, güç sporlarında küresel bir endüstri liderinden bekleyebileceğiniz yüksek düzeyde sürücü odaklı inovasyonun yanı sıra bu ruhun bir örneğini oluşturuyor.

Rock'a Hazır: Simülasyon Aşırı Hareketliliğin Sınırlarını Uzatıyor

Polaris Ürün Planlama – Rekreasyon Direktörü David Elia, ekibinin müşterilerden çok fazla ilham aldığını ve bunun RZR XP’nin başarısının büyük bir nedeni olduğunu söylüyor. Polaris bu geri bildirimi dikkate alıyor ve ardından rekabetçi kalabilmek için pazar eğilimlerini öngörerek harekete geçiyor. Örneğin yakın zamanda yapılan bir yenileme, daha sağlam bir tasarımda gün boyu daha fazla konfor ve kapasite sunmaya odaklandı. Bunu yapmak için kısmen Ansys’in desteğiyle şasi gücünde bir artış gerekiyordu.

Elia, “Şasimiz eskisinden yaklaşık %25 daha güçlü veya daha sert” diyor. “Simülasyon sayesinde girdilerden şasiden neye ihtiyacımız olduğunu anlayabildik. Tamamen cıvatasız, tamamen kaynaklı ve çok daha güçlü bir şasi yapmayı başardık.”

Rock'a Hazır: Simülasyon Aşırı Hareketliliğin Sınırlarını Uzatıyor

Polaris, RZR XP’nin yeni 114 beygir gücündeki Pro Star Gen 2 paralel ikiz motor tasarımına ulaşmak için motora giren ve çıkan hava akışını anlamak amacıyla Ansys hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımına başvurdu. Akışkan dinamiğine odaklanmak, ekibin daha fazla güç elde etmek için kafayı, yanma odasını, emme ve egzoz yollarını optimize etmesini sağladı. Daha fazla dayanıklılık için debriyaj ve aktarma organları bileşenleri de güncellendi.

Polaris ayrıca motorun sürekli olarak amaçlandığı gibi performans göstermesini sağlamak için simülasyondan yararlandı — Kayalık alanlardan, kum tepelerinden, çamurdan ve derin ormanlardan geçerek zorlu koşullar altında saatlerce yol dışında.

Polaris Kıdemli Mühendis Müdürü Pratik Chandan, “Tüm bu koşullara dayanabilecek bir motor soğutma sistemi tasarlamak önemsiz bir şey değil” diyor. “Karşılaştığımız sorunlardan biri, karmaşık sistemlerin fiziksel etkileşimlerini sanal ortamda birlikte öğrenmemiz gerektiği ve Ansys gibi simülasyon araçlarının bize yardımcı olduğu şey de bu.”

Rock'a Hazır: Simülasyon Aşırı Hareketliliğin Sınırlarını Uzatıyor

Potansiyel Motorlar Simülasyonla En Zorlu Arazilerde Mücadele Ediyor

Arazide dikkate alınması gereken çok şey olduğundan, off-road sürüşü beceri gerektirir. Bir aracın yaklaşma, uzaklaşma ve kırılma açılarını anlamak; ne zaman yumruk atacağını ya da ne zaman bırakacağını bilmek; veya lastiklerinizin havasını indirmek için doğru zamanı seçmek, içinden geçmek veya sıkışıp kalmak arasındaki fark anlamına gelebilir.

Rock'a Hazır: Simülasyon Aşırı Hareketliliğin Sınırlarını Uzatıyor

Potansiyel Motors üyesi Ansys Başlangıç ​​Programıyazılım, yapay zeka (AI) ve bir dizi sensörle desteklenen, önünüzdeki en zorlu araziyi görebilen, anlayabilen ve proaktif olarak hazırlanabilen tamamen elektrikli arazi araçlarının geliştirilmesini kolaylaştırıyor. Tüm bunların nihai amacı, beceri düzeyi ne olursa olsun her sürücünün en zorlu araziyi güvenle aşmasını sağlamaktır.

Otomotiv teknolojisi şirketi, yazılım tanımlı bir aracın (SDV) bir elektrikli araç uygulamasında nasıl görünebileceğine ilişkin vizyonunu yansıtan ve bugün piyasada mevcut olanın sınırlarının ötesine uzanan bir platform oluşturmak için önemli miktarda çalışma yaptı. , ardından bu vizyonu test edin.

“Lidarın ne göreceğinden şasinin nasıl tepki vereceğine kadar her şeyi bildiğinizi anlamaya çalışırken simülasyonlarda çok zaman harcıyoruz – yani bu aracın kendisi bizim kendi platformumuz” diyor Sam Poirier. Potential Motors’un kurucusu ve CEO’su. “Bunu sıfırdan yaptık çünkü arazi için gerçekten yazılım tanımlı bir araç istiyorduk ve şaşırtıcı bir şekilde sadece kullanabileceğimiz bir araç yoktu.”

Rock'a Hazır: Simülasyon Aşırı Hareketliliğin Sınırlarını Uzatıyor

Yazılım zaten gelişmiş sürücü destek sistemlerini (ADAS) desteklemektedir araçlarımızda görmeye alışkınız. Ancak gelecekte araçlarımız öncelikle yazılımla tanımlanacak. SDV’ler olarak da bilinen bu araçlar; bağlantı, yapay zeka, otomasyon ve kişiselleştirme yoluyla sürüş deneyimlerimizi şekillendirme yeteneğine sahip olacak.

Poirier, SDV platformunu geliştirirken, aynı zamanda, eğlence amaçlı kitlenin ötesinde, çevresel koşulların üstesinden gelmenin genellikle günlük üretkenlik için bir ön koşul olduğu madencilik veya tomrukçuluk gibi ticari sektörlere kadar uzanan arazi verimliliğiyle ilgili temel bir sorunu çözdüğünü fark etti.

Rock'a Hazır: Simülasyon Aşırı Hareketliliğin Sınırlarını Uzatıyor

Poirier, “Simülasyon olmasaydı böyle bir şeyi inşa etmekte çok zorlanacağımızı düşünüyorum” diyor. “Özellikle, biliyorsunuz ki biz küçük bir ekibiz, burada Kanada’da yeni kurulmuş bir şirketiz ve sınırlı kaynaklarla işleri verimli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Simülasyon, işleri verimli bir şekilde yapabileceğiniz anlamına gelir. Küçük bir ekiple çok daha fazlasını yapabilirsiniz.”

Aşınmış yolun dışı

Simülasyonun yönlendirdiği mobilitenin geleceği kesinlikle çok iyi yerlere geliyor. Polaris ve Potential Motors ile macera arayışına çıktığımızda çevrimiçi belgesel dizimizin son bölümünü mutlaka izleyin.

YAN ÇUBUĞU

Biliyor musun?

Hayatta kalma becerilerinizi test etmeye hazırsanız karaya çıkmak sizin için olabilir. Uzun mesafeli seyahati içeren bir aktivite olarak tanımlanmıştır. Macera, dayanıklılık ve keşiften hoşlananlar için uzak yerler. Ve en az bir meraklıya göre, yol boyunca bir Taco Bell görürseniz muhtemelen yanlış yapıyorsunuz demektir.

Karaya çıkmak, hafta sonu kamp eğlencesi yerine manevi bir arayışa benzetildi. Dışarı çıkmayı göze alan çoğu kişi günler, aylar ve bazen yıllar boyunca çamur bataklıklarından geçerek, derin sularda ilerleyerek, kayalarla kaplı patikalarda yuvarlanarak ve daha fazlasını yaparak zaman harcar.

Zorlu ortamlara ve karışık akşam yemeklerine ek olarak, aşırı hava koşulları, duşsuz günler ve beklenmedik araç onarımlarıyla karşı karşıya kalabileceğiniz için, özgüven çok önemlidir. Yine de, eğer şebekeden çıkıp bilinmeyene doğru gitme isteğiniz varsa, rotanızı belirleyin, eşyalarınızı toplayın, sonra ORV’nize atlayın ve yola çıkın; yeter ki, bu zorlu koşullara dayanabilecek zihinsel dayanıklılığa ve kaynaklara sahip olduğunuzu düşünün. seyahat.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir