‘Şifreli kelimeler ve köpek ıslıkları’: yüksek öğrenime yönelik muhafazakar saldırı neden bu kadar etkili | Yüksek öğretim

Claudine Gay, Ocak ayı başlarında Harvard Üniversitesi başkanlığından istifa ettiğinde, uzmanlar onun ayrılışını muhafazakar aktivistlerin yürüttüğü başarılı bir görevden alma kampanyasına bağladılar.

Gay’in görevden alınmasının ardındaki strateji yeni değildi ve tarih boyunca muhafazakar gündemleri ilerletmek, okul müfredatını etkilemek ve Siyahları şeytanlaştırmak için kullanıldı. Bu kez farklı olan şey, bazı siyaset bilimciler, tarihçiler ve hukukçulara göre muhafazakar eylemcileri cesaretlendiren ve eğitimin geleceği için tehlikeli sonuçlar doğurabilecek olan yayından kaldırma işleminin hızlı bir şekilde etkili olmasıydı.

Sürekli ve koordineli baskı

Gay’i kovma kampanyası, çeşitlilik, eşitlik ve katılım (DEI) politikalarının vokal muhalifleri tarafından yürütüldü. onu suçladı vasıfsız bir çeşitlilik kiralaması olma. Cumhuriyetçi Ohio senatörü JD Vance, “İşini liyakat sayesinde değil, bir kutuyu işaretlediği için aldı” dedi X’e yazdı (eski adıyla Twitter) istifasının ardından.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin kıdemli avukatlarından Leah Watson’a göre onun gönderisi, muhafazakarların gelecekte DEI’yi bir düdük olarak kullanmaları, tarihsel olarak dışlanmış toplulukların ilerleyişinden tıbbi araştırmalara kadar her şeyi geçersiz kılmaları yönünde bir davet işlevi görüyor. X’te Vance, DEI programlarına sahip üniversitelerden alınan sertifikaların geçerliliğini, asılsız bir iddiayı ve yüksek öğrenime yönelik saldırılarda ciddi bir artışı sorgulamaya devam etti.

Medyada yer alan sürekli ve koordineli baskı, Gay’e karşı kampanyanın başlatılmasına yardımcı oldu. Çoğunlukla muhafazakar aktivistlerden oluşan eleştirmenler, onun kampüsteki antisemitizmle ilgili kongre sorularına yetersiz yanıt verdiğini iddia etmek için sosyal medyayı ve haber kaynaklarını kullandı. Kısa süre sonra, bazı çalışmalarının çalıntı olduğu yönünde iddialar ortaya atıldı.

Gay’in istifasından haftalar önce sağcı aktivist Christopher Rufo kamuya duyurulmuş onu görevden alma planı: “Claudine Gay intihal hikayesini Sağdan başlattık. Bir sonraki adım, anlatıyı onu devirme gücüne sahip merkez sol aktörler için meşrulaştırarak onu Sol’un medya aygıtına gizlice sokmak. Sonra sıkın.” ile yapılan bir röportajda Politika Gay’in görevinden ayrılmasının ardından Rufo, başarılı stratejisini “anlatı, mali ve siyasi baskı”dan oluşan üç yönlü bir yaklaşım olarak tanımladı.

Columbia Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler ve halkla ilişkiler alanında doçent olan Alexander Hertel-Fernandez, planın etkililiğine dikkat çekti ve bu aktörlerin “kendilerini harekete geçirebildiklerinde yaratabilecekleri etkiyi gördüklerini” dikkate alarak planın nelere işaret edebileceği konusunda uyardı. medyanın, bağışçıların ve diğerlerinden gelen baskı”.

Muhafazakar harekette eyalet yasama organlarını yeniden şekillendirmek için kullanılan benzer stratejilere dikkat çekti; aktivistler ve lobiciler, yetersiz personel ve kaynak sıkıntısı çeken devlet binalarını, yasa tasarılarını etkilemek için onlara araştırma ve tavsiye sunarak kullanıyor. Hertel-Fernandez, State Capture adlı kitabında muhafazakar Amerikan Yasama Değişim Konseyi’nin siyasi baskı uygulamak için yasa tasarılarını nasıl hazırlayıp dağıttığını yazdı. Hertel-Fernandez, “Kurumdaki zayıf noktayı teşhis edip onun peşinden giderek çok büyük bir etki yaratabilirler” dedi. “Tıpkı Harvard olayında yaptıkları gibi.”

Hükümet içindeki müttefiklere güvenmek Gay’in durumunda da önemli bir yaklaşımdı ve bu yaklaşım geçmişte muhafazakar gündemleri ilerletmek için de kullanılmıştı. İçinde Siyasi röportajRufo, Cumhuriyetçi kongre üyesi ve Harvard mezunu Elise Stefanik’i “siyasi koz” olarak kullandığını ve kongre duruşması sırasında Gay’e yönelik agresif sorgulamasını “”ustaca performans”.

Hertel-Fernandez, “Bu iddiaları güçlendirmek ve daha büyük bir anlatıya dönüştürmek için hükümet içindeki aktörleri ve müttefiklerini kullanıyorlar” dedi. Rufo daha önce muhafazakar politikalar oluşturmak için Florida’daki milletvekilleriyle birlikte çalışıyordu. Okulların ve işyerlerinin politika ve kurumlardaki yapısal ırkçılığı inceleyen akademik ve yasal bir çerçeve olan eleştirel ırk teorisini öğretmesini yasaklayan “Uyanmayı Durdurma Yasası” taslağını hazırlamak için Vali Ron DeSantis ile işbirliği yaptı. Rufo aynı zamanda New College of Florida’nın dağıtılmasına da yardım etti. cinsiyet Çalışmaları departman ve DEI ofisi DeSantis’in okul için atadığı mütevelli heyeti olarak.

Bir silah olarak dil

Tuskegee Üniversitesi’nde tarih ve siyaset bilimi geçici bölüm başkanı ve doçent olan John Tilghman’a göre, Eşcinsel’i karakterize etmek için kullanılan özel dil, muhafazakar plandaki en önemli araçlardan biriydi. Tilghman, Rufo’nun Gay’in kariyeri boyunca intihal yaptığı yönündeki iddialarının “bir süre boyunca akademik sahtekarlık yaptığı” izlenimini verdiğini söyledi. (Aralık ayında Gay, uygun şekilde atıf yapılmayan makalelere birkaç yeni alıntı ekledi ve Harvard incelemesi herhangi bir ihlal bulamadı üniversitenin standartlarına göre.)

Tilghman, Rufo’nun stratejisinin, George HW Bush’un 1988 başkanlık seçimlerini dönemin Massachusetts valisi Michael Dukakis’e karşı kazanmasına yardım eden eski Cumhuriyetçi stratejist Lee Atwater’ın kullandığı stratejilerle paralellikler görüyor. Dukakis, Siyah bir adam olan Willie Horton’un beyaz bir kadına tecavüz ettiği ve erkek arkadaşını bıçakladığı hapishane hafta sonu tahliye programını desteklemişti.

Atwater, Horton’a odaklanan ve Dukakis’i suça karşı hoşgörülü biri olarak tasvir eden bir kampanya oluşturarak beyaz seçmenler arasında korku ve ırkçı düşmanlık ekmek için retorik kullandı. Tilghman, “Bütün bunlar Bush’un ırkçı kod sözcükleri ve köpek ıslık dilini kullanarak suça karşı sert mücadele kampanyasının bir parçasıydı” dedi. “Christopher Rufo çoğunlukla aynı taktik kitabını kullanıyor ancak bunu yüksek öğrenime ve lise eğitimine uyguladı.”

Hertel-Fernandez, Harvard vakasında aktivistlerin merkez sol koalisyondaki çeşitlilik ve farklı ırkların iktidara gelmesiyle ilgili mevcut korkulardan yararlandığını söyledi. Bazıları, beyaz olmayan insanların yerini alacağını ileri süren ırkçı bir ideoloji olan “büyük ikame teorisi”ne tutundu. (Özellikle teori, 2022’de Buffalo, New York’taki bir süpermarkette 10 Siyah kişinin öldürülmesinin arkasındaki motivasyondu.)

ACLU’dan Watson, “Bipoc halkına yönelik alanların ortadan kaldırılmasına yönelik daha cesur ve belirgin bir yaklaşım görüyoruz” dedi. “Irkçı ideoloji yeni değil; aşırı sağcı muhafazakarlar aynı araçları defalarca kullanıyor ve kanıta dayalı halk sağlığı tavsiyelerinden seçim sonuçlarına, fırsat eşitliği ve erişime kadar her şeye saldırmak için kullanılabilecek taktik kitaplarını yayınlıyorlar.”

Muhafazakar aktivistler, Harvard davasının, karşıt gündemleri olan kurumları çökertme arayışlarının yalnızca başlangıcı olduğunun sinyalini verdi. Watson’a göre mahkemeler, gelecekte eğitimsel ve ırksal adaletteki ilerlemelerin daha fazla erozyona uğramasına karşı tek koruma işlevi görebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir