Shetland’ın SaxaVord Spaceport’u İngiltere’nin ilk dikey roket fırlatma lisansını aldı | İngiltere Haberleri

Shetland Adaları’nın en kuzeyindeki bir saha, Birleşik Krallık’ın dikey roket fırlatmalarına yönelik ilk lisanslı uzay limanı oldu.

Küçük Unst adasındaki SaxaVord Spaceport’a, Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) tarafından 2024 yılında ilk fırlatmalarına olanak sağlayacak lisans verildi.

Düzenleyici, özel sektöre ait uzay limanının dikey uzay fırlatmalarına yönelik güvenlik ve çevre gerekliliklerini karşıladığını doğruladı.

Karı koca Frank ve Debbie Strang, 2004’ten bu yana Unst’ta uzak bir yarımadada bulunan eski RAF üssünün sahibi.

Her yıl 30’a kadar fırlatma için lisansa sahiptir ve uyduları kutupsal, güneşle senkronize yörüngelere fırlatmak isteyen şirketlere hitap etmektedir.

Üç fırlatma rampası ve roket montajı için bir hangar içeren uzay limanının geliştirilmesi için şu ana kadar 30 milyon sterlinin biraz altında bir harcama yapıldı.

İki Alman şirketi, Rocket Factory Augsburg ve HyImpulse, 2024 yılında SaxaVord’dan lansmanlar gerçekleştirmeyi umuyor.

Çiftin ayrıca SaxaVord’da bir otel ve ziyaretçi merkezi açma planları da var.

Resim:
Frank Strang ve eşi Debbie, Unst’taki SaxaVord uzay limanının sahibi. Resim: SaxaVord

Bay Strang, Sky News’e yeni verilen lisansın İngiltere’yi “Avrupa Uzay Yarışı’nın tam başına” getirdiğini söyledi.

“Bunu Hillary’nin Everest’e tırmanışına benzetiyorum” dedi, “Bu bir açıklama yapıyor, iyi hissettiren bir faktör yaratıyor.

“Ve bu, dünyaya Birleşik Krallık’ın uzay ekonomisi konusunda çok ciddi olduğunu gösteriyor.

“Bu, iç yatırımla ilgili ve tüm müşterilerimiz uluslararası. Tedarik zinciriyle ilgili, eğitimle ilgili.

“Bu çok büyük ve gelecek yıl, Birleşik Krallık’ın küresel uzay endüstrisinde nerede durduğu konusunda oldukça önemli olacak.”

Unst'taki SaxaVord uzay limanı.  Resim: SaxaVord
Resim:
Resim: SaxaVord

‘Çağı belirleyen bir an’

CAA’nın uzay düzenleme direktörü Tim Johnson şunları söyledi: “SaxaVord’a lisanslarını vermek, Birleşik Krallık uzay sektörü için çığır açan bir an.

“Bu, Birleşik Krallık uzayında yeni bir bölümün başlangıcına işaret ediyor, çünkü roketler yakında İskoçya’dan yörüngeye uydu fırlatabilir.

“Birleşik Krallık’ın uzay faaliyetlerinin herkes için güvenli ve sürdürülebilir olmasını sağlamak için hayati önem taşıyan çalışmalar yürütüyoruz.”

Unst'taki SaxaVord uzay limanı.  Resim: SaxaVord
Resim:
Resim: SaxaVord

Bay Strang, lisansın verilmesinin “tarihi” olduğunu söyleyerek şunları ekledi: “Ekibimiz, hükümetin bize karmaşık, çok disiplinli ve çok fırlatmalı bir uzay limanının işletmesini emanet etmesinden büyük gurur duyuyor ve hepimiz bu sorumluluğu çok ciddiye alıyoruz.

“Hala yapacak çok şey var ama bu yılı bitirip Noel’e girmenin harika bir yolu.”

Cornwall Spaceport, Birleşik Krallık’ın ilk lisanslı uzay limanı olurken, SaxaVord’un lisansı, uçaklarla taşınan roketlerin yatay fırlatılması yerine dikey fırlatılmasına ev sahipliği yapmasına izin veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir