Shell ‘güvenlik riski nedeniyle Kızıldeniz sevkiyatlarını süresiz olarak duraklattı’ | İş haberleri

Shell, İran bağlantılı Husi isyancıların yüklere yönelik saldırıları nedeniyle Kızıldeniz yoluyla yapılan sevkiyatları askıya aldığı yönündeki rapor hakkında yorum yapmayı reddetti.

Wall Street Journal (WSJ) petrol ve gaz sektörünün önde gelen şirketinin geçen hafta Süveyş Kanalı üzerinden Avrupa’ya giden kısa yoldan süresiz olarak kaçınma kararını aldığı söylendi.

Bir dizi kaynağa atıfta bulunan gazete, şirket içinde ABD ve İngiltere’nin Husi hedeflerine yönelik saldırılarına ilişkin endişelerin bulunduğunu ifade etti. Yemen mürettebatı ve gemileri daha büyük bir risk altına sokacak şekilde daha da tırmandırılabilir.

WSJ ayrıca başarılı bir saldırının bölgede büyük bir sızıntıyı tetikleyebileceği yönündeki endişeleri de bildirdi.

Orta Doğu’yu canlı takip edin: ABD, Husilere giden İran silahlarına el koydu

Gazze’deki Filistinlilerle dayanışma içinde hareket ettiklerini söyleyen Husilerin gemilere yönelik saldırıları, geçen yılın kasım ayından bu yana küresel ticareti sekteye uğrattı.

Deniz taşımacılığını korumak amacıyla ABD liderliğindeki deniz operasyonuna rağmen füzeler bu hafta Kızıldeniz’de iki gemiyi vurdu.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:59

‘Global kontrol panelinde ışıklar kırmızı renkte yanıp sönüyor’

Son olayda ise boş Yunanistan’a ait dökme yük gemisi MT Zografia’nın vurulduğu bildirildi Vietnam’dan İsrail’e doğru yelken açarken.

Yunanistan denizcilik bakanlığı kaynakları Reuters haber ajansına, 24 mürettebattan hiçbirinin yaralanmadığını söyledi.

Marshall Adaları bandıralı Cebelitarık Kartalı’na daha önce bir füze isabet etmişti ve kargo ambarında yangın çıkmıştı.

Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si Kızıldeniz’den geçiyor ve uzun süreli bir kesintinin, özellikle Avrupa’da, enflasyonun düşmesine yönelik bir tehdit oluşturabileceğine dair korkular artıyor.

Sky News geçen Cuma günü, fiyatlara daha uzun nakliye süreleri ve ek mürettebat, yakıt ve sigorta masraflarının eklenmesiyle bir konteynerin maliyetinin Kasım ayından bu yana %300’den fazla arttığını bildirdi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Gönderim saldırıları alışveriş yapanları nasıl etkiler?

Barış zamanında küresel ticaretin yaklaşık %12’si Kızıldeniz’den geçiyor çünkü Asya’dan Avrupa’ya yolculuk en az 10 gün sürüyor.

Devamını oku:
Husiler kimlerdir?
İran, ABD-İngiltere’nin Yemen’e yönelik saldırılarını kınadı

Bu trafiğin büyük bir kısmı artık Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı’nı atlayıp Afrika kıyılarının etrafından geçmek zorunda kalıyor.

Shell’in rakibi BP, Noel’den hemen önce, büyük konteyner taşımacılığı operatörleriyle birlikte rotayı değiştirme kararı aldığını açıkladı.

Ek maliyetlerin sonuçları henüz tüketiciler tarafından hissedilmedi ancak sektör rakamlarına göre önümüzdeki haftalar ve aylarda tedarik zincirine aktarılacak.

Limanlar ve nakliye operatörü DP World’ün mali işler sorumlusu Yuvraj Narayan, Reuters’e, kesintinin en çok Avrupalı ​​tüketicileri etkileyeceğini söyledi.

Davos’taki yıllık Dünya Ekonomik Forumu toplantısında, “Asya’dan Avrupa’ya malların maliyeti önemli ölçüde daha yüksek olacak.” Dedi.

“Avrupalı ​​tüketiciler acıyı hissedecek… Gelişmekte olan ekonomilerden çok gelişmiş ekonomileri vuracak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir