Sesli hafta: Naga Munchetty; Reith Dersleri; Yardım Edin, Patronuma Cinsel Mesaj Attım; Şimdi Soruyorsunuz– inceleme | Radyo

Naga Munchetty (Radyo 5 Canlı) | BBC Sesleri
Reith Dersleri (Radyo 4) | BBC Sesleri
Yardım Patronuma Seks Yaptım Yüksek Sesle Gülmek Hikayeleri
Şimdi Marian Keyes ve Tara Flynn’e Soruyorsunuz (Radyo 4) | BBC Sesleri

Çarşamba sabahı radyo dinlemek tuhaf bir deneyimdi, çünkü hem LBC hem de 5 Live, Boris Johnson’ın Kovid soruşturmasındaki ifadesi ile sıradan günlük işleri diyebileceğimiz işler arasında geçiş yaptı: James O’Brien monolog yapmak ve dinleyicilerden çağrı almak, Naga Munchetty haberleri özetliyor ve ardından başbakana sorular yöneltiyor.

Açıkça söylemek gerekirse, programı izlemenin yarattığı heyecan hiçbir şekilde işlerini özgüvenle yapan sunuculardan kaynaklanmıyordu. Tuhaflık Johnson’ın sesini tekrar duymaktan kaynaklanıyordu: o ritim, o bahaneler, o kendini beğenmişlik… neredeyse travmatikti. Munchetty PMQ’lara yönelik Kovid soruşturmasını kestiğinde, kendimi başbakanımız olarak Sunak’ınkinden ziyade Johnson’ın sesini duymayı beklerken buldum. Brrrr.

Neyse, Hillsborough ailelerini yıllarca görmezden geldiği için neşeyle özür dileyen Sunak’ın ardından konuşan ilk milletvekili Michael Fabricant oldu ve “Margaret Thatcher” kelimesini söylediği andan itibaren Tory sıralarından tezahürat yaptı. Fabbers, Keir Starmer hakkında önemli bir noktaya değiniyordu. Starmer, Thatcher’ın dehşet verici adını gazete için yazdığı bir köşe yazısında kullanmıştı. Telgrafve Muhafazakarların “nerdeyse sen Maggie’sin” siyasi tartışmanın düzeyiydi. Tanrım, her şey kulaklarını kaşındırıyor. Biz zavallı seçmenlere tam olarak kimi seçtiğimizi göstermenin bundan daha iyi bir yolu olmalı elbette.

Daha sakin, daha tutarlı bir düşünce için Radyo 4’e dönelim. onun içinde Reith’in DersleriSiyaset bilimci Ben Ansell’in bahsettiği Demokratik Geleceğimiz. Bu… çok hoş, ama çok büyük bir izleyici kitlesi değil. Bir siyaset öğrencisi bile bu derse aceleyle gelmeyebilir. (Bu arada, tam iş unvanı oldukça ağız dolusu: siyaset ve uluslararası ilişkiler bölümünde karşılaştırmalı demokratik kurumlar profesörü ve Oxford’daki Nuffield College’da profesör üyesi.)

‘Bu dizi kimin için?’ 2023 Reith öğretim görevlisi Ben Ansell. Fotoğraf: Jude Edginton/BBC

Geçen haftaki ikinci konuşmasında Ansell, siyasi sistem içinde kişisel olarak güvende hissetmek anlamına gelen güvenliği tartıştı. Batının güvenliğe yönelik eski yaklaşımları sallanıyor, dedi, peki hükümetler kötü adamları düzende tutmak için eyalet kurallarımızı güçlendirmeli, kameraları ve yapay zekayı kullanmalı mı? Çünkü bu kuralları daha güçlü hale getirirsek, herkesi kötü olma ihtimaline karşı izlersek, “arkadaşlıktan ve temastan gelen güveni kaybederiz”. İyi evet. Ansell’in hafif bir konuşma sesi, rahat bir tavrı var ve anekdotları için ABD’den Brezilya’ya ve Almanya’ya kadar dünyanın dört bir yanından dolaşan gerçek hayattan bir örnekten hoşlanıyor.

Dersleri gayet güzel ama yalnızca en adanmış olanlar bunların sürükleyici olduğunu söyleyebilir. Bu istikrarsız, şiddetli ve gülünç zamanlarda Ansell’in makullüğü neredeyse fazlasıyla makul görünüyor. Aslında eğer Reith Derslerine dönüp bakınen iyi şekilde çalışmış olanlar daha tuhaf, daha sanatsal, daha kişisel, daha kişilik dolu olanlardır; Grayson Perry, Hilary Mantel, Daniel Barenboim, Chimamanda Ngozi Adichie. Ansell zeki biri ve izleyici sorularına akıcı yanıtları düşünceliydi ama ben sürekli iki şeyi düşünüyordum. Bir: İnsanların öğrenmesini istiyorsanız önce eğlendirseniz iyi olur. Ve iki: Bu Reith Dersleri dizisi kimler için? Üst düzey politikacılar mı? Radyo 4’ü dinledikleri için uluslararası ilişkilere yaklaşımlarını mı değiştirecekler?

İnkar edilemez derecede eğlenceli olan çift perdeli podcast Yardım Edin, Patronuma Seks Yaptım. Gösterişli görgü kuralları uzmanı William Hanson ve zıplayan Burnley köpek yavrusu Jordan North’un yer aldığı gösteri yaklaşık beş yıldır devam ediyor. Her zaman oldukça popülerdi ama son 18 ayda, çoğunlukla ikilinin yoğun ilişkileri sayesinde patlama yaşadı. Tiktok Ve Youtube nişanlanmak.

William Hanson ve Jordan North.
‘İnkar edilemeyecek kadar eğlenceli’ William Hanson ve Jordan North. Fotoğraf: Natasha Pszenicki

Sıcak, rahat bir dinleme. Radyo 1 dinleyicilerinin bildiği gibi, North’un dalgınlığı, kendisine yöneltilen her türlü soruna çözüm bulma becerisine sahip son derece deneyimli bir yayıncıyı gizliyor. Üstelik gülüşü delicesine bulaşıcı. Hanson da komik, üst sınıf rolünü oynuyor ve North’un kelebek zihnine sağlam bir dayanak noktası görevi görüyor. Yapımcı Ben Cartwright, onların şakalarına kıkırdayarak, mesela Benidorm’a geziye gittiklerinde çantaları taşıyarak onların engeli oluyor. Hoşuma giden hiç misafir yok ve bu tür podcast’lerin çoğunda olduğu gibi, kahkahaların çoğu dinleyicilerden ve onların gönderdikleri ikilemlerden geliyor; güya görgü kurallarıyla ilgili ama çoğu zaman biraz şüpheli seks durumlarıyla ilgili (en popüler bölümlerden biri bir kadınla ilgili). cinsel eylem Harry Potter tiyatro gösterisi sırasında).

Neyse, sorun ne olursa olsun, Hanson “doğru” cevabı veriyor ve Kuzey’inki komik bir şekilde kuzeyli. Aslında ikisini de tahmin edebilirsiniz. Bir dinleyici, yeni yürümeye başlayan kızına yiyecek sağlamak için bir otelin kahvaltı büfesini çalması gerekip gerekmediğini merak etti. North, “İçeride sıkışıp kalın” derken, Hanson sabah 10’a kadar beklemesi gerektiğini ve yiyeceklerin israf edilip edilmeyeceğini sorması gerektiğini söyledi. Kaptın bu işi.

Tara Flynn ve Marian Keyes.
Gizlenmiş… Tara Flynn ve Marian Keyes. BBC

Geri dönüşte daha fazla dinleyici ikilemi çözülür Şimdi Soruyorsun Marian Keyes ve Tara Flynn’le birlikte, Radyo 4’ün iki sunuculu bir sohbet podcast’inin sıcaklığına ve çılgınlığına en yakın olduğu şey. Hanson ve North gibi, Keyes ve Flynn de sorunları yanıtlıyor, ancak sorunlar daha karmaşık olsa da, daha az karışıklık var ve yanıtları daha az tahmin edilebilir. Geçen hafta annelerin anne olmayanlarla alay etmesiyle ilgili çok düşündürücü bir bölüm vardı ve bir dinleyicinin iyi bir fincan çay yapma becerisini kaybetmesiyle ilgili çok güzel bir bölüm vardı (“Kahve denedin mi?” diye önerdi Keyes. “Artı, ben Mürver çiçeği likörünün büyük bir hayranıyım.”)

Evet haklısın, bu gösteriyi tercih ederim Cinsiyetli. Radyo 4’te hiç bu kadar iyi karşılanmamıştı, gece geç saatlerde bir kenara bırakılmıştı ve bölümleri bir yıl sonra yayınlanamamıştı. Gelecek hafta program için yeni bir “mini podcast ekstrası” olacak, Keyes ve Flynn’in sadece beş dakikası radyo versiyonuna göre biraz daha zorlu geçecek. Bütün bunlar bana çiftin her şeyi kendilerine ait bağımsız bir podcast haline getirmesi gerekip gerekmediğini merak ettiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir