Serco, personeli izlemek için yüz tanıma teknolojisini kullanmayı bırakma emri verdi | İş haberleri

Serco’ya, “iş çıkarlarını çalışanlarının mahremiyetine tercih etmesi” nedeniyle personelini izlemek için yüz tanıma teknolojisini kullanmayı bırakması emredildi.

Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), dış kaynak şirketi Serco Leisure’un ve topluluk eğlence vakıflarının bir bölümünün, Birleşik Krallık genelindeki 38 eğlence tesisinde 2.000’den fazla çalışanın biyometrik verilerini yasa dışı bir şekilde işlediğini tespit etti.

Gözlemci, yüz tanıma ve parmak izi taramasının, çalışanların katılımını ve daha sonra onlara ayrılan süreye ilişkin ödemeyi izlemek için rutin olarak kullanıldığını söyledi.

ICO, eğlence merkezi operatörünün, kimlik kartları gibi “daha az müdahaleci” araçlar yerine bu yöntemlere neden ihtiyaç duyulduğunu ve personele net bir alternatif sunulmadığını göstermede başarısız olduğunu tespit etti.

Şirketlerin biyometrik verilerin anlaşılmasını desteklemek için kullanımına ilişkin yeni kılavuz yayınlayarak davanın ayrıntılarını yayınladı. teknoloji ve kullanıcıların hata yapabileceği yerler.

Birleşik Krallık Bilgi Komiseri John Edwards şunları söyledi: “Biyometrik veriler tamamen kişiye özeldir, bu nedenle yanlışlıklar veya güvenlik ihlali durumunda zarar görme riski çok daha yüksektir; birinin yüzünü veya parmak izini sıfırladığınız gibi sıfırlayamazsınız. bir parola.

“Serco Leisure, personelin katılımını izlemek için biyometrik teknolojiyi uygulamaya koymadan önce riskleri tam olarak değerlendirmedi ve iş çıkarlarını çalışanlarının mahremiyetinden önde tuttu.

“Personelin sistemden çıkmasının net bir yolu yok, bu da işyerindeki güç dengesizliğini artırıyor ve insanları biyometrik verilerini orada çalışmak için teslim etmeleri gerektiği hissine kapılan bir konuma getiriyor.

“Bu, veri koruma yasası kapsamında ne adil ne de orantılıdır ve Birleşik Krallık düzenleyicisi olarak, kuruluşları yakından inceleyeceğiz ve biyometrik verilerin yasa dışı kullanıldığına inanırsak kararlı bir şekilde hareket edeceğiz.”

Bir Serco Leisure sözcüsü şunları söyledi: “Bu teknoloji, meslektaşlarımız için giriş ve çıkış işlemlerini daha kolay ve basit hale getirmek için yaklaşık beş yıl önce yönettiğimiz eğlence merkezlerinde tanıtıldı.

“Kullanıma sunulmadan önce ekip üyelerimizle görüştük ve tanıtımı meslektaşlarımız tarafından olumlu karşılandı.

“Giriş aynı zamanda teknolojinin kullanımına izin verildiğini söyleyen harici yasal tavsiyeyi de takip etti.

“Serco Leisure’ın bu teknolojiyi birkaç yıldır kullandığının farkında olmasına rağmen, ICO ancak bu hafta bir yaptırım bildirimi yayınladı ve harekete geçmemizi talep etti.

“Artık bunun, bu alanda daha fazla netlik sağlayacağını öngördüğümüz, biyometrik verilerin işlenmesine ilişkin kuruluşlar için yeni kılavuzun yayınlanmasıyla aynı zamana denk geldiğini anlıyoruz.

“Bu konuyu ciddiye alıyoruz ve icra bildirimine tamamen uyacağımızı onaylıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir