Sefalet dolu bir hayat mı istiyorsunuz? Tam size göre bir diplomamız var! | Zing Tsjeng

RSon analiz, üniversite diplomalarının bu başarıya yol açtığını ortaya çıkardı. en yüksek yaşam memnuniyetiCeltic çalışmaları ve spor bilimi zirveye çıkıyor. Altta? Sosyoloji, politika, yaratıcı sanatlar veya medya ve iletişim alanında eğitim almış olanlar için kötü haber; bu dereceler refah üzerinde olumsuz bir etkiyle ilişkilidir. Tüm bu para meraklısı ebeveynlerin haklı olduğu ortaya çıktı; aç bir sanatçı olmaktansa zengin ama sanatsal açıdan engellenmiş bir onkolog olmak daha iyi.

Bu konulardan üçünü yapmış biri olarak (açıkça cezaya enayi olan biri), sözde sefalet derecelerinin savunmasını yapmak istiyorum. Hükümet tüm gençleri örnek doktorlar, bilim adamları ve mühendisler yetiştiren Stem şeklindeki bir boru hattına kürekle göndermekten daha çok seveceği hiçbir şey olamaz ve Tanrı biliyor ki bu üçüne de fena halde ihtiyacımız var. Ancak herkesin kariyeri konusuyla bu kadar tam olarak aynı hizada olmayacaktır. 13 yaşından itibaren kardiyoloji alanında uzmanlaşmak istediğini bilen her tıp öğrencisine karşılık, üç yıl boyunca çizim yapma fikrinden hoşlandığı için bir tasarım kursuna kaydolan, 18 yaşında hayalperest bir çocuk olacaktır.

Mezun olduklarında dünyaya saçılırlar ve gerçekte ne yapmak istediklerini bulmaları gerekir. Bu, bazı iç karışıklıkları gerektirebilir, ancak bu onların kötü bir seçim yaptıkları anlamına gelmez. Tanıdığım en mutsuz insanlardan bazıları aynı zamanda en yaratıcı olanlardır. Memnuniyetsizlikleri, işlerinin doğasında olan herhangi bir sefaletten çok, sektörlerinin güvencesizliğiyle ilgili; işler iyi gittiğinde, tanıdığım herhangi bir şirket avukatından daha fazla tatmin oluyorlar. PwC’ye göre (analizi yapan kişi) matematik alanında yeniden eğitim almaları kesinlikle daha iyi olmaz ve bu da onları bir dişçiden çok daha iyi maaşa kavuşturur ve onları sadece biraz daha mutsuz eder. (Kanıt mı istiyorsunuz? Bir grup sanat mezunundan medyan ve ortalama rakamlar arasındaki farkı açıklamalarını isteyin.)

Yani, ne oluyor? “Bu bulguların, derslerin değerinden ziyade mezunların kariyer seçimlerinin bir yansıması olabileceğini belirtmek önemlidir.” PwC diyor ki. “Yaratıcı sanatlar öğrencileri, kazançların ortalama olarak daha düşük olduğu endüstrilerde veya mesleklerde çalışmayı seçebilirler.” Başka bir deyişle: Daha neşeli sanatçılar istiyorsanız onlara daha fazla ödeme yapmayı deneyin.

Zing Tsjeng bir yazar ve serbest gazetecidir

Bu makalede dile getirilen konular hakkında bir fikriniz var mı? Mektup bölümümüzde yayınlanmak üzere 300 kelimeye kadar bir yanıtı e-posta ile göndermek isterseniz, lütfen burayı tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir