Sauber F1’in Yeni Takım Adı Gazete Manşeti Gibi Geliyor

Gelecek yıl Alfa Romeo markasını Formula 1 gridinde görmeyeceksiniz. Otomobil üreticisi 2018 sezonu için spora geri döndü ancak Sauber ile olan ortaklığı geçen ay Abu Dhabi Grand Prix’sinden sonra sona erdi.

Takım bunun yerine, Kick.com yayın platformuyla bir sponsorluk anlaşması imzaladıktan sonra 2024 sezonu için Sauber adını yeniden canlandıracak ve kendisini resmi olarak Stake F1 Team Kick Sauber olarak adlandıracak. Arabanın adı Kick Sauber C44 olacak. Takım, 2026 sezonu için Audi’nin yeni fabrikası haline geleceği için Sauber ismi uzun süre ortalarda kalmayabilir.

Audi’nin gride gelişi, F1’in motor ve şasi kurallarında planlanan önemli değişikliklerle aynı zamana denk gelecek. Sauber, Audi’nin kendi güç ünitesiyle geldiği 2026 yılına kadar Ferrari motorlarını kullanmaya devam edecek. Alman otomobil üreticisinin yeni CEO’su Gernot Dollner yakın zamanda şirketin bu konudaki kararlılığını yeniden doğruladı. F1’e katılma taahhüdü iki yıl içinde.

Sauber F1’e ilk kez 1993 yılında girdi ve 2006 yılında BMW Sauber oluncaya kadar kendi adı altında faaliyet gösterdi. İkili 2009’da ayrıldı, ancak takım 2010 sezonunda bu isim altında yarıştı. 2011 yılında Sauber adıyla rekabet eden BMW’yi bıraktı, ta ki 2018’de Alfa Romeo ile ortaklık kurarak Alfa Romeo Sauber adı altında faaliyet gösterene kadar. 2019’da Sauber ismini tamamen kaldırarak Alfa Romeo Racing adını aldı.

Alfa Romeo gelecek yıl grid’e dönmeyecek olsa da pilotları Valtteri Bottas ve Zhou Guanyu dönecek. Her takım yeni sezona aynı sürücü kadrosuyla giriyor. Bottas, 2023 sezonunu 10 puanla 15. sırada tamamlarken, Zhou ise 6 puanla 18. sırada tamamladı. Alfa, İnşaatçılar Şampiyonası’nda son sıradaki Hass’ın önünde 9. oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir