Sarah Keyworth: Gözlerim Burada incelemesi – en iyi ameliyatlar bir aile meselesi haline geliyor | Komedi

Sarah Keyworth stand-up kariyerine cinsiyeti ve “erkek” ve “kız” sözcüklerinin anlamını ayrıştıran iki düşünceli kişisel sergiyle başladı. Şimdi, son zamanlardaki en iyi ameliyatlarıyla ilgili yeni bir programla kendilerini “duygusal açıdan dengesiz, ikili olmayan bir kişi” olarak tanımlıyorlar. Düşünceli olma süreklidir; burada Keyworth’ün ameliyat isteme nedenlerine ve cinsiyet değişikliğine dair daha geniş perspektiflere değil, bu vücut değişiminin Keyworth ve yakın ailesi tarafından nasıl deneyimlendiğine dair daha iyimser bir soruya odaklanılmıştır.

Keyworth’ten beklediğimiz gibi, kendiliğindenliği biraz zedeleyecek şekilde malzemelerini büyük bir kontrolle ölçen bir komedyen buluyor. Ancak 30 yaşındaki oyuncu, büyük bir kahkahanın nasıl tasarlanacağını biliyor. Cinsiyet zamirleriyle ilgili güzel bir tek satırlık yazı ve Keyworth’un çevrimiçi videolarının altında transfobik yorumları hevesle karşıladığını gösteren düzgün bir tersine çevirme var. Devam eden bir şaka, doğu Midlander’ın cinsiyet yolculuğunu, bir kız kardeşin erkek kardeşine daha çok benzemek için çıktığı tüyler ürpertici arayışı olarak hayal ediyor.

Ameliyat öncesi sürecin hafif aşağılamaları, göğüs aldırmanın yüzeysel faydaları ve Keyworth’ün sihirli bir şekilde yer değiştiren meme uçları hakkındaki şakaların ortasında, lezbiyen hayatıyla ilgili iki kısa anekdot, birkaç cinselliği seçmiş olsalar bile kalabalığı memnun ediyor. Efekti elde etmek için klişeler. Keyworth’ün izleyicileriyle diyalog içinde erkeklerin yıpranmış itibarıyla dalga geçen bir bölümün komik verimi daha düşük.

Kapsamlı hikaye, ev sahibimizin özellikle anneleriyle olan ilişkisinin (çok ikna edici bir şekilde hayata geçirilmiş) inişli çıkışlı ergenlik döneminden, yakın zamanda ebeveynlerinin hedonistik gençliğinin keşfedilmesine ve Keyworth’un annesinin kızının mastektomisine verdiği tepkiye kadar uzanan ilişkisinin izini sürüyor. Bu, komedyen tarafından -sonunda ve duygusal olarak- aile sevgisini ve kabulünü kutlayan bir gösteride sevgiyle anlatılıyor. Ancak sonraki aşamalara kadar saklanan önemli bir bilgi var; bu biraz manipülatif geliyor ve hikayenin büyük ölçüde anlatılmamış olan ilgi çekici ve daha karmaşık bir kısmına pencere açıyor.

Belki de bu büyük ameliyat öyküsünün başka türlü bariz bir şekilde sorunsuz olması nedeniyle böyle hissettim. Ama sonuçta Keyworth için hayat değiştiren, olumlu bir deneyimdi ve bu da izleyiciler için ilgi çekici ve dokunaklı bir deneyime dönüşüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir