Şapkadan çıkan tavşan bizi Kuzey İrlanda’da güç paylaşımının yeniden sağlanmasına daha da yaklaştırıyor | Siyaset Haberleri

Tam da Stormont’u restore etme anlaşmasının eşiğindeyken hükümet şapkadan tavşan çıkardı.

Aniden, ticaretin işleyişini düzenleyen yasal metni değiştirmek için AB ile aylarca süren gizli müzakerelerin meyvelerini ortaya çıkardılar. Kuzey Irlanda.

Birleşik Krallık’ın kuralları tek taraflı olarak yeniden yazmaya hazırlandığı yönündeki bazı spekülasyonların ardından, AB’nin bunu yalnızca bilmekle kalmayıp, Rishi Sunak’ın Kuzey İrlanda Meclisi’ni çalışır duruma getirmesine yardımcı olmak için Birleşik Krallık hükümetine bir kemik atmaya da hazır olduğu ortaya çıktı.

Muhafazakar sendikacılar, kuşkusuz, Windsor Çerçevesi’nin gündeme getirdiği ve önümüzdeki 20 yıl içinde ortaya çıkması muhtemel temel, oldukça varoluşsal sorunlarla ilgilenmediğini söyleyecektir.

Bununla birlikte AB, Kuzey İrlanda’ya kontrolsüz olarak girmesinden memnun olduğu malların yelpazesini genişletmeye hazır.

Değişiklik, AB’nin, kontrol gerektirmeyen Green Lane mallarını kullanabilen “risk altında olmayan” malzeme kategorisini genişletmeyi kabul ettiği anlamına geliyor.

Destekleyenler bunun, Kuzey İrlanda’nın Brexit sonrası İngiltere’nin imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarından gerektiği gibi yararlanabileceği anlamına geldiğini iddia ediyor.

Kuzey İrlanda sekreteri Chris Heaton-Harris, bunun Yeni Zelanda kuzusu ve Avustralya sığır eti gibi ürünlere yönelik gıda tarifelerinde kesinti anlamına geldiğini söyledi.

Bakalım.

Kritik ve politik olarak bu, Sir Jeffrey Donaldson’ın DUP’un kabul ettiği “anlaşmanın” anlamsız olduğunu söyleyen eleştirmenlere karşı bir haklılık notu almasına olanak sağladı.

Sosyal medyada “Bu, karşı çıkanların hatalı olduğunu gösteriyor. Yasal değişiklikler olacak” diye bağırdı.

Bu, pek çok kişinin beklediğinden daha ileridir ve bizi şimdiye kadar hiç olmadığı kadar yakın hissettiren Stormont’un restorasyonuna daha da yaklaştırmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir