‘Sanatım kendini ifade ediyor’: bu yılki Art Basel Miami’den neler beklenmeli | Art Basel Miami

“FKanadalı sanatçı David Hartt, bu yılki Art Basel Miami Beach’te sergilediği çalışmalarını tartışırken bana, ya da benim için işin hepimizin paylaştığı dünyanın karmaşıklığı hakkında sorular sormakla ilgili olduğunu söyledi. “Siyasi bir konumda bulunma şeklim, bir prizmanın yaptığı gibi, gerçekten karmaşık bir durumu bileşenlerine ayırmaya çalıştığım, böylece onun nasıl işlediğini daha iyi anlayabilmemiz için, dolaylı bir dizi soru aracılığıyla ortaya çıkıyor. ”

Hartt, bu yıl Art Basel’in bir nevi teması olan “protesto sanatı” kavramına bakış açısını paylaşıyordu. Sanatçılar belki de diğer yıllara göre siyasete, davalara ve insan haklarıyla ilgili uzun süredir devam eden sorunlara değinen eserler sergiliyor. Bu yıl sanatın büyük bir kısmı bu tür kavramlarla şekillenmiş olsa da, sanatçılar eserlerini bir protesto eylemi olarak yorumlamaya farklı tepkiler verdiler ve çoğu zaman sanatlarını politik bir jest olarak görmekten duydukları rahatsızlığı dile getirdiler.

Hartt’ın gösterdiği çalışma, The Histories (After Church) başlıklı ayrıntılı, ilgi çekici bir duvar halısı, ksenoformlu atmosfer / Rayleigh saçılma spektrum değişimine sahip versiyonu, siyaset ve tarihin son tahlilde karmaşık ve karmaşık bir parça halinde nasıl katmanlandırılabileceğinin uygun bir örneğidir. yoruma açıktır. Kölelik, sömürgecilik, dünyalaştırma, yabancı türler ve biyosfer hakkındaki fikirleri inceleyen The Histories, baş döndürücü entelektüel kökenini oldukça hafife alan bir çalışmadır.

Eric Succar’ın David Hartt portresi. Fotoğraf: Eric Succar

Tarihler kısmen, Hudson Nehri manzara resmi okulunun önde gelen isimlerinden ve aynı zamanda kölelik karşıtı olan Frederic Edwin Church’ün çalışmalarından esinlenmiştir. Hartt’a göre Church, sanatına dahil etmeye çalıştığı tarih, politika ve ekonomi hakkındaki karmaşık söylemlere giden bir yoldu. “Benim için Kilise sentetik bir figür; 19. yüzyılda işlevsel olan tarihsel anlatı ve toplumsal kategoriler içinde çalışma ve bu sınırları genişletme çabasında olan biri. Onu gerçekten çok güzel bir şifreci olarak görüyorum.” Hartt, The Histories’i izleyiciyi içine çeken baştan çıkarıcı ve şehvetli bir çalışma haline getirmeyi amaçlıyor ve sonuçta bir dizi çok önemli fikir etrafında konuşmaları katalize ediyor.

Oldukça farklı bir notaya dikkat çeken bir diğer duvar halısı ise Mısırlı sanatçı Ghada Amer’in bordo paletinde yapılmış güzel bir eseri Çünkü. Eserde, Amer’e göre kökleri çok eskilere dayanan, firavunlar dönemine kadar uzanan ve günümüzde cenazeler, düğünler ve siyasi mitingler gibi özel etkinlikler için çadır üretimiyle ilişkilendirilen bir tekstil süreci kullanılıyor. Bu tekstil ürünlerinin üretimi, daha ucuz modern alternatifler nedeniyle düşüşte ve Amer’den, ölmekte olan endüstriyi yeniden canlandırmanın bir yolu olarak sanatında bunlarla çalışması istendi. “Başlangıçta hiç ilgilenmiyordum” dedi. “Ama sonra ‘Tamam, deneyeceğim’ dedim ve denediğimde ‘vay be,’ dedim, gerçekten ilham aldım. Bununla ne yapabileceğimi şaşırdım.”

Amer’in kare şeklinde halısı, Amer’in tesadüfen karşılaştığı 1975 Avustralya feminist bildirisinden alınmış, çeşitli şekil ve boyutlarda İngilizce kelimelerle doludur. Onlarca yıl önce yazılmış olmasına rağmen Amer’in metnindeki eleştiri hâlâ güncelliğini koruyor. Amer, “Her şey söylendi ve çok az şey yapıldı” dedi. “Bazen çok eski alıntılar çok modern görünüyor.”

Ghada Amer - ÇÜNKÜ, 2023
Ghada Amer – Çünkü, 2023. Fotoğraf: Telif hakkı Ghada Amer’e aittir ve Marianne Boesky Gallery, New York ve Aspen’in izniyle

Çalışmayı bu kadar ilgi çekici ve orijinal kılan şeylerden biri de Amer’in hem güzel, hem gizemli hem de bir bakıma deşifre edilemez bir yazılı İngilizce biçimi yaratmak için kaligrafi geleneklerinden nasıl yararlandığıdır. “Arap kaligrafisiyle aynı prensipte bir şey tasarladık; kelimeleri uzatabilirsin, onları istediğin yere koyabilirsin. Böylece kelimeler formun kendisi oluyor, figür gibi oluyor.” Oldukça stilize edilmiş bu İngilizce, izleyicinin onu okuma girişimine meydan okuyor ve izleyicileri, Çünkü’nin metniyle politik bir mesajdan ziyade, her birinin kendi tarzında yorumlayacağı bir sanat eserine benzemeye zorluyor. Amer, “Bu benim için biraz riskliydi” dedi. “Yeni bir şey yapmak istedim ve üç yıl boyunca bu dizi üzerinde çalıştım.”

Donald Moffett çok daha soyut bir çalışma sunuyor: ACT UP ile uzun süredir LGBTQ+ hakları için mücadele veren bir sanatçının en son sanatı sivil haklarla değil, Dünya’nın biyosferinin bozulmasıyla ilgili. Sanatçının çok çeşitli çarpıcı ve gizemli çalışmalarla iklim krizine değindiği, devam eden Doğa Kültü serisine çarpıcı bir ekleme olan Lot110123’ü fuarda sergiliyor. “Doğa Kültü, devam eden bir şemsiye çalışma kategorisidir. “Tarikat” kelimesinin tüm kullanımı insanların tüylerini diken diken etme eğilimindedir. Ama ben bu konuda şöyle konuşuyorum, hadi hepimiz tarikata katılalım, yedi milyarız.”

Donald Moffett - Lot 110123
Donald Moffett – Lot110123. Fotoğraf: Telif hakkı Donald Moffett’a aittir ve Marianne Boesky Gallery’nin izniyle

Moffett, Lot110123’ü, yaşadığı Staten Adası’nın sahillerinde düzenli olarak yıkanan bol miktarda dalgaların karaya attığı odunun birkaç parçasından yarattı. “Staten Island’ı seviyorum” dedi bana, beş ilçenin çirkin üvey çocuğu. Kudret helvası gibi gelen bir sürü dalgaların karaya attığı odun var.”

Moffett, parçasını inşa etmek için, dalgaların karaya attığı odunları tek, güzel bir şekilde birbirine karışmış bir kütle olarak görünene ve ondan beklenmedik bir şekilde kuş evlerinin filizlendiği görünene kadar doğramacılık kullandı. Lot110123 ile ilgili en çarpıcı şeyler, Moffett’in bu parça için seçtiği dalgaların karaya attığı odunlarda bulunan karmaşık dokular ve şüphe götürmez lacivert renktir. “Mükemmel bir renk gibi görünüyordu çünkü bu ahşap denizden çıkıyor” dedi. “Bu lacivert sadece ısrarcıydı. Bu ahşabın üzerinde tüm dokusuyla o kadar güzel ifade ediyor ki.”

Moffett, protestodan uzaklaşıp daha soyut bir çalışma yapısına geçişini, politik eylemden sanat stüdyosunun mahremiyetine geçişiyle ilişkilendirdi. “İşler kötüye gidiyordu ve artık stüdyoya çekilip sanatın özel pratiğiyle daha fazla ilgilenmenin zamanı gelmişti. Bütün o sokak işlerini yaşadıktan sonra stüdyoda olan şey budur.”

Sanatçı Chakaia Booker’ın Çevirme Tekniği ve Ağırlıklı Dengeler, sanatçının yeniden tasarlanmış kauçuktan yarattığı muhteşem dokunsal çalışmalardır. “Kauçuğu taş, ahşap veya çelik gibi bir hammadde olarak görüyorum” diye açıkladı. “İzleyici ve benim için hem samimi hem de anıtsal bir deneyim yaratacak şekilde modüler bir şekilde kullanılabilir. Kauçuğun tüketicilik, hareketlilik, çevrecilik, materyalizm, sınıf, ırk, kültür ve sosyoekonomik eşitsizlikler hakkında diyaloglar açma yeteneğine sahip olduğunu düşünüyorum.” Güzel, karmaşık ve biraz da önsezili olan Booker’ın kauçuk işleri, boyutları ve sanatçının malzemelerinden çekip çıkarmayı başardığı tuhaf formlar açısından etkileyici. “Bu şekilde heykel yapmak fiziksel ve entelektüel açıdan zorlu bir süreç. Tüm vücudun malzemeyi işlemesi ve ayrıntıları daha büyük bütüne sığdırmak için tüm dikkatimi harcamam gerekiyor.”

Art Basel Miami'de Chakaia Booker kurulum çekimi
Chakaia Booker’ın Art Basel Miami’deki kurulumu. Fotoğraf: David Nolan Gallery’nin izniyle

Sonuçta bu dört sanatçının her biri, politikanın ve protestonun sanatçı olarak çalışmalarının bir parçası olması gerektiği konusunda farklı bakış açılarına sahipti. Hartt’a göre bu, “her sanatçının yüzleşmesi gereken bir soruydu” çünkü “mekan işgal etme eyleminin politik bir eylem olduğuna” inanıyordu. Ancak Hartt, sanatın temelde araştırma ve karmaşıklıkla ilgili olduğunu düşünerek sanatın tek bir mesaja veya eyleme indirgenemeyeceğinin de farkındaydı. Booker da benzer bir yere geldi ve bana protestonun onun sanatsal pratiğinin bir parçası olmadığını söyledi. “Çalışmalarımı protesto olarak görmüyorum, dünyaya farklı bakmayı teşvik eden veya teşvik eden bir şey olarak görüyorum. Sanat, en iyi haliyle, bize kim olduğumuzu ve kim olabileceğimizi göstererek, dünyayı değişmeye, daha iyi bir şeye dönüşmeye muktedir olarak görmemize yardımcı olmalıdır.”

Amer için sanat her şeyden önce ilgi çekici başlayan ve zamanla anlam katmanlarını geliştiren bir deneyime sahip olmakla ilgiliydi. Bunun, bir mesajı doğrudan ve anında iletmeyi amaçlayan protestodan belirgin biçimde farklı olduğunu gördü. “Güzel, keyifli bir şey yapmak istiyorum ama bunu göstermek için burada değilim. Protesto etmek yüzünüze bir şeyin sürüklenmesidir. Sanatım bir açıklama yapıyor evet ama çok soyut, sana bir şey öğretmek için değil. Bir şeyle yaşamalı ve yavaş yavaş onu anlamaya başlamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir