Sağır akademisyen, İngiltere’de ilk kez sağır araştırmaları alanında profesörlüğe terfi etti | Akademisyenler

Hindistan’ın mega kenti Mumbai’deki trenler, dünyanın en kalabalık trenleri arasında yer almasıyla ünlüdür, ancak aynı zamanda sağır insanların günlük yolculuklarında buluşup sosyalleştikleri “sağır buluşma noktaları” haline geldi.

Engelli yolcular için ayrılmış vagonlardaki bu beklenmedik toplantılar, Birleşik Krallık’ta sağır çalışmaları ve işaret dili çalışmaları alanında profesör unvanını kazanan ilk sağır akademisyen olan Annelies Kusters tarafından belgelendi.

Avrupa ve ABD’deki diğer ülkelerde bu alanlarda çalışan sağır profesörler varken Kusters, şimdiye kadar yalnızca işiten kişilerin tam profesör olarak görev yaptığı – yaklaşık 10 ila 15 kişi – Birleşik Krallık’ta böyle bir atamanın çoktan geciktiğini söylüyor.

Neredeyse 20 yıldır dünyanın dört bir yanındaki sağır topluluklar üzerinde çalışan Kusters, Edinburgh’daki Heriot-Watt Üniversitesi’nde diller ve kültürlerarası çalışmalar bölümünde sosyodilbilim alanında doçentlikten profesörlüğe terfi ettiği göreve başlıyor.

Kusters, “Bu noktaya kadar geldiğim için çok ayrıcalıklı olduğumun farkındayım” dedi. “Fakat ben beni eğiten sağır öğretim elemanlarının ve akademisyenlerin omuzlarında duruyorum ve diğerlerinin de benim omuzlarımda durmalarını destekliyorum.”

Sağır çalışmaları ve işaret dili araştırmaları ilk kez 1970’lerin sonlarında Birleşik Krallık’ta başladı. Kusters, “2006 yılında Bristol’de sağır öğretim görevlileri tarafından eğitildim ve sağır bir akademisyen doktoramı yönetti” dedi. “Mevcut sağır meslektaşlarımın, Bristol’deki meslektaşlarımın ve hatta önceki amirimin asla durmadığı yerde şimdi duruyor olmam tuhaf geliyor.”

Belçika doğumlu 40 yaşındaki Kusters, araştırma ilgi alanlarından birinin sağır insanları günlük yaşamlarında gözlemlemek olduğunu belirtiyor ve çalışmaları onu Brezilya, Danimarka, Fransa, Gana, Hindistan, İtalya, Kenya ve Surinam’a götürdü.

Kusters, “Örneğin, doktoram, kalıtsal sağırlığın yüksek olduğu Ganalı bir köydeydi” dedi. Orada, yerel olarak ortaya çıkan bir işaret dilini birbirleriyle kullanan sağır ve işiten insanları buldu.

“Diğer araştırmacılar yerel işaret dilinin genetiğinden veya sadece dilbiliminden etkilenirken, ben onların günlük yaşamları, nasıl iletişim kurdukları, sosyalleştikleri vb. hakkında bilgi edinmek ilgimi çekiyordu.

“Mumbai’de, Mumbai’nin hareketli trenlerinde sağır ve işiten insanların işaretler ve jestler yoluyla nasıl iletişim kurduğunu araştırdım. Bu trenler sadece bir ulaşım aracı değil, aynı zamanda sağır buluşma noktalarıdır.”

Araştırması, sağır yolcuların, Mumbai’nin sıkışık tren platformlarının yanı sıra engelli insanlar için ayrılmış kompartımanları da önemli buluşma yerleri olarak kullandıklarını ortaya çıkardı. Sonuç olarak Mumbai’deki sağır topluluğundaki bağlantılar güçlendi ve işiten insanlar arasında sağır farkındalığı arttı.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Kusters aynı zamanda araştırma lideridir. MobilSağırfarklı ülkelerdeki sağır insanların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini araştırmak ve birbirlerini anlayabilmek için işaretlerini uyarlamak amacıyla Avrupa Araştırma Konseyi tarafından finanse edilen bir proje.

Heriot-Watt’ın kültürlerarası iletişim başkanı Prof Jemina Napier şunları söyledi: “Heriot-Watt Üniversitesi, Birleşik Krallık’taki ilk sağır profesöre sahip olmaktan gurur duyuyor.

“Birleşik Krallık’taki üniversitelerde sağırlarla ilgili yaklaşık 40 yıllık araştırma ve öğretimin ardından, bu çok gecikmiş durumda çünkü sağır akademisyenlerin bu disiplinin ön saflarında yer alması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir