S4C: Milletvekilleri Komitesi, hükümete Galce yayın yapan kuruluşa yeni başkan atama çağrısında bulundu | İngiltere Haberleri

Milletvekillerinden oluşan bir komite, hükümete Galce yayın yapan S4C yayın kuruluşu için yeni bir başkan atamasını önerdi.

Galler işleri komitesi başkanı, bir görüşmenin ardından kültür sekreterine bir mektup yazdı. Mevcut S4C başkanı Rhodri Williams ile kanıt oturumu ve üniter kurulun icracı olmayan baş yönetim kurulu üyesi Chris Jones.

Sian Doyle kamu hizmeti yayıncısının genel müdürü olarak görevden alındı Kasım ayında örgütün kültürüne yönelik bir soruşturmanın ardından.

Ticari hukuk firması Capital Law tarafından hazırlanan raporda, Bayan Doyle’un liderlik tarzının “diktatörce” olduğu ve “bir korku kültürü yarattığının” tespit edildiği belirtildi.

Bayan Doyle geçen ay hastaneye kaldırıldı onun görevden alınmasının ardından.

O dönemde yayınlanan bir açıklamada kocası, “S4C başkanının elindeki sürekli misilleme, haksız muamele ve zorbalığa maruz kaldığını” söyledi.

Bay Williams iddiaları reddediyor.

“Basında yer alan bazı yorumlarda bunun benim yönlendirdiğim, benim karar verdiğim bir şey olduğu ileri sürüldü. Bu iddiaları tamamen reddederdim” dedi.

Bay Williams Çarşamba günü milletvekillerine ifade verirken Bayan Doyle’un görevden alınmasının “doğru karar” olduğu konusunda ısrar etti.

Resim:
Sian Doyle

Komite başkanı Stephen Crabb, Lucy Frazer’a yazdığı mektupta “yönetim kurulu düzeyinde kültürel liderliğin yokluğuna” dikkat çekti.

Bay Crabb, İK politikalarını güncellemek için “acil çalışma” gerektiğini söyledi.

“Bay Williams ve yönetim kurulunun, aldıkları önemli kararlarla ilgili olarak tavsiye alma ve güvenceye ulaşma konusunda benimsedikleri yaklaşımdan endişe duyuyoruz” diye ekledi.

Kendisi, komitenin “mevcut liderliğin, organizasyonun tüm seviyelerinde ve daha geniş paydaşlar nezdinde güveni yeniden inşa etmek için gereken değişiklikleri denetleme yeteneği konusunda endişelerini” sürdürdüğünü söyledi.

Komite, “belirli kişilere karşı yapılan farklı şikayetlerin adil bir şekilde ve ilgili herkese adil davranılmasının uygun şekilde ele alınmasından” memnun değildi.

Komitenin tavsiyesi, “S4C’nin önemi ve zorlukların boyutu göz önüne alındığında” hükümetin yeni bir başkan ataması yönünde.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Postane skandalı kurbanlarını temize çıkaracak yeni yasa
Büyük bebek maması üreticisi fiyatları düşürmeye hazırlanıyor

İngiltere, daha fazla kar getirmek için Kuzey Kutbu’ndaki patlamayla titremeye hazırlanıyor

Bir S4C sözcüsü, yayıncının başkanın önceki yorumlarına ekleyecek başka bir şeyi olmadığını söyledi.

Sky News, Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı’ndan yanıtını istedi.

Ücretsiz kamu yayıncılığı yapan televizyon kanalı, özellikle Galce konuşan izleyici kitlesini hedefleyen ilk televizyon kanalı olarak 1 Kasım 1982’de açıldı. Yıllık raporuna göre 2022/23’te Galler’de haftalık ortalama 324.000 izleyici kitlesi vardı.

TV lisans ücretinden her yıl on milyonlarca sterlin fon alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir