Ruanda, geçmişteki Brexit sıralarına benzer bir mücadeleyle Başbakan’ı zor durumda bırakıyor | Siyaset Haberleri

“Günlerin sonu”. “Bir ölüm sarmalı”. “Plozu kaybettiler”. “Rishi için üzülüyorum”.

Bunlar eski kabine ve eski üst düzey bakanların bu konu üzerinde kafa yoran yorumlarından sadece birkaçı. Muhafazakar Parti’nin mevcut durumu ve başbakanın bundan sonra ne yapacağı.

Politika canlı: Johnson, Partygate haberlerinin ‘kesinlikle saçma’ olduğunu iddia ediyor

Ruanda politikasına ilişkin kavga artık Theresa May ve Boris Johnson’ın Brexit konusunda partiyle kavgasına benziyor; iki taraf da Rishi Sunak’ın nasıl ilerlemesi gerektiği konusunda uzlaşamıyor, eski kabine bakanları bana Başbakanın bu kararı nasıl alabileceğini görmenin zor olduğunu mırıldanıyor. yasa tasarısı parlamentodan geçiyor.

Başbakan Perşembe günü yaptığı açıklamada, acil durum mevzuatı üzerindeki oylamanın güven oyu değildi onun liderliğinde.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


2:07

Sky’dan Beth Rigby, Başbakan’a Avam Kamarası’nda yapılacak bir Ruanda oylamasının kendi liderliğine yönelik bir ‘güven’ oyu olabileceğini söylüyor.

Bu muhtemelen mantıklı bir pozisyon çünkü partisinin sağ kanadını aşıp aşamayacağı henüz belli değil.

Suella Braverman ve en yeni üyesi Robert Jenrick’in isyan etmek için yalnızca 29 milletvekiline ihtiyacı var ve Başbakanın Ruanda planı suya düştü.

Güvenoyu dese de demese de bu artık Sayın Sunak için varoluşsal bir kriz.

Dönüm noktası niteliğindeki yasayı kendi partisi aracılığıyla alamamak, elinde kalan tüm yetkileri ortadan kaldıracak ve devam edip edemeyeceğine dair kaçınılmaz soruyu gündeme getirecek.

Ve eğer istifa etmeye hazır değilse, milletvekilleri 1922 komitesi başkanı Sir Graham Brady’ye, sonunda Brexit savaşları sırasında Theresa May’e karşı yaptıkları gibi, Bay Sunak’ı güvenoyu almaya zorlamak için yeterli sayıda mektup sunacak mı? düştü mü?

Sophy Ridge ile Politika Merkezi

Sophy Ridge ile Politika Merkezi

Sky News Pazartesi’den Perşembe’ye saat 19:00’da. Sky kanalı 501, Freeview 233, Virgin 602, Sky News web sitesi ve uygulaması veya YouTube üzerinden canlı izleyin.

Daha fazlası için buraya dokunun

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

‘Neden istifa ettiniz efendim?’

Milletvekilleri arasında 10 Numara’nın gelecek hafta güven oylamasına hazırlandığına dair mesajlar uçuşurken, hava şimdiden hararetli; Rishi karşıtı çetenin ateşlediği gevezelik.

Ayrıca Sayın Sunak’ın bunu üç hatlı sert bir kırbaç haline getirip getirmeyeceği ve milletvekillerine isyanın kendilerini partiden ihraç etmek anlamına geleceğini açıkça anlatıp anlatmayacağı da konuşuluyor.

Başbakan Perşembe günü isyancıların hükümete karşı gelmeleri halinde görevden alınmayacağını söyledi ancak onun “nükleer seçeneği” takip etmesi gerektiğini düşünenler de var.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Afgan bir göçmen Sky News’e Ruanda planının kendisini Kanalı geçmekten alıkoymayacağını söyledi.

Kıdemli bir milletvekili, “Bu yeniden Brexit’e benziyor” dedi. “Boris Johnson, 2019’da anlaşmasız Brexit mevzuatı nedeniyle aralarında Ken Clarke’ın da bulunduğu bir grup Geriye kalan kişiyi ihraç etti.

“Rishi, isyan eden sağdakilerin üzerindeki kırbacı kaldırmalı. Bu aynı zamanda onların bir sonraki seçime Muhafazakarlar olarak katılamayacakları anlamına da gelir, bu yüzden de ardıllığı kendisi ayarlıyor.”

10 Numara ise hazırlandıkları tek şeyin Ruanda’daki oylama olduğunda ısrar ediyor.

Başbakan, Ruanda planını hayata geçirmeye çalışırken etrafındaki siyasi katliamdan neredeyse habersiz görünüyor.

Bu, oldukça basit bir şekilde kazanması gereken bir oydur. Kaybetmeyi düşünmeye dayanmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir