Ron DeSantis, Florida’nın sosyolojiyi üniversitenin temel dersi olmaktan çıkarmasını kınadı | Florida

Eğitimciler, Ron DeSantis’in “uyanmış ideolojiye” karşı savaşının son turunda devletin sosyolojiyi çekirdek ders olarak kampüslerden kaldırmasının ardından Florida’daki üniversite kayıtlarının düşeceği konusunda uyarıyorlar.

Cumhuriyetçi valinin özenle seçtiği eğitim kurulu Çarşamba günü oylandı 12 devlet üniversitesindeki yerleşik sosyoloji ilkeleri dersini, “Amerika’nın kuruluşunun (ve) köleliğin dehşetinin tarihsel olarak doğru bir anlatımını” içeren kendi ABD tarih müfredatıyla değiştirmek.

Kurul geçen yaz, devlet okullarının köleleştirilmiş Siyahlara zorunlu çalıştırmanın onlara faydalı beceriler kazandırdığı için yararlı olduğunu öğretmesini zorunlu kıldığı için tepkiyle karşı karşıya kaldı.

Florida eğitim komiseri ve DeSantis’in sadık yardımcısı Manny Díaz’ın, herhangi bir kanıt olmaksızın, sosyoloji derslerinin zorunlu bir temel ders olarak kaldırılmasının “olduğu” konusunda ısrar ettiği belirtildi. solcu aktivistler tarafından kaçırıldı“, Florida’da eğitimde yakın zamanda ortaya çıkan diğer birkaç “uyanma karşıtı” hamleyi takip ediyor.

Bunlar arasında Afro-Amerikan çalışmalarında ileri seviye yerleştirme derslerinin yasaklanması ve geçen haftaki ders de yer alıyor. kurul kararı Hafta sonu Cumhuriyetçi başkanlık adaylığı yarışından çekilen DeSantis’in Florida’daki üniversite ve kolejlerdeki çeşitlilik, araştırma ve katılım (DEI) programlarını ortadan kaldırmaya yönelik planı netleşiyor.

Amerikan Sosyoloji Derneği, sosyoloji dersinin yerini alacak kanıta dayalı bir temelin bulunmadığını söyledi.

Amerikan Sosyoloji Derneği Guardian’a yaptığı açıklamada, “Bu karar bilinçli bir perspektiften değil, sosyolojinin ‘radikal’ ve ‘uyanık’ ideoloji tarafından yönlendirilen gayri meşru bir disiplin olduğu yönündeki büyük bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanıyor gibi görünüyor” dedi.

“Sosyoloji, yurttaşlık okuryazarlığının temelinde yer alan ve geniş bir kariyer yelpazesi için gerekli olan toplumsal yaşamın, toplumsal değişimin ve insan davranışının toplumsal nedenleri ve sonuçlarının bilimsel olarak incelenmesidir.

“İnsan davranışının sebepleri ve sonuçlarına ilişkin bilimsel çalışmalara öncelik verilmemesi, Florida’nın yüksek kaliteli yurttaşlık eğitimi ve işgücü hazırlığı sağlama konusundaki kararlılığının başarısızlığıdır.”

Dernek, yönetim kurulunun “çirkin” kararını geri alması çağrısında bulundu.

Florida Eyalet Üniversitesi’nden sosyoloji profesörü Anne Barrett, kararın DeSantis ve müttefiklerinin kampüslerde yürüttükleri “kültür savaşları” kapsamındaki son saldırı olduğunu söyledi.

“Bu düzenlemeler Florida’daki sosyoloji için yıkıcıdır. Kayıtlar düşecek Uzmanları işe alma fırsatı neredeyse ortadan kalkacak. Zayıflamış sosyoloji bölümleri tasfiye edilmeye ve en sonunda öğretim üyelerinin işten çıkarılmasına hazırdır” dedi. Bir deneme Milli Eğitim Derneği adına.

“Topluma maliyeti daha da yüksek. Sosyoloji öğrencileri, sosyal dünya hakkında öne sürülen iddiaların doğruluğunu değerlendirmek için ampirik araştırmayı ve mantığı nasıl kullanacaklarını öğrenirler. Ayrıca gücün nasıl dağıtıldığını eleştirecek beceriler de kazanırlar.

“Kısacası, sağcı politika yapıcıların gündemlerini istikrarsızlaştırma gücüne sahip, aktif vatandaşlar olacak şekilde konumlandırılmışlar ve bu düzenlemelerin etkisiz hale getirmeye çalıştığı tehdit de bu.”

Florida yönetim kurulu eyalet üniversitesi sisteminin rektörü Ray Rodrigues, “bu (ABD tarihi) dersinin eklenmesinin öğrencilerimiz ve onların gelecekteki başarıları üzerinde yaratacağı olumlu etki” nedeniyle kararı övdü.

Ancak Díaz, kurulun son kararlarına karşı daha politik bir yaklaşım benimseyerek, DeSantis’in üniversite kampüslerinin reforma ihtiyaç duyan radikal sol aktivizmin yuvası olduğu yönündeki tutumunu tekrarladı. Geçen yıl vali, popüler bir liberal sanatlar kolejinin sağ kanattan devralınmasını planladı.

Geçen haftaki DEI kararının ardından Díaz, “Yüksek öğretim, yıkıcı ideolojiler tarafından yozlaştırılmak yerine akademik dürüstlük ve bilgi arayışı şeklindeki temel temellerine geri dönmelidir” dedi.

“Bugünkü bu eylemler, vergi mükelleflerinin parasını DEI’yi ve toplumumuzda bölünmeyi teşvik eden radikal beyin yıkamayı desteklemek için harcamamamızı sağlıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir