Rishi Sunak’ın seçim çağrısında gecikmesi Sir Keir Starmer’ın ihtiyacı olan son şey | Siyaset Haberleri

Bu, 2024’ü başlatacak olan büyük siyasi olayın, mevcut başbakanın seçim yılı çerçeveleme konuşması değil, şimdilik bir sonraki başbakan olması beklenen adamın verdiği konuşma olduğu zamanların bir işareti.

Sör Keir StarmerMuhafazakarların 2019’da kazandığı Filton ve Bradley Stoke’un marjinal koltuğundan konuşan , yeni yıl konuşmasını şu şekilde yaptı: İngiliz halkına değişime oy vermeleri için yalvarıyorum.

Siyasette son durum: Sunak’ın seçim ipucundan sonra öne çıkacağı düşünülen tarih

Retorik gösterişle dolup taşan İşçi Partisi lideri, halka Muhafazakar Parti’nin sefaletini reddetmesi ve bunun yerine İşçi Partisi’nin “umut projesi”ni benimsemesi için yalvardı.

Ancak Sir Keir bu anı tartışmaları çerçevelemek için kullanmak istediyse, zamanlamayı dikte etmek için 2024’teki ilk görünümünü kullanan da rakibiydi: Rishi SunakNottinghamshire’daki Mansfield’a yaptığı ziyarette genel seçimlerin yaklaştığını söyledi yılın ikinci yarısında olması muhtemelMayıs ayında gideceği yönündeki spekülasyonları azaltıyor.

Sonbaharda yapılacak bir seçim iki işe yarayacaktır: Bay Sunak’a rakiplerini geride bırakmaya çalışarak anket açığını kapatması için daha fazla zaman tanırken, seçmenlere onları Muhafazakar Parti’ye geri döndürebilecek bir şeyler sunacaktır.

Başbakan, Mart ayında bütçeyi açıklayarak Perşembe günü “vergi kesintilerine” devam etmek istediğini açıkça belirtti; ancak sonbaharda yapılacak seçimler, ülkenin sandık başına gitmesini istemeden önce kendisine yaz bütçesi şansı da verecek.

Sayın Sunak kadar geride olduğunuzda içgüdüsel olarak bir şeyler olur umuduyla uzun süre devam etmek olur.

Ancak Sir Keir’in ihtiyaç duyduğu son şey gecikmedir, çünkü ülke yeni kurulacak İşçi Partisi hükümetine bakarken, incelemeler Bay Sunak’ın tutulmayan sözlerinden uzaklaşacak ve yeni kurulacak İşçi Partisi hükümetinin neye benzeyeceğine odaklanacak: Kamu harcamaları konusunda ne yapacaklar, yapacaklar mı? Vergilerinizi kesin, İşçi Partisi döneminde hayat gerçekten farklı mı olacak?

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


2:47

Starmer seçmenleri susturacak mı?

Sir Keir Perşembe günkü konuşmasını değişim mesajını vurgulamak için kullandı.

Ve bunu destekleyecek politikasının olduğu birkaç alan var: 1,5 milyon ev daha inşa etmek, kadınlara ve kızlara yönelik aile içi şiddeti yarıya indirmek ve 2030 yılına kadar sıfır karbonlu elektriğe ulaşmak için planlama rejimini elden geçirme sözü verdi.

Ancak iş İşçi Partisi hükümetinin politikanın “tonunu” değiştirme vaadinin ötesinde neler sunabileceğine dair temel ayrıntılara gelince, Sir Keir hâlâ belirsizliğini koruyor ve onu eleştirenler, ana rakiplerini taklit ettiğini öne sürüyor.

Seçmenlerin genel seçimlerde ne düşündüğü, vergilendirildikleri ve vergi mükelleflerinin parasının nereye harcandığı konusunda iki ana parti arasında pek bir fark yok.

Sir Keir, kamu hizmetleri konusunda “dizlerinin üzerinde” oldukları konusunda uyarırken aynı zamanda harcama musluklarını açamayacağını da söylüyor.

Ve konu vergiye gelince, o, kamu hizmetleri üzerindeki baskıya rağmen, genel seçimlerden önce vergi indirimlerini göz ardı etmeyi reddederken, ulusal sigortaya yakında yapılacak olan 20 milyar £’luk kesintiyi taahhüt ederek Muhafazakarların izlediği yolu takip ediyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Sunak Downing Caddesi’nde ‘çömelmiş’

Belki de Muhafazakarlara “aynı eski İşçi Partisi” saldırı hattını uygulama ve seçmenleri korkutma korkusuyla vergileri artırmaktan da bahsetmiyor.

Kendisiyle yaptığım röportajda biraz teşvik ettikten sonra, eğer Muhafazakarlar bu vergi indirimini seçimden önce uygulamayı seçerlerse veraset vergisindeki kesintiyi geri almayı taahhüt etti, ancak diğer her şeyde – gelir vergisi ve ulusal sigorta vergisi eşiklerinin dondurulmasının kaldırılması, çalışma koşullarının azaltılması seçimden önce halkın vergileri konusunda taahhütte bulunmamıştı.

Bunun yerine, yatırım ve çalışanlara yönelik vergi kesintilerinin ekonomik büyüme gerçekleştiğinde gerçekleşeceğini söyleyerek vergi ve harcama konusundaki zor sorulardan kaçıyor. Hırsının temeli, garanti edemediği bir büyüme vaadine dayanıyor.

İşçi Partisi hükümetinin ne getireceğine bakan değişken seçmenler, üsluptan fazlasını isteyecek, kesinlikle içerik isteyecekler.

Seçimin Kasım ayında yapılması halinde, somut politika duyurularının yapılmaması veya vergi ve harcama planlarının açıklanmaması çok uzun bir süre olacaktır.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

2024’ün ‘ikinci yarısında’ seçim

Şimdilik, Sir Keir yıla devam etmeyi planladığı şekilde başlıyor: temkinli ve riskten kaçınan.

Anketlerde çok önde, kaybedecek çok şeyi var ve en azından şimdilik İşçi Partisi’nin ‘Muhafazakarlar dışında her şeyi’ bir sonraki genel seçimler için kazanan bir çizgi gibi görünüyor.

Sayın Sunak ise önümüzdeki hafta kampanyasını hızlandıracak ve neredeyse pes etmiş olan parlamentodaki partisi arasında umutsuzluk varken, 10 Numara mücadeleye devam ediyor ve aradaki farkı kapatmak için hala bir şans olduğunu düşünüyor.

Kıdemli bir kaynak bana, Muhafazakar kampanya şefi Isaac Levido’nun geçen ay kabineye, seçimlerde oy kullanmayı düşünenlerin yüzde 20’sinin hâlâ hangi partiye oy vereceğine karar vermediğini söylediğini söyledi.

Onların yılı, insanları Muhafazakarlara oy vermenin yararları konusunda ikna etmekten çok, İşçi Partisini seçmenin riskleri konusunda ikna etmekle geçecek.

Bütün bunlar, her iki tarafın da kazanmaya çalışmak için dibe çökmeye hazır olduğu, çok uzun ve yıpratıcı bir mücadeleye yol açıyor. Bay Sunak 10. sırada olabilir ama Sör Keir’in kaybedecek çok şeyi var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir