Rishi Sunak’ın değişikliği, üçüncü sıfırlama girişimi oldu ve artık işini riske atmadı | Siyaset Haberleri

İlk başta başaramazsanız deneyin, tekrar deneyin.

Rishi Sunak’ın sıfırlanması söz konusu olduğunda, başbakanın zor durumdaki başbakanlığının kontrolünü geri almaya çalışması üçüncü kez şanslı görünüyor.

Suella Braverman’ın İçişleri Bakanı görevinden alınması sadece eski başbakan David Cameron’u geri getir Dışişleri Bakanı gerçek bir “marmelat düşürücü” an olduğu için kimse bunu beklemiyordu.

Kabine değişikliğine ilişkin canlı güncellemeleri ve analizleri takip edin

Aylardır iplerin ucunda görünen Bay Sunak nihayet mücadele ediyor gibi görünüyor.

Dibe vuran kendi partisindeki pek çok kişi bu başbakanlığın devam edip etmeyeceğinden şüphe ediyordu, özellikle de bir numaralı sıfırlama anı – parti konferansı – ve ardından ikinci numara – Kral’ın Konuşması – başlamayı başaramadığında.

Eski bir kabine bakanı, “Bu değişiklik herkesin düşündüğünden daha cesur” diyor.

“Bazı hareketlerinde şüpheler olsa da cesaret ortada.”

Sunak’a sadık bir kişi, Başbakan’ın nihayet meseleyi anladığına inanıyor ve şunları söylüyor: “Her şeyi değiştirmesi ve kim olduğunu göstermesi gerekiyordu.”

Bu amaçla, yaklaşık bir yıl önce başbakan seçildiğinde parti yönetimi nedeniyle kabinesine alınan bazı kişileri temize çıkarıyor.

Geçtiğimiz yıl defalarca savunmak zorunda kaldığı itaatsiz içişleri bakanı görevden alınırken, Liz Truss’un eski yardımcısı Therese Coffey de üst masada Sunak destekçilerine yer açmak zorunda kaldı.

Downing Street’teki kişiler, haftalardır hazırlık aşamasında olan bu değişikliğin tamamen Başbakan etrafında birlik ve amaç göstermek ve “yetkinliğin kral olduğu” bir kabineyi bir araya getirmekle ilgili olduğunu söylüyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:13

Eski başbakan, Rishi Sunak tarafından, değişen kabinede yüksek profilli bir göreve getirildi.

Analiz:
Cameron’un Greensill bağlantısı eski Başbakan’ın hükümete dönüşünü engelleme riski taşıyor

James Cleverly’nin küçük tekne vaadi konusunda liderlik yapması ve Vicky Atkins’in NHS’nin önemli bir savaş alanı ve zayıf noktası olmasıyla birlikte sağlık bakanlığına terfi etmesiyle kabineyi seçim zeminine oturturken kilit destekçilerini kilit pozisyonlara terfi ettiriyor. – genel seçime gidiyoruz.

Bir diğer önemli müttefik olan Laura Trott, Şansölye Jeremy Hunt’ın vekili olarak Hazine’ye getirilirken, uzun vadeli müttefik John Glen de Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden’a teslimat konusunda yardım etmek üzere Kabine Ofisine geçti.

Ancak başbakan, bu cesur değişiklikle eski bir başbakanı geri getirerek dikkatleri üzerine çekmiş olsa da, bu risksiz de değil

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

İlk kez 2015 yılında avukat olarak yeterlik kazandıktan sonra seçilen müstakbel İçişleri Bakanı ve Brexit destekçisi, sağ kanat Muhafazakar Parti saflarında yükseldi.

Eski bir kabine bakanı bana, Bay Cameron’un kendisini dünya sahnesinde yeniden keşfetme şansından keyif alacağını ancak Bay Sunak’ın eski liderin karizması tarafından gölgede bırakılma riski bulunduğunu söyledi.

Bununla birlikte, Bay Cameron, Bay Sunak’ın HS2 konusundaki tutumuna katılmamak ve denizaşırı yardım bütçesini kesmekten Britanya’da onlarca yıldır yaşanan en büyük lobicilik skandalındaki rolüne kadar pek çok yükle birlikte geliyor.

Financial Times, Bay Cameron’un, işvereni Greensill Capital adına hükümetteki eski meslektaşlarıyla gizlice lobi faaliyeti yürüttüğünü ve İşçi Partisi’nin, Bay Cameron’un dönüşünün duyurulmasından birkaç dakika sonra bu şirketi ele geçirdiğini ortaya çıkardı.

Hırslı milletvekilleri, mevcut milletvekilleri arasında dışişleri bakanı olarak görev alacak kimseyi bulamayan bir Başbakan’dan umutsuzluğa kapılırken ve partinin sağ kanadı bu duruma alarmla bakarken, daha da hoşnutsuz bir parti meselesi var. Göçmenlik ya da toplumsal cinsiyet savaşları konusunda ayırıcı çizgiler çizmek gibi konularda sağa doğru gidiyormuş gibi görünen sosyal açıdan muhafazakar başbakan, bayrağını yeşili seven, sosyal açıdan liberal, merkezde yer alan David Cameron ile birlikte merkeze yerleştiriyor. başbakanın yeni sağ kolu.

Devamını oku:
Suella Braverman’ın son sözünü duymadık
Sızan mesajlar Muhafazakar Parti milletvekilleri arasında Braverman konusunda yaşanan söz savaşını ortaya koyuyor
Canlı anket izleyici – partilerin performansı nasıl?

Muhafazakarların Tek Ulus grubu partilerini geri aldıklarına inanırken, sağcılar kendilerini soğukta dışlanmış hissediyorlar.

Suella Braverman, Sir John Hayes, Miriam Cates ve Danny Krueger’in de aralarında bulunduğu Yeni Muhafazakar sağ kanat grubu, bir kaynağa göre Braverman’ın liderlik ‘oyunu’ konusunu gündeme almak üzere daha sonra bir araya gelecek.

Bu doğrudan bir teklif anlamına gelmiyor ama niyet açık. Destekçilerinden birinin hafta sonu bana söylediği gibi: “Hükümetten ayrılırsa bunun iyi bir tarafı olur. Onun bakış açısına göre bu daha kolay olur. Günde sekiz saatini gerekli ve zor konulara harcıyor, bu yüzden bunu yapmıyor.” çok yer kazanın.

“Suella, kimsenin adını duymadığı başsavcıdan, herkesin adını duyduğu içişleri bakanına dönüştü. Suyun kraliçesi olsaydı, her gün onu kapsayan kağıtları olurdu.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

James Cleverly, içişleri bakanı olarak atanmasının ardından şunları söyledi:

Herkesin hemfikir olabileceği şey, kaybedecek çok az şeyi kalan başbakanın işini riske atmaktan vazgeçtiğidir.

Bu onun son zar atışlarından biri. Bazıları bunun, anketlerde çok gerilerde kalan ve artık daha da fazla parçalanma potansiyeli olan bir parti için ‘selam Meryem’ geçişi olduğunu söyleyebilir. Yeni kabinede birlik olabilir ama arka planda kalanlar ne olacak?

Eski rejimden bir düşünceyi hatırlatacak olursak, Dominic Cummings, sürprizin zafer getirdiğini ve Başbakan’ın bugün rakiplerini şaşkına çevirdiğini savunan Çinli askeri stratejist ve filozof Sun Tzu’nun hevesli bir öğrencisiydi. Bunun galibiyet şansına bile yaklaşan bir şey getirip getirmediği tamamen farklı bir konu, ancak bu değişiklikte oyuna geri döndüğünün sinyalini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir