Rishi Sunak, Ruanda kararına rağmen ‘uçuşların planlandığı gibi baharda başlayacağını’ söyledi | Siyaset Haberleri

Başbakan Rishi Sunak, Ruanda planının işe yaramasını sağlamak için acil durum mevzuatı çıkaracağını söyledi ve “uçuşların planlandığı gibi baharda başlayacağını” söyledi.

Yüksek Mahkeme’nin Ruanda kararının ardından başbakan, sığınmacıları Afrika ülkesinden sınır dışı edilmekten koruyacak hukuksal bir garanti sağlayacak “Ruanda ile yeni bir uluslararası anlaşma” üzerinde çalıştığını söyledi.

Başbakan, yeni mevzuatın uçuşların yasal işlem nedeniyle ertelenmemesini sağlayacağını, yasal zorlukların “atlıkarıncasına” son vereceğini vurguladı ve “yabancı bir mahkemenin bu uçuşları engellemesine izin vermeyeceğini” söyledi.

“Biz makul bir hükümetiz ve burası makul bir ülke, ancak İngiliz halkının sabrı ancak buraya kadar uzatılabilir” dedi.

Bay Sunak, tekneleri durdurma vaadini “yerine getirdiğini” ve yeni anlaşmanın mahkemelere güvence vermek için “kullanılmaya hazır” olduğunu söyledi.

“Geri kalan engelleri de kaldıracağız ve uçuşlar planlandığı gibi baharda başlayacak” dedi.

Çarşamba günü, İngiltere’nin en yüksek mahkemesi Doğu Afrika ülkesine gönderilenlerin, sığınma talebinde bulunma gerekçeleri haklı olsun ya da olmasın, ülkelerine geri gönderilme riskiyle karşı karşıya kalacaklarını ve bu durumun uluslararası hukuku ihlal edeceğini söyledi.

Siyaset haberleri – canlı: Başbakan ‘yasayı değiştirmeye hazırlanıyor’

Karar hükümete büyük bir darbe anlamına geliyor amiral gemisi göç politikası Kanal geçişlerini durdurmayı amaçlıyordu ki bu, Bay Sunak’ın başbakanlığını üstlendiği bir taahhüttü.

Kararın ardından başbakan, yasayı değiştirmeye ve uluslararası ilişkileri “yeniden gözden geçirmeye” hazır olduğunu söyleyerek tartışmalı planın iptal edilmesi yönündeki çağrıları reddetti.

Planı ilerletmek için bazı Muhafazakar milletvekillerinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden (AİHS) ve muhtemelen diğer anlaşmalardan çekilmesi yönünde baskı altında.

Pazartesi günü içişleri bakanı görevinden alınan Suella Braverman, acil durum mevzuatı çağrısında bulundu “AİHM’yi ve diğer hukuki itiraz yollarını kapatmak”.

Muhafazakar Parti genel başkan yardımcısı Lee Anderson, hükümetin “yasaları göz ardı etmesi” ve göçmenleri Birleşik Krallık’a vardıkları gün geri göndermesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir