Rishi Sunak, enfeksiyon kapmış kan mağdurlarına tazminat verilmesi konusunda Commons’ın yenilgisine hazırlanıyor | Siyaset Haberleri

İşçi Partisi ve Muhafazakar Parti milletvekillerinin enfekte kan skandalının kurbanlarını tazmin etmek için yeni bir organ kurulması çağrılarını desteklemesinin ardından hükümet Avam Kamarası’nda bir yenilgiye hazırlanıyor.

İşçi Partisi Milletvekili Dame Diana Johnson, hükümetin Mağdurlar ve Mahkumlar Yasa Tasarısı’nda, bakanların yasa tasarısının yasalaşmasından itibaren üç ay içinde tazminatın tamamını dağıtmak amacıyla yeni bir organ kurmasını gerektiren bir değişiklik teklifinde bulundu.

NHS tarihindeki en kötü tedavi felaketi olarak kabul edilen olayda binlerce insan öldü.

Skandalda, 1970’li ve 1980’li yıllarda ABD’den ithal edilen kontamine kan ürünleri yoluyla HIV ve hepatit C ile enfekte olan hastalar görüldü.

Onlarca yıl geçmesine rağmen bazı yaslı aileler hâlâ tazminat bekliyor.

Şu ana kadar toplam 30 Tory milletvekili Pazartesi günü oylamaya sunulacak değişikliği imzaladı.

Gölge şansölye Rachel Reeves, Jeremy Hunt’a yazdığı bir mektupta İşçi Partisi’nin desteğini doğruladı ve partinin Dame Diana’nın değişikliğini destekleyeceğini doğruladı ve şunu söyledi: “Artık hepimizin bu tarihi yanlışı ele alma sorumluluğu var.”

Ve bilim, inovasyon ve teknolojiden sorumlu gölge dışişleri bakanı Peter Kyle, “akıl hocası” Body Shop’un kurucusu Dame Anita Roddick’in doğum sırasında kendisine verilen kirli kan sonucu öldüğünü açıkladı.

Dame Diana’nın önerisine göre, bir Hugh Court yargıcı yeni organa başkanlık edecek ve mağdurlara tazminat verilmesinde hız, basitlik ve adaleti dikkate alacak.

Tarafların bu hamlesi, skandalla ilgili bağımsız soruşturmanın “materyalin çok fazla hacmi ve ölçeği” nedeniyle nihai raporunu Mart 2024’e ertelemesinin ardından geldi.

Bazı politikacılar tazminat ihtiyacını kabul etti ancak Kabine Bakanı John Glen geçen ay hükümetin cevabının soruşturmanın nihai raporuna göre belirleneceğini söyledi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


2:31

‘NHS’nin en kötü tedavi felaketi’

Başlangıç ​​planına göre, yalnızca mağdurların kendileri veya yakınlarını kaybeden partnerleri yaklaşık 100.000 £ tutarında bir geçici tazminat alabiliyor; ancak kampanyacılar bunun yaslı ebeveynleri ve yetim çocukları da kapsayacak şekilde genişletilmesini istiyor.

Yetkilinin karşısına çıktı Enfekte Kan Araştırması Temmuz ayında Bay Hunt, mağdurlara yönelik tazminat düzeyi konusunda “hiçbir karar” alınmadığını ve “potansiyel olarak çok büyük” meblağlar hakkında hüküm verirken mevcut ekonomik bağlamı göz ardı edemeyeceğini söyledi.

Ancak hükümetin tazminat planı için “davayı kabul ettiğini” ve bunun nasıl yerine getirileceği konusunda “hızla” çalıştığını vurguladı.

Bayan Reeves, Bay Hunt’a yazdığı mektubunda, enfekte kandan etkilenen birinin “her dört günde bir” öldüğünün tahmin edildiğini söyledi.

“Bu yasa tasarısı, mağdurlar için adaleti sağlamaya başlamak için şimdi atılabilecek adımları yasalaştırma fırsatı sunuyor” diye yazdı.

Devamını oku:
Sunak tazminat sorularını yanıtlamayınca sıkıntı yaşadı

Yaklaşık 380 çocuğa kan ürünleri yoluyla HIV bulaştı

Enfekte Kanlı Araştırması, Birleşik Krallık’taki binlerce hastanın kontamine kan ürünleri yoluyla nasıl HIV ve hepatit C geliştirdiğini araştırmak için 2017 yılında kuruldu.

Soruşturmanın başlamasından bu yana yaklaşık 2.900 kişi öldü.

Birçoğunda kan pıhtılaşma bozukluğu hemofilisi vardı ve onlara ABD ürünü Faktör VIII enjeksiyonları yapıldı.

Nisan ayında soruşturmanın başkanı Sir Brian Langstaff şunu tavsiye etti: acı çeken ebeveynler ve çocuklar geçici tazminat ödemeleri yapılmalıdır.

Ancak hükümet, tazminat planına ilişkin karar vermeden önce soruşturmanın sonuçlanmasını bekleyeceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir