Rishi Sunak, aile vizesi maaş eşiği ‘gecikmesi’ nedeniyle kendi milletvekilleri tarafından ateş altında | Siyaset Haberleri

Rishi Sunak, aile vizesi için maaş eşiğini kaldırma planlarına karşı çıktıktan sonra kendi milletvekilleri tarafından ateş altında; bazı Muhafazakarlar onu “zayıflık”la suçluyor.

Başbakan, hükümetin “maaş eşiğini önemli ölçüde artırdığını” “2025’in başlarında” 38.700 £’a çıkardığını söyledi; bu, İçişleri Bakanı James Cleverly tarafından bu ayın başlarında ortaya konan orijinal plandan farklı bir değişiklikti.

Aile üyelerini Birleşik Krallık’a getirmek isteyen Britanyalılar için geçerli olan aile vizesi eşiği, yasal net göçü azaltmak amacıyla önümüzdeki baharda 18.600 £’dan 38.700 £’a çıkacak. geçen yıl rekor seviyeye ulaştı.

Ama perşembe gecesi İçişleri Bakanlığı sessizce sulandı Söz konusu önlem, eşiğin ilk olarak ilkbahardan itibaren 29.000 £’a yükseltileceğini ve daha sonra “kademeli aşamalar” halinde artırılacağını söyledi; ancak en yüksek rakamın ne zaman açıklanacağına dair bir zaman çizelgesi belirlenmedi.

Düşüş öfkelendirdi Partinin sağındaki Muhafazakar milletvekilleri Daha sıkı göç kontrolleri lehine.

Sağcı Avrupa Araştırma Grubu başkan yardımcısı David Jones, PA haber ajansına bunun “üzüntü verici bir zayıflık işareti” olduğunu söylerken, Muhafazakar eski bakan Jonathan Gullis, X’e bunun “derinden hayal kırıklığı yarattığını ve çabalarımızı baltaladığını” yazdı. .

Muhafazakar Milletvekillerinden oluşan Sağduyu Grubu başkanı eski bakan Sir John Hayes, BBC’ye kazanç eşiğinin insanlara “kesinlik” sağlamak için “hızlı bir şekilde” 38.700 £’a yükselmesi gerektiğini söyledi.

Politika en son: Canlı takip edin

Robert Jenrick, Hükümetin Ruanda planının durması nedeniyle göç bakanlığından istifa edenler, Kendisi de eleştirmenler arasındaydı ve kendisine yakın bir kaynak şunu söylüyordu: “Paketin tamamının şimdi uygulamaya konması gerekiyor, uzun süre otlandırılmamalı veya sulandırılmamalı. Daha az değil, daha fazla önlem gerekiyor.”

Cuma günü Lincolnshire’daki ambulans çalışanlarını ziyaret ederken gazetecilere konuşan başbakan, hükümetin aile vizesi için maaş eşiğini yükseltme konusunda “tam olarak söylediğimiz gibi” davrandığını ancak sürecin “iki aşamada” gerçekleşeceğini vurguladı.

Eşiğin önümüzdeki bahardan itibaren 18.600 £’dan 29.000 £’a çıkacağını ve 2025’in başlarında “tam tutara” ulaşacağını doğruladı.

“Yani tam da bunu yapacağımızı söylediğimiz gibi, bunu sadece önümüzdeki yıla kadar aşamalı olarak gerçekleştiriyoruz” diye ekledi.

Bu ayın başlarında Bay Cleverly, net göçün ciddi oranda artmasının ardından yasal göçü azaltmaya yönelik beş maddelik bir planın ana hatlarını çizdi. rekor kıran 745.000 Aralık 2022’ye kadar olan yılda.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:14

Rishi Sunak birkaç kutu kıymalı turta satın alırken görüntülendi

Planda açıklanan diğer tedbirler arasında; Bakım çalışanlarının ailelerini getirme yasağı ve vasıflı işçi vizesi için asgari maaşın 26.200 £’dan 38.700 £’a yükseltilmesi.

Bay Cleverly geçen ay Avam Kamarası’nda hükümetin “vasıflı işçi kazanç eşiğini bu tür işler için ortalama tam zamanlı ücrete uygun olarak önümüzdeki bahardan itibaren üçte bir oranında 38.700 £’a çıkaracağını” söyledi.

‘Köpeği sallayan kuyruk’

Orijinal plan, yeni aile vizesi kuralları konusunda uyarıda bulunan Oxford Üniversitesi Göç Gözlemevi’ndeki göçmenlik araştırmacıları tarafından eleştirildi. İngiliz vatandaşlarını yabancı bir ortakla daha büyük kısıtlamalarla karşı karşıya bırakabilir göçmen işçiler dışında kiminle yaşayabilecekleri konusunda.

Aile vizesi maaş eşiğini 38.700 £’a çıkarma planının “bazı durumlarda İngiliz işçilerin aile konusunda aynı işte çalışan göçmen işçilere göre daha kısıtlayıcı kurallarla karşı karşıya kalacağı” anlamına gelebileceğini söyledi.

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde Sky News Daily’ye abone olmak için tıklayın

İşçi Partisi’nin gölge uluslararası kalkınma bakanı Lisa Nandy, geri adımın “köpeği sallayan kuyruğun bir başka örneği” olduğunu söyledi ve hükümeti “kendi arka sıralarından korkmakla” suçladı.

Partinin bir sonraki seçimi kazanması halinde yükselişin devam etmesine izin verip vermeyeceği sorulduğunda Bayan Nandy, İşçi Partisi’nin Birleşik Krallık’taki eksiklikleri gidermek için “göç politikasının becerilerle uyumlu hale getirilmesi gerektiği konusunda başından beri açık olduğunu” söyledi.

Gölge içişleri bakanı Yvette Cooper, bakanların “yeni teklifleri konusunda kimseye danışmadıklarını ve gelecek yıl sert eş vizesi değişikliklerinin aileler üzerindeki etkisini hesaba katmadıklarını, bu nedenle şimdi aceleyle geri dönmelerinin sürpriz olmadığını” söyledi.

Yvette Cooper, Ruanda yasa tasarısının tartışılması sırasında
Resim:
Yvette Cooper

Liberal Demokratlar, planlanan 38.700 £ eşiğinin her zaman “uygulanamaz” olduğunu öne sürerken, partinin içişleri sözcüsü Alistair Carmichael bunu “sert kesimleri kendi arka sıralarına oturtmak için yarım yamalak düşünülmüş bir fikir” olarak nitelendirdi.

Ruanda politikası sorunları

Hükümet, yasal göçü azaltma çabasının yanı sıra, Kanal’daki küçük tekne geçişlerini durdurmayı, yasadışı göçü azaltma stratejisinin temel bir parçası haline getirdi.

Bu amaca ulaşmak için hükümet, Birleşik Krallık’a düzensiz yollardan gelen sığınmacıları Ruanda’ya sınır dışı etmek istiyor.

Sayın Sunak plan üzerinde bir isyan gördü ancak sağcı Muhafazakarlar tasarının daha da ileri gitmesini talep ederken, ılımlı kanattakiler de Bay Sunak’ı tasarıyı yatıştırmak için önemli ölçüde değiştirmesi durumunda desteklerini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardığı için yeni yılda muhtemelen onu daha fazla savaş bekliyor gibi görünüyor doğru.

Milletvekillerinin desteklediği Ruanda tasarısı
Resim:
Ruanda tasarısı milletvekilleri tarafından desteklendi

Hükümet, sığınmacıları Ruanda’ya sınır dışı etmenin yanı sıra, küçük teknelerle gelen çok sayıda insanı, kendi seçim bölgesi olan Richmond’daki Catterick Garnizonu da dahil olmak üzere eski askeri üslerde barındırarak yönetmeye çalıştı.

Ancak Times’da İçişleri Bakanlığı’nın garnizonun büyük bir sığınma tesisi için uygun olmadığı yönünde değerlendirme yaptığına dair haberler var.

Devamını oku:
Cleverly’nin aile vizeleri konusundaki tırmanışı aceleci, panik bir geri çekilmeye benziyor
Starmer’ın Cameron’un geri dönüşüne ışıltılı yağmuru: 2023’ün beklenmedik siyasi anları

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

‘Ruanda planı geçişleri durdurmayacak’

Başbakan, İçişleri Bakanlığı’nın değerlendirmesini doğruladı ancak yine de kendi seçim bölgesinde Afganistan’dan gelen mültecileri barındırmak için bir askeri üs kullanma niyetinde olduğunu söyledi.

Garnizon planlarının neden iptal edildiği sorulduğunda, kendi seçim bölgesinin diğer seçim bölgelerinden farklı olduğunu öne sürmenin “doğru olmadığını” söyledi.

“Daha genel olarak geri adım atmak, tekneleri durdurmak benim için büyük bir önceliktir” dedi.

“Bu, yapmak istediğimi söylediğim bir şey çünkü sonuçta oteller, diğer alanlar ve yerel topluluklar üzerindeki baskıyı hafifletmenin en iyi yolu bu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir