Rezervasyonların artmasıyla Uber’de ilk tam yıl karı kaydedildi | İş haberleri

Uber, rezervasyonların 2023’ün son üç ayında beşte birinden fazla artmasının ardından ilk tam yıl kârını açıkladı.

Amerikan şirketinin geliri 30 Aralık’a kadar olan üç ayda %15 arttı. 2022’nin aynı dönemi.

İcra kurulu başkanı Dara Khosrowshahi, şirketin tüketici harcamalarının perakendeden hizmetlere doğru kaymasından faydalanmasının ardından 2023’ün “Uber için sürdürülebilir, kârlı bir büyüme” yılı olduğunu söyledi.

Araç çağırma uygulamasının kullanımı pandemiden bu yana iyileşti ve şirketin mali durumu, yemek dağıtım işi Uber Eats’in başarılı bir şekilde başlatılmasıyla desteklendi.

Resim:
Resim: PA

Uber, maliyesinin ayrıntılarını halka açık olarak paylaşmaya başladığı 2014 yılından bu yana, 2022 yılına kadar 31,5 milyar dolar işletme zararı biriktirmişti.

Onu gördü vergi öncesi ilk faaliyet karı Bir önceki yılın aynı döneminde 700 milyon dolardan fazla zarar yaşadıktan sonra, geçen yılın ikinci çeyreğinde 326 milyon dolar zarara uğradı.

Bay Khosrowshahi, şirketin kurucularından Travis Kalanick’in ayrılmasına yol açan bir dizi skandalın ardından altı yıl önce genel müdürlük görevini devralmıştı.

Uber, geçen yıl Guardian tarafından yayınlanan uluslararası bir soruşturmanın konusuydu. 100.000 dosya sızdırıldı şirketin politikacılarla lobi yapma ve polis baskınları durumunda veritabanlarına erişimi kesme girişimlerini açığa çıkarıyor.

Şirket o dönemde yaptığı bir açıklamada “şu anki değerlerimize açıkça uymayan geçmiş davranışlar için mazeret göstermeyeceğini” belirtmişti.

Sürücüler ödül kazandı 2021’de Yüksek Mahkeme’nin iş mahkemesinin dönüm noktası niteliğindeki bir kararını onaylamasının ardından, bu kişilerin işçi olarak sınıflandırılması, asgari ücret ve ücretli tatil haklarına sahip olması gerekiyor.

Şirketin hisseleri Çarşamba günü piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık %2 düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir