Rekor sayıda kurulumun ardından enerji bakanı, ısı pompaları hakkında ‘yanlış bilgi kampanyaları’ olduğunu söyledi | İklim Haberleri

Enerji bakanı Lord Callanan, “kazanılmış çıkarları” ısı pompaları hakkında “yanlış bilgilendirme kampanyalarını finanse etmekle” suçladı.

“İsim vermeyeceğim ancak insanların mevcut gaz kazanı ve benzeri tedariklerimizi sürdürme konusunda çıkarı var” dedi. Tom Heap ile İklim Gösterisi.

Elektrikle çalışan ve gezegeni ısıtan karbondioksit yaymayan ısı pompaları, net sıfıra doğru ilerlerken Britanya’daki çoğu evin tercih ettiği teknoloji olacak gibi görünüyor. Ancak her zaman en iyi baskıyı alamazlar.

Hükümet halihazırda geçiş yapan hanelere 7.500 £’a kadar hibe sağlıyor, ancak evde başka ayarlamalar yapılması gerekiyorsa ön maliyet yine de yeni bir gaz kazanının maliyetini aşabilir.

Woking, Surrey’de gaz kazanının sökülüp ısı pompasının takıldığı bir evi ziyaret ettik.

Resim:
Bir ısı pompası kuruluyor

Tom Heap - Isı Pompası

Devlet hibesinden sonra pompanın, su deposunun, yeni radyatörlerin ve ekstra yalıtımın maliyeti hâlâ 6.500 £’a ulaştı; bu da pek çok kişinin ulaşamayacağı bir maliyet.

Mike Foster, gaz ve kazan şirketlerini temsil eden ve onlar adına lobi yapan bir ticaret organı olan Enerji ve Kamu Hizmetleri İttifakı’ndandır. Yüksek ön maliyetin büyük bir engel olduğunu söylüyor.

“Net sıfır yolculuğunda tüketiciyi yabancılaştırırsak, benim korkum ve benim gibi kuruluşlardaki insanların korkusu, net sıfıra ulaşamayacağımızdır ve bu en büyük suç olacaktır.”

Sektörün yanlış bilgi yaydığı yönündeki suçlamaları reddetti.

Bay Foster, “Bundan çok uzak. Üyelerimiz ısı pompaları üretiyor. Kazanlar üretiyorlar. Isı ağları ve ısı arayüz birimleri için parçalar üretiyorlar. Dolayısıyla biz teknolojiden bağımsızız, ancak tüketici için doğru olanı yapmak istiyoruz” dedi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Isı pompaları İngiltere’de çalışacak mı?

Ancak hükümet, ısı pompasıyla gaz değişiminin maliyetinin şimdiden düştüğünü ve bazı kurulumların şimdiden kazan değişiminden daha ucuz olduğunu söylüyor.

Lord Callanan, “Çok yakında fiyatlar düştükçe kurulum rutini daha verimli hale gelecek ve fiyatlar çok düşük olacak” dedi.

Birleşik Krallık, geçen yıl evlerimize 35.000 ısı pompası kurulumuyla rekor bir yıl geçirdi. Ancak bu, hükümetin 2028 yılına kadar hedeflediği yıllık 600.000 rakamının hâlâ çok küçük bir kısmı.

Isı pompaları hakkındaki kötü basının büyük bir kısmı, bunların Britanya’daki konut stokunun çoğuyla iyi çalışmadığı iddialarına odaklanıyor ve bazı tüketiciler gazı terk etmeye zorlanmaktan öfkeli.

Tom Heap - Isı Pompası
Resim:
Lord Callanan, gaz kazanlarının ısı pompaları yerine tutulmasında ‘insanların çıkarı olduğunu’ söylüyor

Evlerimizi nasıl ısıttığımız hiç bu kadar tartışmalı olmamıştı; bu yüzden bu hafta İklim Gösterisi’nde tesisatçılar, müşteriler, sektördeki kişiler, gaz destekçileri ve hatta hükümet bakanlarıyla gerçekleri kurgudan ayırmak ve ısı pompaları hakkında biraz ışık tutmak için buluşmaya gittik.

Eski ve genellikle kötü yalıtımlı evlerde pek işe yaramazlar

Isının dışarı sızmasına izin vermezseniz, herhangi bir enerji sistemi daha sıcak veya çalıştırılması veya bakımı daha ucuz olacaktır; bu gaz, yağ, odun veya ısı pompası için geçerlidir.

Isı pompaları daha uzun süreler boyunca daha düşük bir seviyede sıcaklık sağlayarak en iyi şekilde çalıştığından, gerçekten kötü yalıtılmış bir evi gerçekten konforlu hale getirmekte zorluk yaşayabilirler.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Karbon dengeleme kulağa çekici geliyor – ancak bu pahalı bir ihtimal

Dünyanın beslenmesine yardımcı olabilecek iklim dostu mineral

Isı pompaları çok pahalıdır

Tipik olarak bir pompa, su deposu, radyatörler ve ekstra yalıtımın maliyeti 14.000 £ civarındadır; devlet hibesinden sonra 6.500 £’a düşmüştür. Bu, yaklaşık 2.000-3.000 £ civarındaki ortalama bir gaz kazanından daha fazlasıdır.

Kuşkusuz bu, çoğu kişi için çok yüksek bir ön meblağdır, ancak ısı pompalarının daha az güçle daha fazla ısı sağlama konusundaki benzersiz yeteneği göz önüne alındığında, birçok müşterinin onları daha ucuza çalıştırması anlamına gelir.

Ancak bu büyük ölçüde elektriğin fiyatına bağlıdır.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Isı pompaları gerçekte nasıl çalışır?

Isı pompalarının takılması evde çok büyük aksamalar gerektirir

Bir gaz kazanından gelen ısının anında çarpmasından farklı olarak, ısı pompaları evdeki sıcaklıkları tutarlı bir şekilde düzenlemek ve korumak için daha uzun bir süre boyunca daha fazla miktarda suyu ısıtır.

Bu, bir odaya aynı sıcaklığı sağlamak için daha fazla yüzey alanına sahip daha büyük radyatörlere ihtiyaç duyabilecekleri anlamına gelir.

Ayrıca yerden ısıtmaya da çok iyi uyum sağlarlar ancak evinizin nasıl inşa edildiğine bağlı olarak montajı daha pahalı olabilir.

Isı pompaları gürültülüdür

Hükümet, komşu konutun penceresinden bir metre uzakta olunduğunda gürültünün 45 dB’den yüksek olmaması gerektiğini söylüyor.

Bu, çeşitli şekillerde, bir kütüphanedeki fısıltı sesiyle aynı ses seviyesi, gevezelik eden bir derenin sesi ve hafif trafik gürültüsünden daha sessiz olarak tanımlanır.

Soğuk havalarda pek işe yaramazlar

Isı pompaları İskandinav ülkelerinde çok yaygındır; İsveç’te tüm ev ısıtma sistemlerinin yarısından fazlasını oluşturur.

Oradaki sıcaklıklar rutin olarak sıfırın altında; buradakinden çok daha düşük. Birçoğunun odun sobası da var ama esas olarak estetik çekicilik için.

Müşteriler onları sevmiyor

Teknolojiyi onaylayan kuruluş olan MCS için hazırlanan bir rapor, insanların %80’inin ısı pompalarından ya memnun ya da çok memnun olduğunu ortaya çıkardı; bu rakam, gazlı kazanlara göre daha yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir