Rekor sayıda araç arızasına neden olan hayvanlar ve sorun yaratanların başında da fareler | İngiltere Haberleri

Araçların içine bir şekilde giren hayvanların neden olduğu arızalar rekor seviyelere ulaştı; yaramazlıkların çoğu farelerden kaynaklanıyor.

RAC’a göre firma 303 olayla ilgili olarak çağrıldı. hayvan 2023’ün ilk 11 ayındaki hasar, kayıtlara geçen herhangi bir yılın aynı döneminden daha fazla.

Bu aynı zamanda 2018’in Ocak ve Kasım ayları arasında bildirilen 196 olaya kıyasla %55’lik devasa bir artışa işaret ediyor.

Rakamlara bir aracın bir hayvana çarpması sonucu meydana gelen olaylar dahil değil.

Bu yıl hayvanlara verilen zararın yarıdan fazlası, yakıt hortumlarını kemiren, motor bölmelerini istila eden ve farları kıran farelerden kaynaklandı.

Tilkiler ayrıca hız sensörü kablolarını, ön cam silecek lastiklerini ve fren hortumlarını çiğnemekten de suçluydu.

Güneybatı İngiltere’de çalışan RAC devriyesi Nick Isaac, fındık depolamak için arabanın hava filtresini kullanan bir sincap bulduğunu söyledi.

“Araba gücünü kaybetmişti ve tuhaf bir koku vardı. Kaputu kaldırıp motora gaz verdiğimde, hava filtresi sanki motora doğru emiliyormuş gibi hareket ediyordu” dedi.

“Bir sincabın kuş besleyiciden fındık alıp hava kutusunda sakladığı ve arabaya giden hava akışını kısıtladığı ortaya çıktı.”

Sürücüler, kemirgenlerin içinde veya yakınında yiyecek bulunan araçlara çekilebileceği veya uzun süre kullanılmadan bırakılabileceği konusunda uyarıldı.

Bir devriye, Porsche’nin ön camının altındaki panelin altında 10 farenin yuva yaptığını tespit etti.

Bir başkası, sahibinin arabasının sıcak frenlerinden etkilenen ve kendisini jant kapağının arkasına yerleştiren yavru evcil pitonu almak için çağrıldı.

‘Pahalı hasar’ riski

RAC sözcüsü Alice Simpson, arabada fare ya da fare bulmanın “sadece kötü bir şok” olmadığını, aynı zamanda “çok istenmeyen ve pahalı hasarlara” da yol açtığını söyledi.

Devamını oku:
Toplu taşıma araçlarında kalan en tuhaf şeyler
A yolunu kapatan, kaçan ren geyiği yeniden ele geçirildi

“Maalesef bu gibi olaylar, özellikle hayvanların soğuk koşullardan korunmak için sığındığı kış aylarında sürücülerin beklediğinden daha sık yaşanıyor” dedi.

“Hayvanlara zarar verme riskini azaltmak için, arabanızın bir hafta veya daha uzun süre kullanılmamış olup olmadığını kontrol edin. En iyi tavsiye, içeride evcil hayvanlar veya insanlar için yiyecek kalmadığından emin olmaktır.

“Ayrıca araçta olağandışı koku olup olmadığını kontrol edin ve bir veya iki dakika sonra kaybolmayan gösterge paneli uyarı ışıklarına dikkat edin.”

Araba sigortasının hayvan hasarını karşıladığını ekledi, ancak yine de bir talepte bulunmadan önce hasarın masrafı karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir