Raging Grace: Britanya’nın kötü muameleye maruz kalan göçmen işçilerinden ilham alan korku filmi | Entler ve Sanat Haberleri

Küçük h’li ödüllü korku filmi Raging Grace, film yapımcısı Paris Zarcilla’nın Britanya’nın belgesiz işçilerinin katlandığı “mikro ve makro ırkçılık saldırılarına” verdiği yanıttır.

Birleşik Krallık’ta yasadışı olarak çalışanların yaşamının nasıl olduğunu keşfetmek için korkunun tüm mecazlarını kullanan bir film.

Hikaye, İngiltere doğumlu kızı Grace’e destek olmak için kendini ölümcül hasta bir adama bakarken bulan genç Filipinli anne Joy’un etrafında dönüyor.

Zarcilla, “Maalesef, belgesiz işçilerin, göçmenlerin ve diaspora çocuklarının pek çok deneyimi genellikle korkunçtur” diye açıklıyor.

“Buraya ilk geldiğinde ev işçisi olan annem zengin ailelerin yanında çalışıyordu, onların temizliklerini yapıyordu, çocuklarına bakıyordu.

“Genellikle toplum için görünmezler, görünmez bir sütundurlar ve ben de toplumumuzda ırkçılığın mikro ve makro saldırganlıklarına sıklıkla maruz kalan çok spesifik bir yaşanmış deneyimi göstermek istedim.”

Resim:
Film Joy’un hikayesine odaklanıyor…

Öfkeden sayfaya

Zarcilla, Sky News’e bu fikrin salgın sırasında çevresinde tanık olduklarına yanıt olarak ortaya çıktığını söyledi.

Zarcilla, “Bu, özellikle Doğu ve Güneydoğu Asyalılara karşı açık saldırganlık yaşadığımız Birleşik Krallık’ta, bir yıl süren büyük ırksal kaosa bir tepkiydi” diyor.

“Çok kuşatılmış bir NHS’yi destekleyen göçmen türleri.

“İngiliz halkını korumak için ön saflarda ölen Filipinli hemşireler ve doktorlar.

“O kadar öfkeliydim ki bunu bir sayfaya koymam gerekiyordu.”

Christmas VT: Raging Grace çevrimiçi kopyası (29 Aralık)
Resim:
…ve İngiltere doğumlu kızı Grace

İngiltere’nin finansmanı yok ‘derin bir utanç’

Ancak iş fon bulmaya geldiğinde yurtdışına bakmak zorunda kaldı.

Zarcilla, “Birleşik Krallık’taki tüm finansman kuruluşlarına gittik ve hayır dediler” dedi.

“Bir deneyime, bir Britanya deneyimine sadık bir şey yazdığımı sanıyordum, ancak bu, insanların bunun ne olduğu konusundaki fikrine pek uymuyordu.

“Yani aslında parayı Amerika’da bulduk, bu çok büyük bir utanç çünkü İngiliz Filipinli bir film yapımcısı olmaktan büyük gurur duyuyorum.”

Ve bu ABD yatırımı karşılığını verdi. Yılın başlarında Raging Grace, South By Southwest film festivalinde prestijli Büyük Jüri ödülünü kazanan ilk İngiliz oldu.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
James Bond yıldızı sıcak suda
Peep Show oyuncusu düğünde ‘kimseyi tanımıyordu’

Tabii ki, filmin Birleşik Krallık sinemalarında gösterime girmesi, göçün tartışmalı bir siyasi tartışma konusu olduğu bir zamana denk geliyor: Hükümet insan kaçakçılığını sınırlama sözü veriyor, halkın çoğunluğu Birleşik Krallık’ın kendi sınırlarına kimin geçtiğini kontrol etmesini istiyor.

Zarcilla, “Bu kadar insanlık dışı bir hükümete karşı utanç ve akkor bir öfkeyle doluyum” diyor

“İnsanlığa karşı böylesine bir küçümseme gördük, işçi sınıfına ve genel kamuoyuna yönelik böylesine bir küçümseme gördük ve dürüst olmak gerekirse, bu filmin konusu da bu, biliyorsunuz, isyan etmenin yollarını bulmak.”

Raging Grace 29 Aralık’tan itibaren sinemalarda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir