Putin’in İngiltere büyükelçisi Mariupol’un artık ‘güzel’ ve ‘yeniden inşa edilmiş’ bir şehir olduğunu ve Ukrayna güçlerinin daha önce teslim olması gerektiğini söyledi | Dünya Haberleri

Vladimir Putin’in İngiltere Büyükelçisi, Rus kuvvetlerinin yerle bir ettiği Ukrayna’nın Mariupol kentinin artık “güzel” ve “yeniden inşa edildiğini” söyledi.

Sky News’ten Yalda Hakim’e verdiği geniş kapsamlı röportajda Andrei Kelin, Moskova’nın “Polonya, Letonya, Estonya veya başka herhangi bir ülkeyle ilgisinin olmadığını” da söyledi. NATO, Avrupa’daki gelecekteki Rus işgalleri konusunda uyardı.

İnsan hakları ihlalleriyle ilgili suçlamalar sorulduğunda MariupolBay Kelin şunları söyledi: “Mariupol’a gidin, şimdi bakın, yeniden inşa edilmiş, tamamen yeniden inşa edilmiş bir şehir… Bu kadar güzel olması şaşırtıcı.

“Şu anda her bina restore edilmedi ancak çok çaba sarf edildi.”

Şöyle devam etti: “İnsanlar Mariupol’a dönüyor, güzel bir şehir haline geliyor.”

Liman kentinin neden yok edilmesi gerektiği sorulduğunda Kelin, “(Ukraynalılar) bundan daha önce teslim olabilirlerdi, Mariupol’u savaş alanı haline getirmeye çalışmak yerine çok daha önce teslim edebilirlerdi.”

Mariupol kuşatması Başkan Putin’in kuvvetleri, işgalin Şubat 2022’de başlamasından kısa bir süre sonra başladı ve aynı yılın Mayıs ayında Rusya’nın zafer ilan etmesiyle sona erdi ve son Ukraynalı savaşçılar işgali savundu. Azovstal çelik fabrikası teslim oluyor.

NATO’nun Rusya’nın Avrupa’daki diğer ülkeleri işgal etme planlarına ilişkin iddiası üzerine şunları söyledi: “Polonya veya diğer Baltık ülkelerinin hiçbir çıkarı yok ve Ukrayna’nın ötesindeki herhangi bir gerilimin her şeyin yok edilmesiyle birlikte bir dünya çatışmasına yol açacağını tamamen anlıyoruz… bunu destekleyemeyiz.”

Bu sözler, Putin’in ülkeyi işgal etme planı olmadığını söylemesine rağmen Rus kuvvetlerinin Ukrayna’ya girmesinden yaklaşık iki yıl sonra geldi.

Devamını oku:
Rusya, Ukrayna’yı yeniden inşa ederken suçlarını gizlemeye çalışıyor
Cerrah Ukraynalı askerleri kurtarmak için Mariupol’a gizlice girdi

Resim:
2022’de yıkılan tiyatronun yerindeki molozlar temizleniyor. Resim: AP

Ukrayna’daki savaşla ilgili olarak Bay Kelin şunları söyledi: “Batılı liderlerin, Ukrayna’nın para ve silah konusunda Batı’nın yardımıyla galip gelebileceğine inanmaları büyük bir hataydı. Rusya hiçbir şekilde yenilemez.”

Şöyle devam etti: “Ukrayna ile karşılaştırıldığında siyasi durumumuz istikrarlı, ekonomimiz oldukça hızlı gelişiyor, kaynaklarımız çok büyük.”

Kelin ayrıca savaşın ilk aylarında Rus tanklarının Kiev’den çekilmesini bir yenilgiden ziyade bir “iyi niyet göstergesi” olarak nitelendirerek, amacın “Ukrayna güçlerini genişletmek” ve böylece Moskova’nın hedeflerine “” ulaşmak olduğunu ekledi. askeri araçlardan ziyade siyasi araçlardır”.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün bir raporu hakkında soru soruldu: Rusya 3.000’den fazla savaşı kaybetti Bay Kelin, Ukrayna’ya karşı mücadelesinde tankların varlığını sürdürürken, Moskova’nın savaş çabaları için “yeterli kapasiteye” sahip olduğu konusunda ısrar etti.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Mariupol: Rusya’nın yeni model şehri

Büyükelçiye ayrıca Rusya’nın Kuzey Kore’den balistik füzeler ve toplar alıyor – Moskova’nın desteklediği BM yaptırımlarını ihlal edecek bir düzenleme.

Bay Kelin, böyle bir anlaşmaya dair “hiçbir kanıt” bulunmadığı konusunda ısrar etti. Kim Jong Un’un Rejim.

Bu sözler, Bay Putin’in Bay Kim’e, Rusya liderinin Ukrayna’daki “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı şeye verdiği destekten dolayı kendisine teşekkür eden bir mektup vermesinin ardından geldi.

Bay Kelin, Sky News’e Rusya’nın Kuzey Kore ile yalnızca “yeni bir işbirliği kurmakta” olduğunu söyledi.

3 Nisan 2022'de Ukrayna'nın güney liman kenti Mariupol'de Ukrayna-Rusya çatışması sırasında hasar gören konut binalarının havadan görünümü gösteriliyor. Fotoğraf 3 Nisan 2022'de çekilmiş. Fotoğraf drone ile çekilmiş.  REUTERS/Pavel Klimov GÜNÜN TPX GÖRÜNTÜLERİ
Resim:
Nisan 2022’de Mariupol’daki hasarlı binaların görüntüsü

Büyükelçiye ayrıca tercih edip etmeyeceği soruldu. Donald Trump ABD başkanlık seçimini kazanmak için Joe Biden Bu yılın sonlarında Bay Kelin bir adayı diğerine tercih etmeyi reddetti.

Ancak Trump’ı “savaşın sonu” hakkında konuştuğu için övdü ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak gibi diğer liderlerin Ukrayna’ya destek sunmayı kabul ederek yalnızca çatışmanın “devam etmesinden” bahsettiklerini iddia etti.

Bay Trump, Beyaz Saray’a ikinci kez girmesi durumunda savaşı 24 saat içinde kazanabileceğini iddia etti.

Eski ABD başkanı NATO tarafından da eleştirildi izin vereceğini söyledikten sonra Rusya Savunma için yeterince para ödemeyen ittifak üyelerine “ne istiyorlarsa onu yapın”.

NATO, sözlerin “Amerikan ve Avrupalı ​​askerleri artan risk altına soktuğunu” söyledi.

Başkan adayının açıklamalarından sonra Bay Putin’in bir NATO ülkesini işgal etmeye “baştan çıkarıcı” olup olmadığı sorulduğunda Bay Kelin, Bay Trump’ın yorumlarının bir “şaka” olduğuna inandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir