Polis ‘meta veride genç kızın avatarına yönelik cinsel istismarı araştırıyor’ – NSPCC’nin uyarısına yol açtı | Bilim ve Teknoloji Haberleri

İngiliz polisinin meta veri dizisindeki bir çocuğun avatarının cinsel istismarını araştırdığı bildiriliyor; bu da NSPCC’yi teknoloji firmalarının genç kullanıcıları korumak için daha fazlasını yapması gerektiği konusunda uyarmaya sevk ediyor.

Yardım kuruluşunun kampanyacıları, çevrimiçi istismarın gerçek dünyadaki fiziksel istismarla bağlantılı olduğunu ve mağdurlar üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabileceğini söyledi.

Yorumlar, Mail Online tarafından yayınlanan ve memurların, genç bir kızın dijital kişiliğinin, sürükleyici bir video oyununda yetişkin erkeklerden oluşan bir çete tarafından cinsel saldırıya uğradığı bir vakayı araştırdığını belirten bir rapora yanıt olarak yapıldı.

Bunun Birleşik Krallık polis teşkilatı tarafından sanal gerçeklikte yapılan ilk cinsel suç soruşturması olduğu düşünülüyor.

Raporda, 16 yaşın altındaki bir kız çocuğu olan mağdurun, artırılmış gerçeklik kulaklığı taktığı deneyimden dolayı travma yaşadığı belirtildi.

sanal evren kullanıcıların avatarlar (kendilerinin yaratıp kontrol ettikleri dijital versiyonları) olarak var oldukları ve etkileşimde bulundukları internetin 3 boyutlu bir modelidir.

Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü tarafından yayınlanan son rakamlara göre, 2022’de 5 ile 10 yaş arasındaki çocukların yaklaşık %21’inin kendilerine ait bir sanal gerçeklik (VR) kulaklığı vardı ve %6’sı düzenli olarak sanal gerçeklikle ilgileniyordu.

NSPCC’nin çevrimiçi çocuk güvenliği politikası başkan yardımcısı Richard Collard şunları söyledi: “Çevrimiçi cinsel istismarın çocuklar üzerinde yıkıcı bir etkisi var ve duyuların yoğunlaştığı sürükleyici ortamlarda, zarar ‘gerçek dünyaya’ çok benzer şekillerde deneyimlenebilir. “

Teknoloji şirketlerinin, platformlarında çocukların güvenliğine öncelik vermeden ürünleri hızla piyasaya sürdüğünü ekledi.

Bay Collard, “Şirketler hemen harekete geçmeli ve çocukları sanal gerçeklik alanlarındaki istismardan korumak için çabalarını artırmalı” dedi.

“Teknoloji firmalarının hizmetlerinde meydana gelen zararı görebilmesi ve anlayabilmesi ve kolluk kuvvetlerinin çocukları korumak için gereken tüm kanıt ve kaynaklara erişebilmesi çok önemli.”

Eylül ayında yayınlanan bir raporda NSPCC, hükümeti sanal gerçeklikte meydana gelen suçlarla ilgilenen memurlara rehberlik ve finansman sağlamaya çağırdı.

Yardım kuruluşu ayrıca, ortaya çıkan zararların yasa kapsamında olduğundan emin olmak için Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nın düzenli olarak gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Daha fazla teknoloji haberi okuyun:
Müzik mega yıldızları neden meta evreni benimsiyor?
Gizli ABD hükümetinin uzay uçağı gizli göreve çıkıyor
Google ve Amazon’a intihar anlaşması sonrasında kadının ölümü üzerine harekete geçmeleri söylendi

Ulusal Polis Şefleri Konseyi’nde çocuk koruma ve istismar konusunda liderlik yapan Ian Critchley, suçluların kullandığı tımar taktiklerinin her zaman geliştiğini söyledi.

Şöyle ekledi: “İşte bu nedenle, bu örnekte olduğu gibi yırtıcı hayvanlara karşı yürüttüğümüz ortak mücadele, gençlerin çevrimiçi ortamda korunmasını ve teknolojiyi tehdit veya korku olmadan güvenli bir şekilde kullanabilmelerini sağlamak için hayati önem taşıyor.

“Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nın kabul edilmesi bunda önemli bir rol oynuyor ve teknoloji şirketlerinin platformlarını güvenli yerler haline getirmek için daha fazla eylemde bulunmasını görmeliyiz.”

Geçen yıl parlamentodan geçen yasa, düzenleyicilere sosyal medya şirketlerine platformlarında yayınlanan içerikler için yaptırım uygulama yetkisi verecek ancak henüz yürürlüğe girmedi.

Ofcomİletişim düzenleyicisi, hâlâ kuralların pratikte nasıl işleyeceğine dair kılavuzlarını hazırlıyor.

Meta’nın sözcüsü Facebook, instagram ve bir metaveri işletiyor, şunları söyledi: “Açıklanan türdeki davranışların platformumuzda yeri yoktur, bu nedenle tüm kullanıcılar için kişisel sınır adı verilen ve tanımadığınız insanları sizden birkaç metre uzakta tutan otomatik bir korumaya sahibiz.

“Bu hikayenin yayınlanmasından önce neler olduğuna dair bize herhangi bir ayrıntı verilmemiş olsa da, ayrıntılar elimize ulaştıkça konuyu inceleyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir