Phillip Williams’ın ölüm ilanı | Eğitim

97 yaşında vefat eden babam Phillip Williams, fırsat eşitliğine olan güçlü inancın rehberliğinde yola çıkan ilk eğitim psikologlarından biriydi.

Phill, 1960’larda Galler Üniversitesi’nin (Swansea) eğitim bölümüne katıldı ve 70’lerin başında Açık Üniversite’ye taşındı ve burada eğitim dekanı oldu. 1974’te ücretli izinli bir yıl geçirdi, British Council için Hindistan, İran ve Kolombiya’yı ziyaret etti, esas olarak Açık Üniversite’nin gelişimi üzerine konuşmalar yaptı ve ardından özel eğitim için Warnock komitesinin bir parçasıydı (1975-77) OU, eğitim profesörü olarak Galler Üniversitesi’ne (Bangor) dönmeden önce (1979-83).

Güney Galler’deki Pontypridd’de, her ikisi de öğretmen olan Ceinwen (kızlık soyadı James) ve Edward Williams’ın çocuğu olarak dünyaya gelen Phill, annesi çalışmak için Berkshire kırsalına taşındığında 13 yaşında Valleys’i terk etti, ancak hayatı boyunca gururlu bir Galli olarak kaldı. Cambridge’deki Leys okulundan burs kazandı ve Cambridge Üniversitesi St John’s College’dan kimya diploması aldı.

1948’de sanayide vatani hizmetinin ardından Londra’daki Institute of Education’da öğretmenlik eğitimi aldı ve burada iki yıl sonra evleneceği Glenys Davies ile tanıştı. 1949’da Başpiskopos Tenison’un Kennington’daki okulunda kimya öğretmeye başladı ve geceleri Birkbeck Koleji’nde psikoloji diploması almak için çalıştı.

Londra’daki Tavistock Enstitüsü’nde bir yüksek lisans yılının ardından, mesleğinin ilk yıllarında Southampton’daki yerel yönetimde (1953-57) ve ardından Glamorgan ilçe konseyinde (1957-60) eğitim psikoloğu oldu. Daha sonra Galler Üniversitesi’ne atanmasından emekliliğine kadar daha akademik bir yol izledi.

Sevgi dolu bir baba ve büyükbaba olan Phill, ister anılarından bir şiir okurken, ister eski bir sandalyeyi onarırken, ister Anglesey üzümlerinden yapılmış bir kadeh şarabı gururla sunarken sıcak, sabırlı ve ilgi doluydu. Arkadaşlığı seviyordu, seçkin akademisyenlerle olduğu kadar huysuz gençlerle de kolayca bağlantı kuruyordu.

Gezintilerinde sık sık gizli çikolatalar ve madeni paralar “bulan” hevesli bir dağ yürüyüşçüsü, beraberindeki küçük çocukları sevindirecek şekilde, 80. doğum gününde ailesiyle birlikte Snowdon’a tırmandı. Gençliğinde rugby oynamış ve 90’lı yaşlarına kadar milli takımı tutkuyla takip etmiştir.

Phill, yayınlanmış akademik çalışmalarının yanı sıra, bir dağcılık polisiye romanı olan The Edge of Death’i, Glenys’in 2003’teki ölümüyle ilgili deneyimlerini anlatan bir kitap olan At a Stroke’u (Huw Watkins adıyla) ve The Insider’s Guide to Being a Brilliant’ı da yazdı. Büyükbaba veya büyükanne.

Glenys’in ölümünden sonra Phill, Rosemary Housden’ın ortağı oldu; Başlangıçta Anglesey’de ve daha sonra Phill’in 2015’te Rosemary’nin ölümünden sonra yaşamaya devam ettiği Surrey’deki Elmbridge huzur köyünde birlikte yaşadılar. Son yıllarında Surrey, Ewhurst’teki Eski Papaz Evi bakım evindeki ekip tarafından ona sevgiyle bakıldı.

Phill’in geride çocukları Gwyneth, Peter ve ben, yedi torunu ve erkek kardeşi Dillwyn kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir