Pesellino incelemesi – Floransa Rönesansının kayıp yıldızı yeniden parlıyor | Sergiler

BENSanat tarihine yön verecek bir dedikoduydu bu. Florentine Michelangelo, Titian’ın son tablosunu stüdyosunda gördükten sonra onu Titian’ın yüzüne övdü, ancak eve dönerken arkadaşı ve biyografi yazarı Giorgio Vasari’ye ters bir şekilde, bu Venedikli sanatçıların çizmeyi öğrenmemesinin bir utanç olduğu yorumunu yaptı. Yüzyıllar boyunca Floransa “tasarım”ı ile Venedik “rengi” arasındaki karşıtlık bir klişe haline geldi. Hatta bu durum William Blake’i, gerçek çizim geleneğine karşı yumuşak Venedik renkçiliğini savunan Kraliyet Akademisi’ne öfkelenmeye sevk etti.

Ulusal Galeri’deki Pesellino, altın projektörlerin doğrudan 15. yüzyıl Floransa’sından kalma renkli bir evreni aydınlattığı bir galerinin mücevher kutusundaki bu basit görünümü altüst ediyor. resimleri Francesco Pesellino Magi’nin yolculuğundan Müjde’ye kadar, 1400’lerin başlarından ortalarına kadar Floransalı bir sanatçıya özgü tüm önemli temaları kapsar. Ama aklınızda parlayan şey onun yoğun, neredeyse psychedelic mavileri, kırmızıları ve altın rengidir. Kral Melchior Kutsal Topraklara Yelken Açıyor adlı tablosunda, masmavi gökyüzüne karşı pembe katmanlar halinde bir şafak gökyüzü açılıyor, güzelce gözlemleniyor ve özgürce fırçalanıyor. Bu katı bir şekilde “tasarlanmış” değil: Baktıkça ışığın değiştiğini hissediyorsunuz ve Pesellino’nun kısa bir anın geçici güzelliğini yakaladığını fark ediyorsunuz.

‘Baktıkça ışığın değiştiğini hissediyorsunuz’… Francesco Pesellino’nun yazdığı Kral Melchior Kutsal Topraklara Yelken Açıyor. Fotoğraf: © Sterling ve Francine Clark Sanat Enstitüsü, Williamstown, Massachusetts, ABD (1955.940)

Bu şafağın inceliklerinin ilk tablosu olabilir. Bu, Giovanni Bellini’nin, Ulusal Galeri’nin yeni Venedik Rönesansı galerisinde görebileceğiniz Bahçedeki Acı’sında benzer pembe büyüyle Kuzey İtalya’nın şafağının resmini yapmasından yaklaşık on yıl önce yapılmıştı. 1422’de doğan Pesellino, 30’lu yaşlarının ortasında öldü ve geride çoğu zaman oldukça küçük eserlerden oluşan dağınık bir külliyat bıraktı. Herhangi bir ikonik başyapıtı ve biyografisiyle tanınmıyor. Vasari’nin Sanatçıların Hayatı yalnızca bir sayfaya gidiyor ve çok bozuk. Yine de Vasari, ölümünden bir asır sonra Pesellino’nun kitapta yer alması gerektiğini biliyordu. Yeteneği göze çarpıyordu ve “eğer ölüm onu ​​bu kadar erken kesmeseydi” daha da büyük şeyler yapardı.

Ulusal Galeri’nin bu kayıp yıldızı diriltme ve Pesellino’ya vebadan ölümünden neredeyse altı yüzyıl sonra hakkını verme girişiminde asil, hatta Donkişotvari bir şeyler var. Bu onun alabileceği kadar dolu bir retrospektif ve yalnızca bir odayı dolduruyor. Ama burası hayatla dolu bir oda.

Bu renkler, Pesellino’nun David ve Goliath’ın hikayesini iki alçak, geniş ahşap panel üzerinde anlattığı ana sergide yeniden çiçek açıyor. Bu tıka basa dolu anlatı sahneleri Ulusal Galeri’nin atölyesinde muhteşem bir şekilde restore edildi; renkleri Pesellino’nun amaçladığı kadar parlak, sanırım. Altın tozu sıçramaları ayrıntıları öne çıkarıyor. Kırmızı bereler ve filigran elbiseler, kabartmalı zırhlar ve atların mücevherlerle süslü dizginleri süvari alayına hareket katıyor. Yine de Pesellino’nun renklerinin şiirselliği, yine onun göklerinde en radikal şekilde ortaya çıkıyor: Ön planın parlaklığı, günü karartacak şekilde beyaz, gri ve maviden oluşan alçak, tehditkar bir gökyüzüne karşı konumlandırılmış.

Zemin de karanlık, neredeyse siyaha yakın koyu bir yeşil. Bu, Pesellino’nun boyadığı soluk çiçeklerden oluşan benek için yankı uyandıran bir ortam oluşturuyor; bu, dört gözle bekleyen bir çiçek dizisi. Botticelli’nin Primavera’sı. Ama eğer renkler konusunda iyiyse, bu sadece doğaya olan keskin gözünün bir parçası. Pesellino’nun David ve Goliath panelleri titizlikle çalışılmış, sevgiyle canlandırılmış hayvanlarla dolu olduğundan, Floransalıların titiz çizim alışkanlığı burada devreye giriyor. Gerçekçi köpekler sinsice dolaşır, oturur ve çiçekleri koklar. Atlar geri çekilir, dinlenir ve savaşta ölür.

Pesollini'nin Davut ve Golyat'ın Hikayesi, c 1445-55.
‘Muhteşem bir şövalyelik gösterisi’… Pesollini’nin Davud ve Goliat’ın Hikayesi, c 1445-55. Fotoğraf: Ulusal Galeri, Londra

Sadece bir taş ve sapanla silahlanmış güçlü savaşçı Goliath’la savaşmaya gönüllü olan ve onu alnına cerrahi bir darbeyle öldüren çoban çocuk David’in İncil’deki hikayesi, Rönesans Floransa’sı tarafından çok sevildi. Milano ve papa gibi Goliath ölçeğindeki düşmanlara meydan okuyan bu küçük şehir cumhuriyetinin sembolü olarak görülen David, Donatello, Verrocchio ve Michelangelo tarafından kahramanca heykeltraştı. Ancak Pesellino, tüm hikayeyi, merkezinde acımasız bir savaş olan yaldızlı bir çizgi romanda anlatıyor; o kadar yakın ve acımasız bir dövüş ki, hangi tarafın hangisi olduğunu anlayamıyorsunuz.

Bu gerçekçilik pasifist değildir. Dövüşlerin tümü, zırhlı şövalyelerin, Floransa olduğu duvarlarla çevrili bir şehrin kapılarının dışında galiplerle karşılaşan kadınları etkilemek için savaştığı muhteşem bir şövalyelik gösterisinin parçası.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Ulusal Galeri bu iki panelli hikayeyi sergisinin merkezine koymakta haklı. Bu bir başyapıt. Ve Floransa Rönesansının pek çok başyapıtı gibi bu da muhtemelen bu sözde cumhuriyetin resmi olmayan hükümdarları olan zengin bankacılar olan Medici ailesi için yapılmıştı. Şehir yönetimini bozarken bile cumhuriyetçi gayretlerini göstermek için Davut’un birçok resmini sipariş ettiler. Pesellino’nun iki panelinin Medici Sarayı’ndaki sandıkları süslediği düşünülüyor.

Devler, köpekler, şövalyeler, yüce gökyüzü; Pesellino’nun resmettiği güzellikler ve harikalar, sandıkların ve yatak başlarının sanatsal harikalar olduğu bir şehirde bir zamanlar günlük yaşamın bir parçasıydı. Bağlamları gitti ama neşe kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir