Peregrine Görevi 1: Ay uzay aracı ‘itici gazda kritik kayıp’ yaşadı | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Arkasındaki şirket, aya doğru giden bir uzay aracının “itici yakıtta kritik bir kayıp” yaşadığını söyledi.

Astrobotic, “tahrik sisteminde bir arıza” olduğu anlaşıldığını ekledi.

Ekibinin Peregrine Mission 1’i istikrara kavuşturmaya çalıştığını ancak “durum göz önüne alındığında” elde edilebilecek “bilim ve verileri en üst düzeye çıkarmaya” öncelik verdiğini söyledi.

Aynı zamanda “alternatif görev profillerine” de bakıyor.

Sadece yarım saat önce Astrobotic, pilin çok azalması nedeniyle meydana gelen “karartma” sonrasında iletişimin yeniden kurulduğunu söyledi.

Peregrine Mission 1’in güneş panelleri de güneşten uzaklaşıyordu.

X’teki bir gönderide, ekibinin Peregrine’in “güneş enerjisi dizisini” güneşe doğru yönlendiren “doğaçlama bir manevra” kullandığı belirtildi.

Şirket, “Şu anda pili şarj ediyoruz” diye ekledi.

Peregrine Mission 1, Birleşik Krallık saatiyle sabah 7.18’de yeni bir Vulcan roketiyle Florida’da havalandı.

1972’deki Apollo 17’den bu yana Ay yüzeyine inen ilk ABD uzay aracı olması planlanıyor. planlandığı gibi uzaya havalandığı görüldü.

Astrobotic daha önce Peregrine’in roketten “başarıyla” ayrıldığını ancak bir “anormallik” meydana geldiğini söylemişti.

İtki sorununun “uzay aracının aya yumuşak iniş yapma yeteneğini” tehdit ettiği kabul edildi.

23 Şubat’ta bir çıkarma planlanmıştı.

Resim:
Ayın yüzeyindeki Peregrine Ay’a iniş yapan aracı tasvir eden bir illüstrasyon. Resim: AP aracılığıyla Astrobotik Teknoloji

Olduğu gibi takip edin: Peregrine Mission-1’in patlamasıyla ilgili güncellemeler

NASA uzay lojistiği start-up’ı Astrobotic’e beş bilimsel aracın aya taşınması için 108 milyon dolar (85 milyon £) ödedi; bu, kendi misyonunu başlatma maliyetinin çok küçük bir kısmı.

Bir bahçe barakası büyüklüğündeki iniş aracı aynı zamanda Star Trek oyuncularından bazılarının kalıntılarını ve John F. Kennedy dahil eski ABD başkanlarının DNA’sını da taşıyor.

Astrobotic CEO’su John Thornton daha önce aracın Dünya ile Ay yörüngesi arasındaki geçişte 12 gün geçireceğini ancak zamanın büyük bir kısmının ekibin iniş alanının “yerel aydınlatma koşullarının” doğru olması için ayın etrafında dönerek bekleyeceğini söylemişti. .

Astrobotic, Pazartesi günü X ile ilgili konuya ilişkin ilk güncellemesinde, United Launch Alliance’ın Vulcan roketinden başarılı bir şekilde ayrıldıktan sonra Peregrine iniş aracının NASA aracılığıyla telemetri almaya başladığını söyledi.

“Tahrik sistemlerinin başarılı bir şekilde etkinleştirilmesinin ardından Peregrine güvenli bir çalışma durumuna girdi” diye devam etti.

“Maalesef daha sonra Astrobotic’in sabit bir güneşi işaret eden yönelim elde etmesini engelleyen bir anormallik meydana geldi.”

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
NASA, adınızı aya gönderme şansı sunuyor
Yeni görüntüler gezegenlerin düşündüğümüz renkler olmadığını ortaya koyuyor

Neyin yanlış gittiği belli değil

Bu Peregrine Misyonu için rüya gibi bir başlangıç ​​gibi görünüyordu.

Ancak geleceği şu anda belirsiz durumda.

Astrobotic, uzay aracının “sabit bir güneşi işaret eden yönelimde” olmadığını söylüyor.

Bu, güneş panellerinin yeterince güneş enerjisi elde edemeyeceğini ve şirketin Ay’a iniş aracını hızlı bir şekilde stabilize edememesi durumunda güç kaybedeceğini gösteriyor.

Neyin yanlış gittiği belli değil.

Her şey mükemmel çalışıyor gibi görünüyordu. Görev kontrolörleri uzay aracını fırlatma roketinden serbest bırakıldıktan sonra uyandırdığında her şey beklendiği gibi gerçekleşti.

Uzay aracının güneşi ve yıldızları kullanarak konumunu belirlemek için kullandığı sensörlerde bir sorun olması muhtemeldir. Ya da belki bir yazılım hatası vardır.

Astrobotic bir çözüm bulmaya çalışacak. Eğer sorun donanımsa, bir yedekleme sistemi kullanabilirler mi? Sorun yazılımsa, hatayı düzeltmek için yeni bilgisayar kodu yükleyebilirler mi?

Görevi kurtarmak için ellerinden geleni yapacaklar.

Ay görevlerine olan ilginin yeniden canlanmasının nedenlerinden biri, ayda astronotlara su sağlayabilecek ve oksijen ve yakıt kaynağı olabilecek suyun keşfidir; bu da gelecekteki görevleri kendi malzemelerini depolama zorunluluğundan kurtarır.

Ayın, Mars’a ve hatta ötesine yapılacak görevler için bir hazırlık noktası olabileceği umuluyor.

İnsan kalıntılarıyla ilgili tartışma

Peregrine misyonu, bazı ticari yükleri nedeniyle tartışmalara yol açtı.

Gemideki kalıntılar arasında Star Trek’in yaratıcısı Gene Roddenbury’nin yanı sıra eşi ve oğlunun kalıntılarının yanı sıra dizinin ikonları Nichelle Nichols, James Doohan ve Nyota Uhura, Montgomery Scott ve Dr Leonard McCoy’u canlandıran DeForest Kelley de yer alıyor.

Eski ABD başkanları George Washington, Dwight Eisenhower ve John F Kennedy’nin DNA’ları da taşınıyor.

  Vulcan roketi Cape Canaveral'dan ilk uçuşunda fırlatıldı
Resim:
Lansman Pazartesi sabahı gerçekleşti

Yerli Amerikalılardan oluşan Navajo Ulusu, NASA’ya, gemide insan kalıntıları içeren kapsüller bulunacağı için fırlatmanın ertelenmesini talep eden bir mektup yazmıştı.

Ülkenin başkanı Buu Nygren, yakılmış kalıntıların aya gönderilmesinin “bu kutsal alana saygısızlıkla eşdeğer olduğunu” söyledi.

Diğer ticari yükler konusunda da kaşlar kalktı.

Teslimat şirketi DHL, fotoğraflar, romanlar ve hatta Everest Dağı’nın bir örneğini ay yüzeyine taşıyan MoonBox programını başlatıyor.

Astrobotic, misyonun ticari kargosuna yönelik eleştirileri umursamadı.

Bay Thornton, “Amerika’yı ayın yüzeyine geri götürmek çok önemli bir onur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir