Oscar Wilde’ın hapishane evi olan okuma hapishanesi 7 milyon sterline eğitim vakfına satıldı | Okuma

Ortaçağ krallarına ev sahipliği yapmış, tutuklu Oscar Wilde’a ev sahipliği yapmış ve Banksy tarafından dekore edilmiştir. Ancak on yıl boyunca, kasabanın Orta Çağ’dan kalma manastırının ayak izi üzerine inşa edilen eski Reading hapishanesinin alanı, yerel politikacıların ve kampanyacıların hayal kırıklığına uğraması nedeniyle kapatıldı ve boş kaldı.

Hükümet, Adalet Bakanlığı tarafından rafa kaldırıldıktan on yıl sonra, eski HMP Reading’in nihayet kar amacı gütmeyen bir eğitim vakfına 7 milyon sterline satıldığını doğruladı.

Alıcıya ilişkin detaylar sınırlıdır, Ziran Eğitim Vakfıveya birinci sınıf şehir merkezi alanı için planları. Örgütün kurucusu ve yöneticisi, Channing Biİrlanda’da ikamet eden Çin doğumlu bir iş adamıdır.

Reading hapishanesinin dışındaki kapılarda Oscar Wilde’ın resmi. Fotoğraf: Geoffrey Swaine/Rex/Shutterstock

Adalet Bakanlığı, vakfın ilk tekliflerinin “cezaevinin tarihini anlatan bir müze ve halkın erişebileceği bir sergi alanı da dahil olmak üzere yerel topluluğa hizmet sağlayan bir eğitim merkezi” planlarını içerdiğini söyledi.

Reading ilçe meclisi teklifini sundu kendi teklifi milletvekilleri ve kampanyacılar tarafından desteklenen tarihi alan için, burayı erişilebilir bir kültür ve sanat merkezi haline getirme umuduyla. 2021’de sanatçı Banksy Desteğinin sinyalini verdi binanın yaratıcı bir kullanımı için, dış duvara kaçan bir mahkumun resmini yapmak ve sanat temelli bir teklif için fon toplamak amacıyla – 10 milyon £ değerinde olduğu düşünülen – şablonunu satmayı teklif etmek.

Konseyin lideri Jason Brock, yeni alıcının planlarının “bu sitenin Reading, daha geniş bölge ve ülke açısından tarihsel öneminin tanınması” gerçeğini memnuniyetle karşıladığını söyledi ve halkın erişimine yönelik tartışılan planların “(sağlam) cesaret verici olduğunu” söyledi. yüzünde”.

“Reading hapishanesi sitesinin parasal değerden çok daha fazlası olması gerektiğini her zaman savunduk ve siteyle neyi başarmayı amaçladıklarını anlamak için yeni sahiplerle birlikte çalışmaya çalışacağız” dedi.

Reading hapishanesinin yanında bir Banksy eseri
Reading hapishanesinin yanında bir Banksy eseri. Fotoğraf: Geoffrey Swaine/Rex/Shutterstock

Bununla birlikte, 3,8 dönümlük alanın gelişimini sınırlayan “önemli” planlama sorunlarının altını çizdi; bu alanın yanı sıra II. dereceden koruma altındaki Viktorya dönemi hapishanesi, Avrupa’nın en önemlilerinden biri olan Reading’in ortaçağ manastırının bir kısmının gömülü kalıntılarını içeriyor. ve Kral I. Henry’nin mezar alanı.

Hükümet başlangıçta konut arazilerini satmak istemişti, ancak daha önce tercih edilen bir alıcı, otel ve yüksek yoğunluklu apartman bloklarına ilişkin planının planlama onayı alma ihtimalinin düşük olduğu söylendikten sonra 2019’da geri çekildi.

Reading’in belediye başkanı Tony Page, Guardian’a şunları söyledi: “Önerilerini tartışmak için erken bir temas kurulacağını umuyoruz, çünkü o binada herhangi bir şey yapmak için planlama izinleri yok, burayı hapishane olarak yeniden açmak dışında.” “Önerilen her ne ise, yalnızca planlama iznini değil (aynı zamanda) çok hassas ve tarihi bir koruma altındaki bina ve ayrıca planlanmış bir antik anıtla ilgili olarak yapılması gereken tüm aşamaları da gerektirecektir.”

Toby Davies, yerel tiyatro yönetmeni ve üyesi Okuma Hapishanesini Kaydet kampanyasında şunları söyledi: “İlk sesler biraz cesaret verici çünkü ‘kültür’ ve ‘eğitim’ gibi kelimeleri öne sürdüler.” Kampanyacıların erişilebilir sanat kullanımı ve alanın bitişikteki manastır kalıntılarına ve nehir kenarına açılması için lobi yapmaya devam edeceğini söyledi.

Ziran Eğitim Vakfı’nın internet sitesinde vakfın “eğitim yoluyla şefkatli, barışçıl ve sürdürülebilir bir dünyayı teşvik etmeye adanmış olduğu” belirtiliyor ancak yalnızca listeleniyor diğer projelerle sınırlıHimalayalar’da İngilizce öğretmenlerini işe alan bir plan da dahil. Yorum taleplerine yanıt vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir