Oregon: Portland öğretmenleri sınıf mevcutları, ücretler ve kaynak eksikliği nedeniyle grev yapıyor | oregon

Portland’daki öğretmenler, Oregon’un en büyük şehrinde yaklaşık 45.000 öğrencinin okullarını kapatacak grevin ilk gününde Çarşamba günü işten çıkarıldı.

Büyük sınıf büyüklüklerine ilişkin endişeler, enflasyona ayak uyduramayan maaşlar ve kaynak eksikliği, ABD’de çeşitli sektörlerde binlerce işçinin grev gözcülüğüne katıldığı büyüyen organize işçi hareketinin son işaretlerinden biri olan greve yol açtı. bu yılki çizgiler.

4.000’den fazla eğitimciyi temsil eden Portland Öğretmenler Birliği, bunun okul bölgesindeki ilk öğretmen grevi olduğunu söyledi. Sendika, bir önceki sözleşmenin Haziran ayında sona ermesinin ardından yeni bir sözleşme için bölgeyle aylardır pazarlık yapıyordu.

Portland Devlet Okulları Salı gecesi veya Çarşamba sabahı yorum taleplerine yanıt vermedi.

Grev sırasında okullar kapalı ve sınıfta veya çevrimiçi eğitim yok.

Cleveland Lisesi’nde sendika temsilcisi ve özel eğitim öğretmeni olan Mike Bauer, öğretmenlerin grev konusunda stresli olduklarını ancak bunun öğrencilerini savunmanın doğru yolu olduğunu düşündüklerini söyledi. Daha küçük sınıf mevcutlarının hem eğitimcilerin iş yükünü hafifleteceğini hem de öğrencilere zorluk yaşamaları halinde daha bireysel ilgi göstermelerine yardımcı olacağını söyledi.

Yaklaşık 20 yıldır Portland’da öğretmenlik yapan Bauer, “Bu çocuklarla ilgili” dedi. “Bu, işin sürdürülebilirliği ve işlerimizin uzun ömürlülüğü ile ilgili.”

Kendisi, Portland’da yaşam pahalılığının artmasıyla birlikte, özellikle kariyerlerine yeni başlayan öğretmenler için ücret sorunlarının da gündeme geldiğini söyledi. Bölgedeki yıllık baz maaş kabaca 50.000 dolardan başlıyor.

“Birçok insanın ilk beş yıl içinde işi bıraktığını gördüm” dedi. “Sonuçta öğretmenlere ihtiyacımız var”

Yaklaşık iki hafta önce sendika, öğretmenlerin %99’unun işçi eylemi lehine oy kullandığını ve üyelerinin %93’ünün oylamaya katıldığını duyurdu.

Sendikanın greve izin verilmesi yönünde oy kullanmasının ardından bölge, adil bir çözüme ulaşmak istediğini söyledi. 20 Ekim’de e-postayla gönderilen açıklamada, “Eğitimcilerimizden okulları kapatmak yerine bizimle masada kalmalarını istiyoruz” denildi.

Oregon valisi Tina Kotek sendikayı ve okul bölgesini anlaşmaya varmaya ve grevden kaçınmaya çağırmıştı.

Kamu eğitimi bu yıl bir dizi yüksek profilli grevden etkilendi.

Ülkenin ikinci en büyük bölgesi olan Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi’nde, öğretmen yardımcıları, kafeterya çalışanları ve velilerin de aralarında bulunduğu işçiler, daha iyi ücretler ve personel sayısının arttırılması talebiyle Mart ayında üç gün boyunca greve gitti ve yarım milyon öğrencinin eğitimi durduruldu.

Oakland, California’da öğretmenleri, danışmanları, kütüphanecileri ve diğer işçileri temsil eden sendika Mayıs ayında bir haftadan fazla greve gitti. Maaşların artırılması gibi tipik taleplerin yanı sıra, Siyah öğrenciler için tazminatlar ve evsiz öğrenciler için kaynaklar gibi “ortak çıkar” değişiklikleri için de baskı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir