Omegle, suistimal iddiaları nedeniyle 14 yıl sonra kapanıyor | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Yabancılarla eşleşen görüntülü sohbet sitesi Omegle, kullanıcılara yönelik taciz iddialarının ardından kapatıldı.

Uygulama, pandemi sırasında popülaritesinde bir artış gördü ancak çocukları pedofillerle eşleştirdiği iddialarıyla karşı karşıya kaldı.

BBC’ye göre son birkaç yılda pedofililere karşı açılan 50’den fazla davada bu siteden bahsedildi.

Leif Brooks tarafından 2009 yılında, 18 yaşındayken ebeveynlerinin evinde başlatıldı; önce metin tabanlı bir hizmet, ardından görüntülü sohbet olarak.

Başlangıçta “sosyal kendiliğindenliği” teşvik etmeyi amaçlayan öncül, bir yabancıyla istediğiniz kadar uzun süre sohbet edebileceğiniz ve sohbeti istediğiniz zaman bırakabileceğinizdi.

Bay Brooks olumlu yönlerin altını çizdi – ruh eşlerinin buluşması, insanların kültür ayrılıkları karşısında konuşması, yalnızlığın hafifletilmesi – ancak aynı zamanda sitenin zayıf noktalarıyla da yüzleşti.

Sitenin kapatılmasıyla ilgili bir blog yazısında şöyle yazdı: “Bazı kişilerin, tarif edilemeyecek kadar iğrenç suçlar işlemek de dahil olmak üzere, onu kötüye kullandığını kabul etmeden, Omegle hakkında dürüst bir açıklama yapılamaz.”

“Koşulların farklı olmasını ne kadar istesem de, bu mücadelenin stresi ve masrafı – Omegle’ı çalıştırmanın ve onun kötüye kullanımına karşı mücadelenin mevcut stresi ve masraflarıyla birleştiğinde – çok fazla.

“Açıkçası 30’lu yaşlarımda kalp krizi geçirmek istemiyorum.”

Devamını oku:
Küçük çocukları sosyal medyada korumak için yeni kurallar açıklandı
Yapay zeka kullanılarak oluşturulan ‘şaşırtıcı derecede gerçekçi’ çocuk istismarı görüntüleri

Omegle, 11 yaşındayken bir pedofille eşleştirildiğini ve üç yıl boyunca onun çevrimiçi seks kölesi olmaya zorlandığını iddia eden Amerikalı bir kadın tarafından dava ediliyor.

Omegle’nin hukuk ekibi mahkemede web sitesinin suçlanmadığını savundu.

Bay Brooks, blog yazısında Omegle’ın kötü oyuncularla mücadele etme çabalarını savundu ve sitenin “içerik denetimi konusunda ağırlığını aştığını” söyledi.

Omegle ayrıca “kötülük yapanların hapse atılmasına yardımcı olmak” için polisle birlikte çalıştığını söyledi.

BBC’nin 2021’deki bir araştırması, çocukların sitede kendilerini ifşa ettiğini ortaya çıkardı ve bu, TikTok’un kendi platformundan web sitesine olan bağlantıları yasaklamasına yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir