Omagh uğultusu: kasabanın gizemli iniltisinin kaynağı nedir? | Yaşam ve stil

İsim: Omagh Hum.

Yaş: Oldu ilk olarak Ekim ayının sonlarında rapor edildi.

Dış görünüş: Küt diye.

Bu gürültüyü duyabiliyor musun? Ne gürültüsü?

Alçak, monoton, uğultulu bir inilti mi? Ah, bu sadece şu anda çıkardığım istemsiz umutsuzluk sesi. Yıl 2023, değil mi? En azından Omagh’ta değiliz.

Neden? Uğultu yüzünden.

Uğultu mu? Evet, gizemli gürültü insanları rahatsız ediyor. Kaynağı belirleyemeyen konsey, dışarıdan yardım almayı düşünüyor: Bir konsey sözcüsü BBC’ye şunları söyledi: “Memurlar şu anda gürültünün kaynağının tespit edilmesine yardımcı olmak için özel ekipman kullanımını veya uzman bir şirketin satın alınmasını araştırıyor.”

Bunu daha önce duymamış mıydım? Son 50 yıldır “uğultu”nun yinelendiği rapor ediliyor. Birleşik Krallık’ta Largs’tan Bristol’a kadar “düşük frekanslı gürültü rahatsızlığı” ortaya çıktı, ancak dünya çapında bildirildi; küresel bir durum var Hum Haritası ve Veritabanı.

Ne öyle mi geliyor? Düşük perdeli bir uğultu, rölantide çalışan bir araba motoru gibi, elektronik darbe gibi bir şey. Bulabilirsin çevrimiçi simülasyonlar.

Bu benim “daha iyi uyku için kahverengi gürültü” şarkı listeme benziyor. İnsanlar gerçek şeyi uykuya son derece elverişsiz buluyor. Bazıları bundan uzaklaşmak için ev taşımayı düşündü.

Peki nedir bu? Muhtemelen tek bir şey değil. Zaman zaman uğultu kaynaklarının endüstriyel veya tarım makinelerine kadar izini sürülüyor. Kokomo, Indiana, bir fan ve kompresör suçlulardı ama çoğu gizemli kalıyor.

Eminim bazı çılgın teoriler vardır. Bunlar saygın olanlardan kesinlikle dışarıdakilere kadar uzanır: Sismik faaliyetlerden kaynaklanan titreşimler, denizaltılarla düşük frekanslı iletişimler, rüzgar santralleri ve okyanus tabanında yankılanan dalga faaliyetleri oldukça saygındır, ancak bazıları UFO’ları, 5G direklerini veya hatta “sonik balık”.

Onları 93’te Reading’te görmüştüm! Özür dilerim, bana daha fazlasını anlat. Erkek asteğmen balığı arkadaşları çekmek için drone kullanıyor ve görünüşe göre çok gürültülü oluyor.

Bu çok zor görünüyor. İskoç Deniz Bilimleri Derneği, Hythe’deki bir halicin yakınında gizemli bir gürültünün nedeninin “olasılık sınırlarının ötesinde olmadığını” söyledi.

Şimdi azgın balıkları duymak istiyorum. Tuhaf bir şekilde, herkes uğultuyu duyamıyor: nüfusun yalnızca %4’ü (En duyarlı grup orta yaşlı kadınlardır)ve ses uzmanları genellikle kayıt ekipmanıyla neyi rapor ettiklerini tespit edemez.

Bu yüzden, uğultu kafalarının içinde mi? Her zaman dış bir neden olmayabilir ve varsa davranışsal terapiler kulak çınlaması gibi durumlarda yardımcı olabilir. “İnsanlar gürültüye ne kadar çok odaklanırsa, o kadar kaygılı ve korkulu olurlar, vücut da sesi yükselterek tepki verir.” odyolog Dr. David Baguley’e göre.

Başka gizemli sesler var mı? Yükler: hata, Orman Korusu Sesi, Ping, “Julia”… Ama eğer bana onları Glastonbury’de gördüğünü söylersen yeniden inlemeye başlayacağım.

Şunu söyleyin: “Gürültü kirliliği o kadar yaygın ki tüm gezegen uğultu yapıyor.”

Şunu söyleme: “Hımmm.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir