Ölümünün üzerinden on yıl geçmesine rağmen Philip Seymour Hoffman hâlâ parlıyor | Film

RSon zamanlarda, düşüncelerimin, mazoşist bir şekilde ayakkabının içinde küçük, rahatsız edici bir çakıl taşını arayan bir ayak parmağı gibi, olağanüstü derecede korkunç Açlık Oyunları ön filmi The Ballad of Songbirds and Snakes’e (süresi dolmuş franchise içeriğinin gerçekten unutulabilir bir parçası) geri döndüğünü fark ettim. Bir soru dırdır etti. Bu korkunç filmi az da olsa telafi edebilecek bir şey var mıydı?

Para topu. Fotoğraf: © Columbia TriStar

Daha sonra seleflerinin sahip olduğu büyük bir şeyin eksik olduğunu fark ettim: Philip Seymour Hoffman’ın 10 yıl önce 46 yaşındayken son derece üzücü ölümü benim için hala şok edici. Tüyler ürpertici oyun kurucu Plutarch Heavensbee’yi canlandırdı. Bu onun en büyük rolü değildi. Açıkça bir maaş çekinden fazlası değildi. Ancak onun varlığı sayesinde Açlık Oyunları çıtayı yükseltti.

Hoffman, ölümünün 10. yıldönümüne yaklaşırken son zamanlarda sosyal medyada öne çıkıyor. Bu aktörün güçlü hafızası karşı konulamaz: çok akıllı, komik, farklı ve gücünün doruğunda çok acımasızca elinden alınmış. İnsanlar onun en sevdikleri resimlerini, genellikle küçük veya alışılmadık rollerde, çevrimiçi olarak paylaşıyorlar. Sanırım onu ​​Moneyball’da, Brad Pitt’in Billy Beane’i ve onun yeni çıkmış istatistik merkezli teknikleri tarafından süpürülüp giden eski guardın bir parçası olan Oakland Athletics’in beyzbol menajeri Art Howe’u oynarken gösteren bir fotoğrafını yayınlardım.

Hoffman, utanmazca yayılan içgüdüsünü vurgulayan bir gömlekle kambur duruyor ve sinsice dolaşıyor: hoşnutsuzluk ve düşmanlık saçıyordu; küçük rol, klasik Hoffman radyoaktivitesini, o şüphecilik ve küçümseme havasını gösteriyordu.

Mükemmel bir işti ama Hoffman asla başka türden bir çalışma yapmadı. Her ne kadar belki de Beane rolünde daha iyi olabilirdi; 2000 yılında Cameron Crowe’un Almost Famous filminde müzik gazetecisi Lester Bangs’i canlandırırken edindiği radikal yabancı yumruklarıyla onu canlandırabilirdi.

Usta’daki Hoffman. Fotoğraf: AP

Seymour, Paul Thomas Anderson’ın The Master (2012) filminde Hubbard tarzı kült lideri canlandırmıştı ve 2005’te Capote’de (Moneyball gibi Bennett Miller’ın yönettiği) romancı Truman Capote rolüyle en iyi erkek oyuncu Oscar’ını almıştı. . Filmde büyük aktör, küçük, neşeli, kuş benzeri bir figürü canlandırmak için neredeyse fiziksel olarak küçülmüş görünüyordu. Anthony Minghella’nın Yetenekli Bay Ripley (1999) filmindeki kibirli Freddie Miles rolüyle korkutucuydu ve 1998’de Todd Solondz’un Mutluluk filmindeki küfürlü telefon görüşmeleri yapma bağımlısı adam olarak gerçekten çok korkutucuydu. Muhtemelen Charlie Kaufman’ın kendi başyapıtı Synecdoche’ta başyapıtına ulaşmıştı. , New York (2008), yeni sürükleyici eseri devasa bir gerçekliğe dönüşen asık suratlı oyun yazarını canlandırıyor.

Aklıma başka performanslar geldi: 2007’de The Savages’de Laura Linney’le birlikte oynadığı huysuz kardeş (aslında harika bir eşleşme), kardeşlerin yaşlı babalarıyla baş etmek için orta yaşta bir araya gelmek zorunda kalması. Ya da Hoffman’ın karısının ölümünden sonra bunalıma giren bir adamı canlandırdığı 2002 yapımı Love Liza’ya ne dersiniz? Senaryoyu aktörün erkek kardeşi Gordy Hoffman yazmıştı. Bu son derece kişisel filmde gösterdiği çoğu zaman sözsüz ıstırap çok gerçekçi geliyor.

Başyapıtı… Hoffman, Synecdoche, New York’ta. Fotoğraf: Albüm/Alamy

Bu, Hoffman’ın sinema kariyerinin sadece bir kısmı ve onun sahne çalışmalarına değinmiyor. Peki Hoffman’ın düşüncesi neden şimdi bu kadar güçlü? Sanırım bunun nedeni, franchise sıkıcılığından vazgeçip filmleri, özellikle de ABD filmlerini, insan senaryoları ve insan karakterizasyonuyla zorlu, analog bir gerçekliğe döndürme arzusundan kaynaklanıyor. Ve Hoffman, istemeden veya kariyerini bu şekilde görmeden bu değerlerin standart taşıyıcısıydı.

Akademi Ödülleri’nin en iyi film listesindeki filmleri düşünün: Çiçek Ayının Katilleri’nde kötü niyetli çiftçi rolünde Robert De Niro’yu seviyorum ama aynı zamanda Hoffman’ı da bu rolde hayal edebiliyorum. Zavallı Şeyler’de Willem Dafoe’nun doktorunu ve Mark Ruffalo’nun bıyıklı sınırlayıcısını seviyorum. Ama Hoffman’ın ikisinden birini oynadığını da görebiliyorum. Hoffman’ın Leonard Bernstein’ı canlandırdığını görebiliyorum. Hoffman’ın Christopher Nolan’ın Oppenheimer filminde ikincil rollerden birini, örneğin Lewis Strauss’u oynadığını kesinlikle görebiliyorum. Hoffman’ın varlığı benim için hayalet gibi orada, karşı-olgusal bir varlık, bu yılın pek çok ünlü filminde var. Harika, eşsiz bir sanatçı ve ilham kaynağıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir