Oliver Dowden, Başbakan’ın göçün Avrupa’yı ‘yıkabileceği’ yönündeki iddiasının arkasında duruyor | Siyaset Haberleri

Bakanlarından biri, Rishi Sunak’ın göçün Avrupa’yı “yıkabileceği” uyarısında bulunmak konusunda “kesinlikle haklı” olduğunu iddia etti.

Başbakan açıklamayı yaptı Cumartesi günü İtalya’da düzenlenen sağcı Muhafazakar etkinlikte, “düşmanların”, “toplumumuzu istikrarsızlaştırmaya çalışmak için insanları kasıtlı olarak kıyılarımıza sürerek” göçü bir “silah” olarak kullanabileceğini iddia etti.

Siyaset canlı: Hükümet İsrail üzerindeki baskıyı artırıyor

Sky News’in Pazar Sabahı Trevor Phillips ile yaptığı yoruma ilişkin soru sorulan Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden şunları söyledi: “Başbakan’ın bu uyarıyı yapmakta kesinlikle haklı olduğunu düşünüyorum ve aslında bu sadece bir uyarı değil, başka yerlerde de gördüğümüz bir şey.” .

“Göçün silah haline getirildiğini gördük, örneğin Belarus’un Polonya’ya karşı davranışında, Finlandiya’dan Rusya’nın tutumuna ilişkin uyarılar vardı.”

Bay Dowden ayrıca başbakanın sözlerinin “daha geniş bir anlamı” olduğunu da iddia etti: “Sınırlarımızın kontrolünü elimizde tuttuğumuz ve insan kaçakçılarını zenginleştirdiğimiz bu sürdürülemez duruma izin veremeyeceğimiz konusunda insanlara güvence vermemiz gerekiyor. Atlantik ve Kanal boyunca bu insan ticaretine izin vererek dünyadaki en kötü insanları yarattık.”

Trevor Phillips’in kullandığı dilin “aşırı” olup olmadığı ve Birleşik Krallık’ta yaşayan göçmen kökenli insanlara zarar verebileceği yönündeki eleştirilerine yanıt veren başbakan yardımcısı, Bay Sunak’ın “bunu kesinlikle o şekilde kastettiğini” düşünmediğini söyledi.

Şöyle ekledi: “Başbakan’ın kastettiği şey ve aslında ben, başbakan ve Muhafazakar Parti gibi ana akım politikacıların, kontrolsüz göçle ilgili meşru toplumsal kaygılarla ilgilendiğimizden emin olmanın görevi olduğunu düşünüyorum.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


1:11

Rishi Sunak, rakiplerinin ‘başlarını kuma gömmek istediklerini ve bunun ortadan kalkmasını umduklarını’ söyledi

Göçmenlik konusundaki en son tartışmalı tartışma, hükümetin kendi partisi içinde kendi politikasını ilerletmek için bir mücadeleyle karşı karşıya kaldığı bir haftada gerçekleşti. Ruanda planıBu, İngiltere’ye küçük tekne geçişleriyle gelen sığınmacıların Afrika ülkesine sınır dışı edilmesini sağlayacak.

Bakanlar, Yüksek Mahkeme’nin planla ilgili endişelerini gidermeyi amaçlayan Ruanda tasarısını desteklemek için Avam Kamarası’nda oy kazanmayı başardılar. politikanın hukuka aykırı olduğuna hükmetmek Geçen ay mahkemelerde.

Bay Sunak tasarı için partisinin daha merkezci kanadının desteğini alırken, sağ görüşlü bazıları yeterince ileri gitmediği için eleştirdi İnsan hakları yasalarının uygulanmaması nedeniyle oylamada 29 kişi çekimser kaldı.

Tasarı artık bir sonraki parlamento aşaması için Avam Kamarası’na geri dönecek ve yasanın düşmesi için yalnızca 27 Tory milletvekilinin aleyhte oy kullanması gerekecek.

Bay Dowden, sağcı Muhafazakâr Partiyi kendi safına çekmek için mevzuatta değişiklik yapmayı göz ardı etmedi – her ne kadar bu, Tek Ulus merkezcileri olarak adlandırılanları yabancılaştırma riski taşısa da.

Ancak masadaki teklifin “alabileceğimiz en iyi şey” olduğunu iddia etti.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Mark Francois, sağ kanat Muhafazakarlardan oluşan grubunun ‘büyük bir kısmının’ Ruanda tasarısına şu anki haliyle karşı olduğunu söyledi

Başbakan yardımcısı Trevor Phillips’e şunları söyledi: “Bu yasayı nasıl iyileştirebileceğimiz konusunda meslektaşlarımızı dinleyeceğiz, elbette dinleyeceğiz.

“(Fakat) bunun, göçü kontrol etmemizi sağlamakla ilgili işi yapan iyi bir mevzuat parçası olduğunu düşünüyorum.”

İşçi Partisi’nin gölge sağlık sekreteri Wes Streeting, hafta sonu hem Ruanda planına hem de başbakanın sözlerine saldırdı.

Gölge Sağlık Bakanı Wes Streeting
Resim:
Gölge Sağlık Bakanı Wes Streeting

Trevor Phillips’e konuşmasının “başarısızlığın çarpıcı bir itirafı” olduğunu söyledi ve şunu ekledi: “Bu adam ‘önceliklerimden biri tekneleri durdurmaktır (ve) gerçekten harika bir iş yapıyorum’ diyor, sonra da bir sonraki dakika Avrupa’daki tüm sağcı arkadaşlarına sessiz kalan kısmını yüksek sesle söylemek için İtalya’ya gidiyor – ki bu da başarısız oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir