Okullara cep telefonu rehberliği verildiği için pek çok kişi yasanın modern yaşama ayak uyduramadığından endişe ediyor | Siyaset Haberleri

35 yaş üstü herkesi şaşırtabilecek bir istatistik; 12 yaşına gelindiğinde öğrencilerin %97’sinin cep telefonu var.

İşte endişe verici bir rakam daha.

Bir ortaokulun müdürü, bir Pazar günü telefonunda 18 saat harcayan bir öğrenciyle konuştuğunu söyledi.

Bütün bunlar göz önüne alındığında, İngiltere’deki okullarda cep telefonu kullanımına ilişkin resmi rehberliğin hükümet tarafından yıllardır konuşulması şaşırtıcı değil.

Artık hayata geçti ve genel olarak okul müdürleri tarafından netlik ve tutarlılık sağlamanın yanı sıra telefon kullanımını azaltma konusunda güçlendirici bir etki sağlaması nedeniyle memnuniyetle karşılandı.

Peki yeni belgenin çok somut bir etkisi olacak mı?

Politika canlı: Olası transkripsiyon uyarılarının ardından ordu başvuruları hızla artıyor

Pek çok okulun telefon kullanımına ilişkin genel yasaklardan müsadere politikalarına kadar değişen kuralları zaten var.

Hükümet okulların yarısının şu anda kullanımı kısıtlamadığını söylese de, Teacher Tapp tarafından geçen ay yapılan bir anket, ortaöğretim öğrencilerinin yüzde 62’sinin gün içinde genel yasaklara sahip olduğunu ve yüzde 1’den azının herhangi bir zamanda telefon kullanımına izin verdiğini ortaya koydu.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


1:18

Rishi Sunak’a 16 yaşın altındakiler için akıllı telefonları yasaklama zamanının gelip gelmediği soruldu.

Southwark’taki City of London Akademisi, öğrencilerin telefonlarını üzerlerinde tutmalarına izin veriyor ancak derslerde fark edilirse veya çalarsa cep telefonlarının alınmasını öngören ‘gör, duy, kaybet’ kuralını uyguluyor.

Telefon, ilk suçta ertesi günün sonuna, ikinci suçta ise bir sonraki haftanın sonuna kadar müsadere dolabında tutulur.

Buradaki başkan, kuralların katılığının caydırıcı bir etkiye sahip olduğunu, çünkü çoğu öğrencinin uzun bir süre boyunca telefonlarından ayrı kalmaktansa okuldan uzaklaştırılmayı tercih ettiğini söylüyor.

Okulda konuştuğumuz dokuzuncu sınıf öğrencileri, öğrenmelerine yardımcı olduğunu söyleyerek kuralları kabul ettiler; ancak içlerinden biri, bazı öğretmenlerin diğerlerinden daha hoşgörülü olduğunu kabul etti.

Sky News’den daha fazlası:
Sunak’ın Büyük Britanya Haberleri’nde yer alması Ofcom soruşturmasını ateşledi
Jeremy Clarkson Galler’deki ağaç dikme sırasına giriyor

Yeni kılavuz, bakanlar tarafından okullardaki ‘normları değiştiriyor’ olarak selamlandı, ancak bu, gençler tarafından sosyal medya ve cep telefonu kullanımının daha geniş etkisine daha fazla odaklanıldığı bir dönemde geldi.

Brianna Ghey’i öldürmekten suçlu bulunan iki genç Geçen yıl Warrington’da cinayetten önce şiddet içerikli materyallere internet üzerinden eriştikleri ortaya çıktı.

Brianna’nın annesi Esther Ghey o zamandan bu yana daha sert kurallar getirilmesi çağrısında bulundu. 16 yaş altı için telefonlar üretilecek sosyal medya uygulamalarına erişime izin vermeyenler.

Bu fikir İngiltere Çocuk Komiseri Dame Rachel de Souza tarafından da desteklendi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Esther Ghey mevzuatta değişiklik çağrısında bulunuyor

Ancak konuştuğumuz ortaokul öğrencileri ikna olmadılar, daha geniş bir yasağın işe yarayıp yaramayacağını sorguladılar ve bazılarının evlerinde bilgisayar yoksa öğrenme ve ödev için akıllı telefon kullandığını belirttiler.

Bakanlar yeni çevrimiçi güvenlik yasasının çocukları ve gençleri koruma konusunda bir miktar yol kat edeceğini iddia ederken hükümet de bu görüşte görünmüyor.

Sosyal medyadan yapay zekaya kadar, yasa koyucular için ciddi zorluklar yaratan şey genellikle teknoloji dünyasındaki değişimin hızıdır.

Artık pek çok kişi yasanın modern yaşama ayak uyduramadığından endişe ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir