Öksürüğüm için endişelenmeli miyim? | Sağlık ve Refah

Coughing’in itibarının biraz darbe aldığını söylemek yanlış olmaz. Bir zamanlar ara sıra yaşanan bir rahatsızlık olan bu durum, son birkaç yıldır herkesin endişelendiği bir hastalığın önemli bir belirtisi olarak geçti ve hiçbir zaman tamamen iyileşmedi. 2021’de bir trende öksürdüğünüzde vagonun büyük bir kısmı size sanki hava geçirmez bir şekilde bir çantaya kapatılmış olmanız gerekiyormuş gibi bakacaktır. Bunu şimdi yaparsanız, birkaç kötü bakıştan kurtulabilirsiniz. Peki Kovid bir yana, bu öksürüğe başka ne sebep olabilir? Peki gerçekçi olmak gerekirse bu konuda yapabileceğiniz bir şey var mı?

Lancaster Üniversitesi’nde danışman solunum yolu doktoru olan Dr Timothy Gatheral, “Öksürük yaygın olarak ortaya çıkan bir şikayettir, ancak vakaların büyük çoğunluğunda endişelenecek bir şey yoktur” diyor. “Bir danışman olarak farklı bir bakış açısına sahibim, çünkü gördüğüm çoğu vaka daha endişe verici bir noktaya doğru ilerledi, ancak genel NHS tavsiyesi, üç haftadan uzun süren veya aniden kötüleşen bir öksürüğünüz olmadığı sürece endişelenmemenizdir. ”

Öksürüğün aslında vücudun hastalıklara karşı savunmasının önemli bir parçası olduğunu bu aşamada belirtmekte fayda var. Bu, boğaza bir şeyin sıkışması karşısında verilen doğal bir tepkidir – ani başlangıçlı öksürük genellikle aşağıya doğru giderken fark etmediğiniz bir tıkanıklıktan kaynaklanabilir – ve aynı zamanda mukus, mikroplar ve yabancı parçacıkları solunum yolundan dışarı atarak koruma sağlar. akciğerler. Bazı durumlarda, aşırı öksürük aslında daha fazla öksürüğe neden olabilir, çünkü bu öksürük refleksini kontrol eden sinir aşırı duyarlı hale gelir, bu da kısa süreli öksürükleri kontrol altında tutmanın yararlı olmasının bir nedenidir. sıcak bal suyu veya şekersiz tatlılar.

Kısa süreli öksürüklerin çoğu soğuk algınlığı veya gripten kaynaklanır, ancak mide yanması, alerji veya enfeksiyonların tümü de rol oynayabilir. Ancak yine de, uzun süreli bir kriz yaşamadığınız sürece bunun ciddi bir şeyin göstergesi olması pek olası değildir. Teknik olarak, sigara içenlerin öksürüğü bile geçici bir sorun olabilir; sigaradan soluduğunuz kimyasallar, solunum yollarınızı kaplayan küçük tüylere (kirpikler olarak bilinir) zarar vermesinin yanı sıra iltihaplanma ve mukus birikmesine neden olur. Sigara içmeyi bırakırsanız düzelmesi gerekir; ancak sigara içmenin neden olduğu diğer sorunlar düzelmez.

Örneğin, uzun süreli sigara içen kişinin öksürüğü ile ifade edilen en yaygın sorunlardan biri, nefes alma zorluklarına neden olan bir grup akciğer rahatsızlığı için teknik terim olan kronik obstrüktif akciğer hastalığıdır (KOAH). Dr Gatheral, “Sigara dumanına maruz kalmak KOAH’a neden olabilir, ancak belirli türdeki toz ve kimyasallar da KOAH’a neden olabilir” diyor. “Asbest herkesin endişelendiği bir konu, ancak silika tozu, insanların mutfaklarını yaptırdığı için inşaatçılar ve tesisatçılar için giderek daha fazla sorun haline geliyor.” Sigaraya bağlı KOAH, tütünü bırakırsanız ortadan kaybolmaz – ancak en azından daha da kötüleşmemelidir.

Başka bir neden KOAH ve diğer koşullar elbette kirliliktir: küresel olarak yaklaşık olarak sorumludur 2019’da dünya çapında altı erken ölümden biriDünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına rağmen Birleşik Krallık’ın pek çok bölgesinde durum kötüleşiyor tavsiyelerini düşürüyor izin verilen yasal sınırlar için. Ne zaman dışarı çıkacağınızı seçebiliyorsanız Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı sizi bilgilendirecektir. İngiltere seviyeleri için beş günlük tahmin çevrimiçi; En kirli zamanlardan kaçınamıyorsanız ana yollardan veya en azından kaldırımın iç kısmından uzak durmaya çalışın.

Son olarak, geçmeyen, aniden kötüleşen veya nefes almada zorluk, beklenmedik kilo kaybı ve hatta kan lekeleri gibi diğer semptomların yanında ortaya çıkan bir öksürüğünüz varsa, tıbbi yardım aramanın ve ısrarcı olmanın tam zamanıdır. bu konuda. Akciğer kanseri veya pulmoner fibrozis gibi durumların tedavisi kolay değildir ancak yönetilebilir. Dr Gatheral, “İnsanların gereksiz yere endişelenmesini istemiyorum, ancak zorlamanın önemli olduğu zamanlar da var” diyor. “Öksürüklerin çoğu kendi kendine düzelir, ancak kendi vücudunuzu bilirsiniz ve eğer ciddi bir sorun varsa, o zaman bunu en kısa sürede kontrol ettirmeniz ve mümkünse tedavi etmeniz çok önemlidir.” Öksürük çoğunlukla bizim için iyidir; yutmamızı engelleyen veya hoş olmayan maddeleri solunum yollarımızdan dışarı atan biyolojik bir adaptasyondur. Ancak bazen bu daha kötü bir şeyin işaretidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir