Ofsted, öğretmen Ruth Perry’nin ölümüyle ilgili soruşturmayı ‘yanıltıcı’ olmakla suçlandı | Ofsted

Okul müfettişleri, işverenleri Ofsted’i, geçen hafta okul müdürü Ruth Perry’nin ölümüyle ilgili soruşturma sırasında mahkemeyi yanıltmakla suçladı. Gözlemci açığa çıkarabilir.

Geçen hafta soruşturmada Perry’nin meslektaşlarından Perry’nin “son derece sıkıntılı ve üzgün göründüğü” ve incelemenin üzerinden yalnızca birkaç saat geçtikten sonra tutarlı bir şekilde konuşamadığı yönünde duyumlar alındı. Reading’deki ilkokulun valiler başkanı ve iki müdür yardımcısı adli tabibe, teftiş ile Perry’nin daha sonra yaşadığı zihinsel bozulma ve bu yılın başındaki ölümü arasında “doğrudan bir bağlantı” olduğunu söyledi.

Ofsted’in kanıtlarının önemli bir unsuru, öğretmenlerin stresini azaltmanın müfettişlerin eğitim aldığı “temel değer” olduğu iddiasıdır.

Soruşturmanın ilk gününde, Perry’nin geçen Kasım ayında yaptığı teftiş sırasında müfettişlere, bir öğretmenin zor durumda olduğunu gördüklerinde ne yapmaları gerektiği konusunda özel bir eğitim olup olmadığı sorulduğunda, Ofsted’in ulusal eğitim müdürü Chris Russell mahkemeye şunları söyledi: “Bu bizim eğitimimize çok fazla dahil olan bir şey.”

Ancak bu hafta sonu müfettişler şunları söyledi: Gözlemci bunun yanıltıcı olduğuna inanıyorlar. Bu yılın başlarında müfettişlikten istifa eden bir orta öğretim müdürü, ismini vermeden şunları söyledi: “Müfettişlerin, başöğretmen sağlığı veya stresi azaltma konusunda eğitim alması saçmalık. Bu olmadı.”

Gözlemci Perry’nin Reading’deki ilkokulu teftiş edildiğinde Ofsted için çalışan beş müfettişle konuştu; bu müfettişlerin hepsi stres veya sıkıntıyı tespit etme, yönetme veya azaltma konusunda herhangi bir eğitim almadıklarını söyledi. Ofsted’in kıdemli bir çalışanı da o dönemde bu konularda herhangi bir eğitim verilmediğini doğruladı.

Tarafından sorulduğunda GözlemciOfsted, eğitimle ilgili yanıltıcı bilgileri onaylamadı veya reddetmedi. Ancak adli tabibin şimdi onlara, yapmayı kabul ettikleri eğitim materyallerinin yazılı kanıtlarını sunmaları talimatını verdiği belirtildi.

Ortaokul müdürü, kendisi hâlâ müfettiş iken kendi okulunun, iyi öğretim kadrosunu “kesinlikle yok eden” ve kendi geleceği konusunda panik ve umutsuzluk hissetmesine neden olan “acımasız” bir baş müfettiş tarafından denetlendiğini iddia etti.

Okulundaki bir konu başkanının “korkunç” bir buçuk saat röportaj yaptığını söyledi. “Müfettiş 90 dakika boyunca kadının fiziksel olarak titrediğini fark etmedi” diye iddia etti.

Ofsted yerlerinin kafalara uyguladığı baskıyı “kesinlikle berbat” olarak nitelendirdi. “Deneyimlerime göre Ofsted, teftiş ekiplerini bazı insanlıkla zorlu görüşmeler yapmaya hazırlamıyor.” ekledi.

Artık okulların teftişlere hazırlanmasına yardımcı olan eski müfettiş Julie Price-Grimshaw şunları söyledi: “Eğitim yok. Stresi azaltmaya çalışmak Ofsted’in temel değerlerinden biri değil.”

Price-Grimshaw, bu hafta bazılarının halen müfettiş olarak görev yaptığı ve bazılarının yakın zamanda ayrılan meslektaşlarıyla görüştüğünü söyledi. “Ruth’un muayenesi sırasında onlara empati ya da stresi azaltma konusunda herhangi bir eğitim olup olmadığını sordum ve hepsi hayır dedi. Hatta insanlar eğitim materyallerini tekrar kontrol ettiler. Hiçbir şey yoktu.”

Eski Ofsted müfettişi Julie Price-Grimshaw, gözlemcinin öğretmenlerin stresinin nasıl azaltılacağı konusunda eğitim verilmesine ilişkin iddialarına karşı çıktı. Fotoğraf: Ewen Weatherspoon/The Observer

Mevcut bir müfettiş şunları söyledi: Gözlemci Geçen hafta, Perry’nin teftişi sırasında stres üzerine herhangi bir eğitim verilmediğini kabul eden kıdemli bir Ofsted çalışanı ile konuşmuştu. “Hiçbirimiz herhangi bir eğitim hatırlamıyoruz” dedi. “Ofsted’in bu Eylül ayındaki konferansında başucu tavrından bahsedilmişti ancak bu daha fazla araştırılmadı.”

geçmiş bülten tanıtımını atla

İngiltere’nin kuzeyindeki bir ilkokulun, isminin açıklanmasını istemeyen müdürü, yakın zamandaki travmatik muayenesi hakkında şunları söyledi: “Müfettişimin bir ‘tanrı kompleksi’ ile içeri girdiğini söylemek yetersiz kalır. Akıl sağlığı ve refahıyla hiç ilgilenmiyordu.

Bir toplantıda müfettişin okulu hakkında “yetersiz” kelimesini kullanmaya başlaması üzerine ağladığını ve “bana tam anlamıyla gözlerini devirdiğini ama devam ettiğini” iddia ettiğini söyledi.

Kadrosuna yeni katılan bir öğretmen, iddiaya göre müfettiş tarafından sorguya çekildikten sonra kontrolsüz bir şekilde ağladı ve müdüre defalarca okulu yüzüstü bıraktığını söyledi.

Müdür bu konuda müfettişle yüzleşti ama şunu hatırladı: “Umurunda değildi. Sadece ne yaptığını bilmediği için üzülmekte haklı olduğunu söyledi.”

KafalıkOkul müdürlerine yönelik hayırsever yardım hattı, Ofsted’in okul liderlerinin ruh sağlığı sorunlarının en büyük nedeni olduğunu ve aldıkları kriz çağrılarının çoğunun konusu olduğunu söyledi. Kurucusu ve eski bir müfettiş olan Andrew Morrish şunları söyledi: “Daha önce okulunuza hiç gelmemiş bir yabancının okulun başarısız olduğunu söylemesi yıkıcıdır. İnanılmaz derecede kişisel hissettiriyor. Kendini savunamazsın.”

Lancashire, Fleetwood’daki Flakefleet ilkokulunun müdürü Dave McPartlin şunları söyledi: “Ofsted baskısının meslektaşlarıma neler yaptığını görüyorum ve kendi akıl sağlığıma neler yaptığını hissettim. Yeter artık.”

Ofsted’in bir sözcüsü şunları söyledi: “Ruth Perry’nin ölümü bizi derinden üzdü ve düşüncelerimiz onun sevdikleriyle ve Caversham İlköğretim Okulu’ndaki toplulukla birliktedir.”

Ofsted’in denetimlerle ilgili kamuoyu tartışmasını dinlediğini ve bu yaz “işin bazı yönlerini iyileştirmeye yönelik önlemleri” açıkladığını eklediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir