Ofsted müfettişlerinin zorbalığa ilişkin okul şikayetleri İngiltere’de ‘gülünç’ seviyelere yükseldi | Ofsted

Eğitim liderleri bu hafta sonu, İngiltere’deki müfettişlere zorbalık konusunda şikayette bulunan okulların sayısının “gülünç” seviyelere yükseldiği konusunda uyardı.

Perşembe günü kararını açıklayan adli tabip Heidi Connor, Ofsted’in “kaba ve korkutucu” incelemesinin bu yılın Ocak ayında Reading başöğretmeni Ruth Perry’nin intiharına katkıda bulunan bir faktör olduğu sonucuna vardı. İçinde 2022-23, toplam 747 okul Ofsted’in yıllık raporuna göre, Ofsted denetimleriyle ilgili resmi şikayette bulunanların sayısı geçen yıla göre 454’e çıktı.

Ancak eğitim danışmanları şunu söyledi: Gözlemci Bu sayı daha da artabilir, çünkü bir müfettişin davranışından memnun olmayan sıkıntılı kafalardan benzeri görülmemiş sayıda yaklaşım alıyorlar.

Ofsted’in kötü davranışları tam olarak soruşturmaması nedeniyle bu şikayetlerin dikkate alınmadığını söylüyorlar. Gözlemci Ofsted’in hiçbir ek delil veya tanık ifadesini kabul etmeyeceğini veya bir müfettişin davranışı hakkında okulla herhangi bir tartışmaya girmeyeceğini belirten, bazı okula gönderilen standart yanıt mektuplarını gördü. Endişelerin müfettişin bölge müdürüne iletileceğini ve sonucun okulla tartışılamayacağını da ekliyorlar.

Şu anda okullara danışmanlık yapan eski bir müfettiş olan Julie Price Grimshaw şunları söyledi: “Bu hafta sadece bir günde, müfettişlerin ciddi davranış sorunları nedeniyle benimle iletişime geçen üç başkan vardı. Bir tanesi gözyaşlarına boğuldu. Gittikçe saçmalaşıyor.”

Price Grimshaw, bu akademik yılda “acımasız” denetimlerle ilgili her zamankinden daha fazla çağrı aldığını söylüyor, bunun nedeni muhtemelen Perry’nin deneyimini duyduktan sonra yöneticilerin “destek almaya daha yatkın” hissetmeleri.

Ancak şunları ekledi: “Ofsted, müfettişlerin davranışlarıyla zerre kadar ilgilenmiyor gibi görünüyor.” Pek çok yerel otoritenin ve akademi vakfının, geçmişte yerel okulları rahatsız eden ancak bu kişilerin ortaya çıkmasını gerçekten engelleyemeyen belirli müfettişlerden oluşan bir “kara liste”ye sahip olduğunu iddia etti.

Gözlemci Geçen hafta sonu müfettişlerin, müfettişleri eğitirken “stresi azaltmanın” bir “temel değer” olduğunu iddia ederek Ofsted’i Perry’nin soruşturmasını yanıltmakla suçladıklarını ortaya çıkardı. Adli tabip özetlemesinde, diğer noktaların yanı sıra bir slaytta iki dakikalık bir referans dışında bu konuda herhangi bir kanıt sunamadıklarını söyledi. Ayrıca Ofsted’in, bir kafanın şiddetli stres belirtileri göstermesi durumunda denetimlerin durdurulabileceği yönündeki iddiasını da “efsanevi” olarak nitelendirdi.

Ruth Perry’nin kız kardeşi Julia Waters, başöğretmen için yapılan soruşturmanın sonunda diğer aile üyeleriyle birlikte konuşurken, kıdemli adli tabip Heidi Connor, Ofsted incelemesinin muhtemelen onun ölümüne katkıda bulunduğu sonucuna vardı. Fotoğraf: Andrew Matthews/PA

Adli tabibin kararına yanıt veren Ofsted’in baş müfettişi Amanda Spielman şunları söyledi: “Tüm müfettişler için gözle görülür endişe belirtilerini tanıma ve bunlara tepki verme konusunda eğitim geliştirmeye başladık.” Kendisi, tüm önde gelen okul müfettişlerini bir araya getirmek için “ilk adım olarak” denetimlerin bir gün erteleneceğini ekledi. Eğitimin kaygıya ve teftişin nasıl duraklatılacağına odaklanacağını söyledi.

Şöyle dedi: “Önümüzdeki haftadan itibaren tüm okullara, denetimlerle ilgili endişeleri olması durumunda arayabilecekleri bir numara vereceğiz. Bu onları Ofsted’den kıdemli biriyle doğrudan temasa geçirecek.”

İngiltere’de oldukça yoksul bir topluluğa hizmet veren bir ileri eğitim kolejinin başkanı, Ofsted’e müfettiş ekibinden birinin “son derece profesyonel olmayan davranışlarından” şikayetçi olduğunu söyledi.

“Müfettiş, birkaç personeli o kadar agresif bir şekilde sorguladı ki, içlerinden biri o kadar üzüldü ki, dışarı çıkmak zorunda kaldı. Hala bunun yarasını taşıyorlar” dedi. “O öğretmenlerden bazılarını bir daha teftişe sokamayacağımı biliyorum.”

geçmiş bülten tanıtımını atla

Müdür bu müfettişin davranışını birkaç kez teftiş liderine bildirdi, ancak söz konusu müfettiş “her şeyi reddetti”.

“Bir şikayeti derliyoruz çünkü bunu kabul etmek doğru gelmiyor” dedi. “Bu müfettiş bir daha teftiş yapmamalı.”

Yakın zamanda paylaşılan bir Ofsted mektubu Gözlemci, bir okulun baş müfettişin “kaba” ve “düşmanca” davrandığı ve dinlemeyi reddettiği farklı durumlardan şikayetçi olduğunu kaydetti. Mektupta şunlar yazıyordu: “Endişelerinizin (müfettişin bölüm müdürüne) iletildiğini doğrulayabilirim. Bu sürecin sonucuna ilişkin daha fazla yorum yapmak doğru olmaz.”

Şu anda okulların Ofsted’e hazırlanmasına yardım eden eski müfettiş Paul Garvey şunları söyledi: “Eğer bir teftişten sorumlu olan ve insanlara zorbalık yapan yanlış bir kişiliğe sahipseniz, bir şikayet olsa bile, bunu yapmaya devam edeceklerdir. ”

Garvey, kötü bir denetimle ilgili şikayette bulunmak için yardım isteyen okulların kendisiyle “sık sık” iletişime geçtiğini söylüyor. “Bunun temeli neredeyse her zaman müfettişlerin davranışıdır” dedi.

Birleşik Krallık ve İrlanda’da Samaritans’a 116 123 numaralı telefondan ulaşılabilir veya jo@samaritans.org veya jo@samaritans.ie adresine e-posta gönderebilirsiniz. ABD’de Ulusal İntiharı Önleme Yardım Hattı 1-800-273-8255’tir. Avustralya’da kriz destek hizmeti Yaşam Hattı 13 11 14’tür. Diğer uluslararası yardım hatları şu adreste bulunabilir: www.befrienders.org.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir