Ofsted başkanı, ebeveynler ve okullar arasındaki düşmanlığın Kovid’den bu yana arttığını söylüyor | Ofsted

Ofsted’in baş müfettişi Amanda Spielman’a göre, İngiltere’deki ebeveynler ve okullar arasındaki “yazılı olmayan anlaşma” Kovid krizinden bu yana bozuldu; öğrenci devamsızlıkları inatla yüksek kaldı ve yıkıcı davranışlar artık daha yaygın.

Finalini gerçekleştiriyor yıllık rapor Bu rolde Spielman, öğrenciler ve ebeveynler arasında rahatsız edici bir “tavır değişikliği” fark ettiğini söyledi.

“Bu bozulma, salgından bu yana katılımda, tutumlarda ve davranışlarda rahatsız edici bir değişimi besliyor. Devamsızlık inatçı bir sorun haline geldi. Bunların bir kısmı akıl sağlığı sorunları da dahil olmak üzere hastalıklara bağlı, ancak yine de yıkıcı davranışlar daha yaygın hale geldi.

“Üniversitelerde de sorun var. Ayrıca okul kurallarına meydan okumaya giderek daha fazla istekli olan okullar ve ebeveynler arasında daha fazla sürtüşmenin olduğu açık.”

Yedi yıl aradan sonra gelecek ay baş müfettişlik görevinden istifa edecek olan Spielman, okul kurallarına disiplin veya üniforma gereklilikleri konusunda artan düşmanlık nedeniyle bu aksamadan kısmen ebeveynlerin sorumlu olduğunu söyledi.

Ebeveynlerin “okulları destekleme konusunda biraz daha az istekli olduklarını ve hata bulmaya biraz daha istekli olduklarını” belirten Ofsted, ebeveynlerden gelen şikayetlerin sayısının arttığını ancak eylem gerektiren şikayetlerde bir artış olmadığını kaydetti.

Ebeveyn şikayetlerinin daha da sinir bozucu hale gelip gelmediği sorulduğunda Spielman şunları söyledi: “Örneğin, denetimler sırasında ebeveynlerin bir tür kampanyayı güçlendirecek şekilde Ofsted’e bilgi verme fırsatını kullanmak istediklerinin açıkça görüldüğü zamanlar vardır ve müfettişler bu duruma çok duyarlıdır. bunun ne zaman olduğunu anlamakta iyi.”

Spielman ebeveynleri endişelerini öncelikle okul liderlerine veya valilere iletmeye çağırdı. “İnsanların okulla konuşmadan ya da valiliğe gitmeden önce Ofsted şikayeti için düğmeye basması her şeyi bulanıklaştırıyor. En ciddi ihbar türü vakalar dışında, insanların her zaman izlemesi gereken yol bu olmalıdır.”

Spielman, İngiltere’deki okulların %89’unun artık iyi veya olağanüstü olarak derecelendirilmesiyle öğrencilerin öğrenmelerinin Kovid’den iyileştiği konusunda iyimser olduğunu söyledi. Ancak raporda, özel eğitim ihtiyaçları ve ruh sağlığı hizmetlerine olan yüksek talebin, mevcut sınırlı kaynakları zorladığı belirtiliyor.

Eğitim bakanı Gillian Keegan şunları söyledi: “Ofsted’in pandemiden beklediğimizden daha hızlı toparlandığımızı kabul etmesini memnuniyetle karşılıyorum, ancak özellikle devam konusunda birçok zorluğun devam ettiğini biliyorum, bu yüzden her çocuğun her gün okula gitmesini sağlamak bir numaralı önceliğimdir.”

Spielman ayrıca okul müdürlerine, ilişkilerin öğretilmesi ve cinsel eğitim ile transseksüel ve diğer kimlik sorunlarının ele alınması konusundaki “hassas seçimler” konusunda hükümetten daha fazla rehberlik verilmesi çağrısında bulundu.

“Birkaç nedenden dolayı daha fazla merkezi rehberliğe ihtiyaç var: farklı bağlamlarda çocuklara ve gençlere daha tutarlı davranılması; okulları ve baskı altındaki diğer kişileri desteklemek; ve okullarda kabul edilen ve edilmeyen şeylerin sadece en yüksek seslerden kaynaklanmadığından emin olmak,” dedi Spielman.

Başmüfettiş, okulların tartışmalı konuların veya güncel olayların tartışılması yoluyla kazara düşmanlığın sınıfa getirilmesinden sakınması gerektiğini söyledi.

Spielman, “İnsanlar açıkça tartışmalı olan şeyleri desteklemeleri için okullarda siyasi kampanya stantları düzenliyorsa, bu durum çocukların kendilerini izole edilmiş, mutsuz veya rahatsız hissetmesine neden olma potansiyeli taşır” dedi.

Spielman, 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırılar ve Gazze’nin işgalinden bu yana müfettişlerin antisemitizm veya İslamofobik davranışa ilişkin “çok az sayıda” şikayet bulduğunu söyledi. “Şu anda nispeten az sayıda olduklarını vurgulamak istiyorum ve bu şekilde kalmasını çok umuyorum” dedi.

Yıllık raporda, ailesinin bu yılın başında ilkokulunun Ofsted müfettişleri tarafından olağanüstüden yetersize düşürülmesinin ardından kendini öldürdüğünü söylediği Berkshire başöğretmeni Ruth Perry’den hiç bahsedilmiyor.

Perry’nin ölümüyle ilgili tartışmalar, Ofsted’in okulları denetleme biçimine ilişkin reform çağrılarını artırdı. Spielman bazı eleştirmenlere dolaylı olarak yanıt vererek şunları söyledi: “Herhangi bir hizmetin çocuklar için yeterince iyi olmadığı durumlarda zorlu çağrıları yapmak zorunda olan kişi Ofsted’dir ve bundan her zaman bazı çekişmeler çıkacaktır.”

Perşembe günü Ulusal Baş Öğretmenler Birliği (NAHT) tarafından yayınlanan bir anket, İngiltere’deki beş okul liderinden dördünün Ofsted’in denetim notlarının güvenilmez olduğunu düşündüğünü ve yalnızca beşte birinin ebeveynler için yararlı bilgiler sağladığını düşündüğünü ortaya çıkardı.

NAHT genel sekreteri Paul Whiteman şunları söyledi: “Bu, Ofsted’in yolunu ne kadar kaybettiğine dair oldukça kahredici bir suçlama. Denetimler, okulların iyileştirilmesini sağlamak bir yana, hatalı, güvenilmez ve ebeveynlere veya okullara çok az fayda sağlayan şeyler olarak görülüyor. Ofsted’in artık amaca uygun olmadığı açık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir