Öfkeli eğitim kampı: şikayetinizi dile getirdiğiniz ve ardından denize girdiğiniz antrenman | Yüzme

DGüney Afrika’da şansınızı zorlamak için kullanılan deyimin “kısa bir sopayla aslanın testisini kaşımak” olduğunu biliyor musunuz? Bu eğlenceli gerçeği, Sidney’in Manly sahilinde, göğsünüzden bir şeyler almanın sabahın erken saatlerindeki eğitim kampına dahil edildiği bir topluluk grubu olan Friday Fast Fives ve Freshie Fast Fives’ın yerine geçen FFF’de keşfettim.

FFF’nin uzun süreli üyesi Jonathan Schaffer, “Cuma sabahlarını seviyorum” diyor. Hazırlayıcı konuşması komik Afrikaans sözlerini İngilizceye çevirmeyi içeren 66 yaşındaki adam, bana çok kuşaklı fitness grubu hakkında hızlı bir özet veren misafirperver grup arasında yer alıyor. Öyle görünüyor ki, bu ayrıcalıklı olmayan ve aynı zamanda ücretsiz olan kulübe girmek için ihtiyacınız olan tek şey bir takma ad ve kalın bir görünüm. Kendinizi ciddiye almamak yazılı olmayan bir kuraldır ve yapabileceğiniz en kötü şey, şınavla cezalandırılan bir wetsuit giymektir.

Şaka seansı tam olarak sabah 6.30’da bireysel (gönüllü) bir söylenti ile başlıyor ve ardından okyanusa doğru bir koşu yapılıyor. Amaç, en uzaktaki dalgaya kadar yüzmek, bir tanesini geri yakalamak, ardından plaj duvarına doğru koşmak, toplamak ve bir sonraki kişi bağırmaktır. Bu beş kez tekrarlanır.

Freshie Fast Five’lar her Cuma Manly plajında ​​farklı bir bot tarzı antrenman için buluşuyor. Fotoğraf: Jessica Hromas/The Guardian

31 yaşındaki doktora öğrencisi Caroline Giardina, “Bu, gerçek bağırışlardan çok daha kendine özgü, stand-up komedisi” diyor. Moladan kıyıya kadar bir dalgayı yakalamanın verdiği keyif, onu herhangi bir şeyden şikayet edemeyecek kadar mutlu ediyor, “belki solgun, bayat erkekler dışında” diyor.

Yaklaşık 50 kişilik uzun, yatay bir sıraya düşüyorum. Cairns’te büyüyen Mark “Taipan” Zeong, Avustralya-Çin kültürel efsanesini çürütmek için yola çıkıyor: “Çin’in en iyi şeyi” Asla Avustralya’ya kızarmış dondurma verdi… Hadi gidelim!”

Bir sonraki bildiğim şey, Bravehearts’ı fetheden bir grup dalganın “kızarmış dondurma” diye bağırmasıyla güneşli tuzlu su serpintisinin içinden geçiyorum. İşin saçma kısmı kolay geliyor. Ancak son on yıldır kumsal kapımın önünde yaşamama rağmen (utanç verici bir şekilde) hâlâ sörfte nasıl yüzüleceğini bilmiyorum. Yanlış zamanlanmış bir girişim, beni derhal kıç çatlağımdan aşağıya kum itilen, çalkantılı sığlıklara geri sürüklüyor.

Bir adam Freshie Fast Fives’a kumar ipuçları ve tavsiyeler veriyor. Fotoğraf: Jessica Hromas/The Guardian

Gözlerimi çılgın gibi açıp ayağa fırladığımda, onlarca insan torpidosu “birini geri yakaladı” ve bana doğru hızla yaklaşıyordu. Schaffer, birçok şeyin sörfte cankurtaran olduğunu söylüyor, bu yüzden emin ellerdeyim.

Sörfte cankurtaran Peter “Blocky” Block ve Simon “Trooper” Phin, kurucu orta yaşlı adam liderlerden ikisi, ancak şakanın konusu olmaktan mutlular. Budgie Smugglers’ı neyin şaşırttığına dair haftalık dedikodular, grubun altı yıl önce kurulduğu şeydi. Phin bana Monty Python’un sağlıklı bir egzersiz yaptığını düşünün, diyor.

Block ve Phin’in, sörf cankurtaran arkadaşı Shanny “Doktor” Dyer’ın onu izlediğini fark ettikten sonra katılması konusunda ısrar ederek kendi erkek kulübünü dağıtmaları çok uzun sürmedi.

“Doktor” toplumsal cinsiyet eşitliği söylemleri ve erkeklerin kadınlarla ilgili konularda ön planda olması gibi gözlemleriyle ünlüdür… MENOPOZ, ERKEK SÜRECİ, AKIL SAĞLIĞI: “Eğer onunla aynı işi yaptığınız için daha az maaş aldıysanız bir adım öne çıkın. bir erkek,” diye bağırarak çoğu kadına bir sonraki gürültülü atılım ve düşüş için pole pozisyonunu veriyor. “O halde Maserati’ye paran nasıl yetiyor?” birisi laf atıyor. (Dyer daha sonra bunun sahte bir haber olduğunu doğruladı.)

FFF, rantla delinmiş beş aralıklı eğitim yapıyor. Herkes bir rant yapabilir ve kendisini rahatsız eden veya sinirlendiren şeyi ifade edebilir. Her zaman bolca mizahla yapılır. Fotoğraf: Jessica Hromas/The Guardian

Toplumsal hizmetlerinden dolayı Sidney 2000 Olimpiyatları’nda meşale taşıyıcısı olan Phin, bunun sadece gülmek için olmadığını itiraf ediyor. “Ciddi bir tarafı da var: İnsanlara dalgaları, yırtıkları okumayı, suya hızla girip çıkmayı öğretiyor.” Block, bunun aynı zamanda (benim gibi) sahip olanların hazırlanmasına da yardımcı olduğunu ekliyor. Cesur ve Güzel okyanusta yüzme hayalleri: “Bir seansı bitirdikten sonra kendini başladığı zamankinden daha iyi hissettiğini söylemeyen kimse yok” diyor.

Bu doğru. Dyer beni hiçbir yere varamadığımı görünce geri çekildi ve talimatlar verdi. Üçüncü denememde, sığ sulara doğru uzanan küçük bir dalgayı yakaladığım için canlandırıcı bir dalgalanma hissediyorum.

Grubun en genç üyesi olan sekiz yaşındaki Rueben zaferle öne çıkıyor. Anne Leah Marks bana onun Kıskaç antrenmanında donduğunu söyledi. “Ama birlikte gülme telaşı içinde dalgalardan korktuğunu tamamen unutuyor.”

Son hesaplaşmada, Steve “Küçük Adımlar” Bennett her zamanki patlama haberini şöyle haykırıyor: “Yılın bu zamanında, elektrikli bisiklet kullanan gençlerden kaçıyoruz ve hepinizin işe geri dönmesini bekliyoruz, böylece plajları ve tatilimizi alabiliriz. kahvehaneler geri döndü.”

“Zoomer” Natalie Jander bana, annesinin bu konuda övünmesinin ardından FFF’ye katıldığını söyledi.

24 yaşındaki oyuncu, “Tarihsel olarak pek çok sörf etkinliği erkek egemenliğinde olmuştur” diyor. “Ama her hafta kaç kadının (FFF için) sıraya girdiği, bunu başlatan adamların gerçekten büyük bir kanıtı.”

‘Küçük Adımlar’ lakaplı Steve Bennet, gruba sudaki çok fazla deniz yosunundan ve elektrikli bisiklet kullanan gençlerin kontrolden çıkmasından şikayet ediyor. Fotoğraf: Jessica Hromas/The Guardian
Freshie Fast Five üyeleri antrenmanlarının ardından yıkanıyor. Fotoğraf: Jessica Hromas/The Guardian

Jander, annesinin üç yıl önce Perth’e taşınmasından bu yana topluluk grubunun aile gibi olmaya başladığını söylüyor. “Her yaştan ve her kesimden insanı bir araya getiriyor. Devasa bir iptal kültürü var… bununla mücadele ediyor ve hepimizin biraz gülmesini sağlayacak şekilde konulara ışık tutuyor.”

“Olaylar hakkında hiç konuşmamak yerine hicivli bir şekilde konuşmak daha iyi.”

Benim çıkarımlarım şu; topları tırmalayan yüzeyin altında, bu çocuksu mizah grubunda canlandırıcı bir öz düzenleme duygusu var. Belki de “denize girin” hakaretinin bir hikmeti vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir