Ofcom, Royal Mail’in Cumartesi postasını iptal etmesinin yolunu açıyor | İş haberleri

Ofcom önümüzdeki hafta Royal Mail’in hizmet yükümlülüklerinde reform yapılmasına yönelik seçeneklerin ana hatlarını çizecek ve bu, şirket patronunun ayakta kalabilmek için hükümet sübvansiyonuna ihtiyaç duyabileceği yönündeki uyarıları üzerine Cumartesi posta teslimatlarının kaldırılmasının önünü açacak.

Sky News, düzenleyicinin Çarşamba günü Evrensel Hizmet Yükümlülüğü’nün (USO) geleceği hakkında bir istişare belgesi yayınlayacağını öğrendi; endüstri kaynakları, birinci ve ikinci sınıf teslimat hedeflerinin değiştirilmesi gibi reformları içereceğine inanıyor; Alternatif gün teslimatlarına geçişte Almanya ve İtalya gibi Avrupa pazarlarını takip etmek; USO’yu desteklemek için devlet sübvansiyonu sağlamak; ve Royal Mail’in daha yüksek pul fiyatları uygulamasına izin vermek.

Royal Mail’in bir pul karşılığında haftanın altı günü İngiltere’deki her adrese teslimat yapmasını zorunlu kılan mevcut altı günlük USO’yu, uzun süredir devam eden Cumartesi teslimatları sisteminin hurdaya çıkarılmasına yol açacak şekilde beş günlük bir yapıya dönüştürmek da sunulacak seçenekler arasında yer aldığı anlaşılmaktadır. Ofcom kağıt.

Ancak Danimarka’nın yakın zamanda yaptığı gibi USO’yu tamamen baltalamak bakanların desteğini alacak gerçekçi bir seçenek değil.

Kraliyet Postası Yılda 20 milyar mektup teslimatı için oluşturulmuş bir sistemin şu anda yalnızca yedi milyarı yönettiğini ve bu sayının mevcut eğilimlere göre beş yıl içinde dört milyara kadar düşeceğini öne sürerek düzenleyici çerçevesinde acil değişiklik yapılması çağrısında bulundu.

Bu hafta sonu endüstri kaynakları, Ofcom belgesinin sonuç veya kesin tavsiyeler içermeyeceğini, bunun yerine evrensel posta hizmetini sürdürülebilir bir biçimde korumaya yönelik fikirleri ortaya koyacağını belirtti.

Bunu 90 günlük bir girdi çağrısının takip etmesi ve resmi tekliflerin bu yılın sonlarında ortaya konması bekleniyor.

Düzenleyici geçtiğimiz Eylül ayında, USO’da reform yapılmasına odaklanan bir belge yayınlamayı planladığını ve bunun 2011’den bu yana değişmediğini söylemişti.

“Ancak, posta hizmetlerine yönelik tüketici talebi önemli ölçüde değişti ve değişmeye devam ediyor” dedi.

Cumartesi teslimatlarını hurdaya çıkarmak ve beş günlük bir USO’ya geçmek parlamentonun onayını gerektirecek.

Geçtiğimiz yıl hükümet, Royal Mail’in yalnızca hafta içi teslimatlara geçme talebini reddetti; tahminler bunun şirketin yılda yüz milyonlarca sterlin tasarruf sağlayacağını öne sürüyordu.

Ticaret bakanı Kevin Hollinrake geçen Haziran ayında yaptığı açıklamada, “Şu anda, altı günlük mektup teslimatları da dahil olmak üzere, Posta Hizmetleri Kanunu 2011’de belirtilen evrensel posta hizmetinin minimum gerekliliklerini değiştirmeye yönelik bir planımız yok.” dedi.

Devamını oku:
İngiltere’nin ilk drone teslimat hizmeti başlatıldı
Royal Mail çalışanlarına köpek saldırılarında artış

2013 yılında koalisyon hükümeti tarafından özelleştirilmesinden bu yana şirket bir dizi endüstriyel anlaşmazlığa göğüs gerdi ve bir dizi tartışmalı üst düzey yöneticiyle şirketten ayrıldı.

Son teslimat performansı milletvekilleri tarafından eleştirildi ve Kasım ayında 2022-23 mali yılı boyunca birinci ve ikinci sınıf teslimat hedeflerini karşılayamadığı için Ofcom tarafından 5,6 milyon £ para cezasına çarptırıldı.

Mevcut USO’ya göre, Royal Mail’in birinci sınıf postaların %93’ünü teslim alındıktan sonraki bir iş günü içinde, ikinci sınıf postaların %98,5’ini teslim alındıktan sonraki üç iş günü içinde teslim etmesi bekleniyor.

Ofcom Kasım ayında şirketin “hedeflerini önemli ve açıklanamayan bir farkla karşılayamayarak yükümlülüklerini ihlal ettiğini” söyledi.

Gözlemci, “Bu, müşterilere ciddi zarar verdi ve Royal Mail, bu başarısızlığı önlemek için yetersiz adımlar attı.” diye ekledi.

Royal Mail’in ana şirketi International Distributions Services’in (IDS) genel müdürü Martin Seidenberg, bu hafta milletvekillerine yazdığı bir mektupta şunları yazdı: “Mevcut Evrensel Hizmet gereksinimlerini mali açıdan sürdürülebilir bir şekilde karşılamak imkansız olmasa da giderek zorlaşıyor. Karışım ve parsel ve harf sayısı değiştikçe elde etmek.

“Yönetmeliklerin belirlediği çıta, piyasa gerçekleri göz önüne alındığında gerçekçi değil.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:54

Ağustos 2023: Birleşik Krallık’taki ilk drone teslimat hizmeti başlatıldı

Royal Mail’in karşı karşıya olduğu zorluğun üstesinden gelmenin birkaç yolu olduğunu söyledi; bunlar arasında “fiyatların önemli ölçüde artırılması, devlet sübvansiyonu aranması ve/veya Evrensel Hizmetin, müşteri ihtiyaçlarını ve günümüzün piyasa gerçeklerini daha fazla yansıtacak şekilde yeniden düzenlenmesi yer alıyor.” geçmişin ihtiyaçları”.

Bay Seidenberg, “Evrensel Hizmete ilişkin Ofcom’un yaklaşan incelemesini memnuniyetle karşılarken, yaşadığımız atalet, şu anda harekete geçilmiş olsaydı olacağımızdan çok daha ciddi bir durumla karşı karşıya olduğumuz anlamına geliyor” diye yazdı.

“Ofcom ve hükümetin reformu daha da geciktirdiği her gün, Evrensel Hizmetin ve aslında Royal Mail’in uzun vadeli sürdürülebilirliği açısından daha fazla risk yaratıyor. İşimizi geleceğe dönüştürmek için harcadığımız her poundu en üst düzeye çıkarmalı ve ülkemize daha fazlasını sunmalıyız. müşteriler – internet öncesi dönemde tasarlanan ve artık müşteri ihtiyaçlarını yansıtmayan bir hizmet standardını sürdürmeye devam etmeyecekler.”

Perşembe günü şirket, yılın son çeyreğinde gelirlerinde %10’luk bir artışla dört yılın en iyi Noel ticaret dönemini yaşadığını bildirdi.

Ofcom ve IDS Cumartesi günü yorum yapmayı reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir