NHS için hala tıbbi esrar denemesi yok – yasallaşmanın üzerinden beş yıl geçti | İngiltere Haberleri

Sky News’in haberine göre, tıbbi esrarın yasallaştırılmasının üzerinden beş yıl geçmesine rağmen hükümet hâlâ esrarın NHS’de kullanıldığını gösteren klinik araştırmaları finanse etmedi.

İçişleri Bakanlığı, uzman doktorların ilacı sıkı kontroller altında reçete edebilmesine olanak sağlamak için 2018 yılında ilacı yeniden sınıflandırdı.

Ancak bir yıl sonra NHS gözlemcisi NICE, doktorları, ilacı kronik ağrısı olan sekiz milyon hastaya reçete etmemeleri gerektiği konusunda uyardı, çünkü yeterince kaliteli klinik araştırma yapılmadığını söyledi.

Kanıt eksikliğine rağmen Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü, ilacın güvenliği ve etkinliği konusunda herhangi bir çalışmaya fon sağlamadığını ortaya çıkardı. esrar Kanun değiştiğinden beri.

Bu, yasallaştırmanın özel reçete almaya gücü yetmeyen hastalar için çok az fark yarattığı anlamına geliyor.

Chad Martin, ellerindeki artritten kaynaklanan ağrıyı hafifletmek için bir kliniğe tıbbi kalitede esrar temini için ayda yaklaşık 300 £ ödüyor.

Sky News’e şunları söyledi: “İlacın parasını karşılayabildiğim için şanslıyım. Başkalarının gücü yetmez.”

Pratisyeni tarafından kendisine opioid ağrı kesiciler önerilmiş, ancak bağımlılık yaratabileceği ve ciddi yan etkileri olabileceği için tedaviyi reddetmişti.

Dozu ayarlı inhalatörde esrar kullanmaya başladığından beri ellerindeki ağrı ve iltihap azaldı ve işine geri döndü.

“Aslında gerçekten harikaydı” dedi.

“Hava değiştiğinde, artrit sizi ne olursa olsun etkileyebilir, ancak esrar, geçmişte aldığım her şeyden çok daha fazla işe yaradı.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


1:02

Bilim muhabiri Thomas Moore tıbbi esrarın nasıl yapıldığını açıklıyor

Reçeteye yazmanın, sokakta yasa dışı yollardan satın almaktansa, aldığı ürün konusunda ona daha fazla güven verdiğini söyledi.

Tüm hastalar ilaca çok iyi yanıt vermez. İçişleri Bakanlığı da düzenli esrar kullanımının bağımlılığa ve zihinsel sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarıyor.

İlacın kullanımına ilişkin daha sağlam kanıtlar sağlamak amacıyla Celadon Pharmaceuticals, kronik ağrısı olan 5.000 hasta üzerinde türünün ilk klinik denemesine başlıyor.

Tahmin edilebilir miktarda aktif bileşik içeren çiçek tomurcukları üretmek için ışığın, nemin, sıcaklığın ve besinlerin hassas bir şekilde kontrol edilebildiği özel odalarda kenevir bitkisi yetiştiriyor.

Diğer kenevir ilaçlarının aksine, Celadon’un bitkileri psikoaktif kimyasal THC’yi içeriyor, ancak seviyeleri yüksek olmasına neden olmayacak kadar düşük.

Şirketin kurucu ortağı James Short, kariyeri boyunca kurduğu tüm işletmeler arasında Celadon’un en zoru olduğunu söyledi.

“Biz bir ilaç şirketiyiz, esrar şirketi değil” dedi.

“Bu damgadan kurtulmaya çalışmalıyız. Bu işe ilk girdiğimde arkadaşlarımla bu konuyu konuşmaktan bile çekiniyordum.

“Ama bizim işimiz insanları sarhoş etmek değil. Onlara daha iyi bir yaşam kalitesi sunmak.”

Tıbbi esrar hala İçişleri Bakanlığı tarafından narkotik olarak kontrol ediliyor.

DEHB hastaları esrarla kendi kendilerine ilaç kullanıyor

Ancak reçete edilebilmesi için ilaç olarak da düzenlenmesi gerekiyor.

Bay Short, “Yönetmelik tam olarak doğru şekilde hazırlanmadığı için onları birlikte çalışmaya ikna etmek zor oldu” dedi.

Denemenin bir parçası olarak hastalara, yalnızca reçete edilen dozu dağıtan özel bir inhaler içinde öğütülmüş kenevir tomurcukları veriliyor.

Deneme, İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) ve NHS Araştırma Etik Komitesi tarafından onaylandı.

Onay, 500 hasta üzerinde yapılan ve esrarın opioid ağrı kesicilere olan ihtiyacı azalttığını ve uykuyu iyileştirdiğini gösteren bir ön çalışmanın ardından geldi.

Devamını oku:
Tıbbi esrar kanser hastaları için ‘güvenli ve etkili’ ağrı giderme yöntemi
Aileler hükümeti tıbbi esrar araştırmalarını finanse etmeye çağırıyor

Ancak daha büyük bir araştırmanın bile tıp otoritelerini ikna edip edemeyeceği henüz net değil.

NHS danışmanı ve İngiliz Ağrı Derneği sözcüsü Dr. Alan Fayaz, gerçek hayatta hastalardan esrarın işe yaradığına dair pek çok kanıt bulunduğunu ancak doktorların ihtiyatlı olmakta haklı olduğunu söyledi.

“Opioidlerle yaşananların ardından tıp camiası, gerçekten sağlam kanıtlar olmadan yeni bir ilacın piyasaya sürülmesi konusunda anlaşılır bir şekilde biraz şüpheci” dedi.

“Opioid salgını, esrarın lekeli olması nedeniyle belki de biraz zarara yol açmıştır.”

Fayda ve güvenlik konusunda iyi klinik kanıtlar ortaya çıkmadan yasayı değiştirmenin zararlı olduğunu söyledi.

“Bu, aslında NHS’deki hastalara ve özel sektördeki hastalara da pek avantaj sağlamayan bu tuhaf iki katmanlı sistemi yaratıyor.

“İhtiyacımız olan şeyin esrarın oynayacağı rolü tanımlayabilecek bir araştırma olduğunu düşünüyorum.”

İçişleri Bakanlığı, uzman danışmanlarından esrarın tıbbi etkilerine ilişkin araştırma yapılmasının önünde herhangi bir engel olup olmadığını değerlendirmelerini istediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir