Netanyahu, İsrail-Hamas savaşının ‘sona yaklaşmadığı’ konusunda uyardı – Gazze’deki koşullar hâlâ ‘felaket’ olmaya devam ediyor | Dünya Haberleri

Binyamin Netanyahu, Noel Günü saldırıların yoğunlaşması nedeniyle İsrail’in Gazze’deki kara saldırısının önümüzdeki günlerde genişleyeceği konusunda uyardı.

Hamas liderliğindeki Gazze Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 250 Filistinlinin öldürüldüğünü ve 500 Filistinlinin yaralandığını, bunlardan 106’sının öldüğünü söyledi Maghazi mülteci kampına hava saldırısı.

Ancak savaşı durdurmaya yönelik uluslararası çabalara rağmen İsrail başbakanı, Likud Partisi üyelerine savaşın “bitmeye yakın olmadığını” söyledi.

Netanyahu, “Durmuyoruz. Mücadeleye devam ediyoruz ve önümüzdeki günlerde mücadeleyi genişleteceğiz” dedi.

Çatışmaların “sonlanmaya yakın olmadığını” söyledi.

“Uzun bir savaş olacak” diye ekledi.

En son takip edin:
İran, komutanın öldürülmesi konusunda İsrail’i uyardı

Resim:
Gazze’nin merkezindeki Maghazi kampında hasar

İsrail tarafından alınan 100’den fazla rehinenin serbest bırakılması “başarılı olamazdı” Hamas Bay Netanyahu, 7 Ekim’de güney İsrail’den – askeri baskı olmadan – 129 kişinin hâlâ Gazze’de esir olduğunu düşündüğünü öne sürdü.

Geriye kalan rehinelerin serbest bırakılması için yeni bir ateşkes sağlanmasına yönelik diplomatik çabalar, Mısır ve Katar’ın müzakerelere arabuluculuk yapması nedeniyle şu ana kadar kamuoyunda çok az ilerleme kaydetti.

Mısırlı iki güvenlik kaynağına göre, Hamas ve müttefiki İslami Cihad, kalıcı ateşkes karşılığında Gazze Şeridi’ndeki iktidarı bırakma önerisini reddetti.

Kahire’de Mısırlı arabulucularla ayrı ayrı görüşmelerde bulunan her iki grup da, daha fazla rehinenin serbest bırakılmasının ötesinde herhangi bir taviz teklifini reddetti.

Filistinliler, İsrail'in Gazze'nin merkezindeki Maghazi kampındaki evlere saldırdığı yerde toplandı
Resim:
Filistinliler, İsrail’in Maghazi kampındaki evlere saldırdığı yerde toplanıyor

Mısır, Hamas’a üyelerinin takip edilmeyeceği veya yargılanmayacağına dair güvence verirken seçim yapılmasını önerdi.

Bu arada İsrail, Filistin bölgesini bombalamaya devam ederken bölge sakinleri çatışmaların yalnızca İsrail’in kontrolü ele geçirdiğini söylediği kuzey bölgelerde arttığını iddia ediyor.

Hamas liderliğindeki Gazze sağlık bakanlığı, İsrail saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 20 bin 674 kişinin öldüğünü ve 54 bin 536 kişinin yaralandığını bildirdi. O gün yaklaşık 1.200 İsrailli Hamas baskıncıları tarafından öldürüldü.

Devamını oku:
Çatışma ortamında doğan çocuklar için imkansız koşullar
Beytüllahim savaş devam ederken ateşkes için dua ediyor

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Papa ‘şiddeti körüklemeye son verilmesi’ çağrısında bulundu

İsrail’in 7 Ekim’e tepkisi, bir Kızıl Haç yardım görevlisinin deprem, sel ve çatışmalara atıfta bulunarak dünya çapında insanlığın yıkımının yaşandığı “eşi benzeri görülmemiş” bir yıl olarak tanımladığı durumu daha da şiddetlendirdi.

Rory Moylan, Gazze’de meslektaşlarının çocukların uygun kıyafetleri olmadan kışla karşı karşıya kaldıkları ve evlerinden kaçtıkları için hastalandıklarını söylediği “umutsuz bir durumu” anlattı.

İsrail’in askeri saldırısı devam ederken BM, Gazze’de yarım milyondan fazla insanın bölgeye giren “ne yazık ki yetersiz” miktardaki gıda nedeniyle açlıktan öldüğü konusunda uyardı.

2,3 milyon Gazzeli’nin büyük çoğunluğu evlerinden sürüldü ve BM, koşulların felaket olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir