Neden kaşınırız? Bilim insanları kafalarını kaşıdı ve artık cevabı buldular | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Çok az şey bir kaşıntıyı kaşımak kadar tatmin edicidir ve şimdi bilim insanları en sinir bozucu olanı kaşıdı: Neden kaşınıyoruz?

Harvard Tıp Fakültesi’ndeki uzmanlar ilk kez yaygın bir cilt bakterisinin doğrudan sinir hücrelerimize etki ederek bizi nasıl kaşındırdığını belirledi.

Araştırmacılar farelerin derisini staphylococcus aureus bakterisine maruz bıraktılar ve farelerde birkaç gün içinde yoğunlaşan bir kaşıntı oluştuğunu buldular.

Bu sadece bakterinin kendisiyle ilgili değildi, aynı zamanda kemirgenleri normalde kaşıntıya neden olmayacak hafif dokunuşlara karşı aşırı duyarlı hale getirdiği için de geçerliydi.

Bu tepki, egzama gibi rahatsızlıkları olan hastalarda yaygındır, ancak altta yatan herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişilerde de ortaya çıkabilir; gelecek ay giyeceğiniz kaşıntılı Noel kazaklarını düşünün.

Kaşıntıyı başlatmaktan sorumlu tek bir bakteriyel enzimi tanımlamak için staphylococcus aureus’un bazılarında olağan moleküler yapının belirli parçaları bulunmayan birden fazla değiştirilmiş versiyonu tasarlandı.

V8 adı verilen bu enzim, PAR1 adlı proteini aktive ederek kaşıntıyı tetikliyor. Ağrı, ısı ve kaşıntı gibi çeşitli sinyalleri beyne taşıyan cilt nöronlarında bulunur.

Kaşıntıyı kaşımak

Araştırmacılar deneyleri insan nöronlarını içeren laboratuvar kaplarında tekrarladığında V8’e de yanıt verdiler.

Bu, cilt alerjilerinde veya alerjik reaksiyonlarda rol oynayan hücrelerin olup olmadığına bakılmaksızın doğruydu.

Çalışma yazarı Liwen Deng şunları söyledi: “Bu şeylerin ayrıştırılabileceğini gösteriyoruz. Mikrobun kaşınmaya neden olması için mutlaka iltihap olması gerekmiyor, ancak kaşıntı ciltteki iltihabı şiddetlendiriyor.”

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Suffolk’ta ‘olası tapınak’ ortaya çıkarıldı
Samanyolu’nun kalbi ilk kez yakalandı

Kaşıntının ana nedeni olarak tanımlanan PAR1 ile araştırmacılar bunu nasıl engelleyeceklerini belirlediler.

Aynı zamanda kanın pıhtılaşmasında rol oynayan bir protein olduğu göz önüne alındığında, halihazırda onaylanmış bir pıhtılaşma önleyici ilacı denediler ve işe yaradı.

Kaşıntılı fareler, tedavi edildiğinde hem kaşıntı hem de cilt hasarı açısından hızlı bir iyileşme gösterdi.

Araştırmacılar bunun insanlar için kaşıntı önleyici bir ilaç olarak kullanılabileceğini ve yeni kremlerin temelini oluşturabileceğine inanıyor.

Dr Deng şunları söyledi: “Kronik cilt rahatsızlıklarından muzdarip hastalarda kaşıntı oldukça zayıflatıcı olabilir.

“Bu hastaların birçoğu, kaşıntıya neden olabileceğini ilk kez gösterdiğimiz mikrobu cildinde taşıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir