Nasıl tanıştık: ‘Yandaki hastane yatağındaydı ve onun aksanını sevdim’ | Dostluk

AJosie, Temmuz 2021’de acil sezaryen ameliyatı geçirdikten sonra kendisini Bristol’deki bir hastanede “oldukça çürümüş” hissederken buldu. Aslen Bedfordshire’lı olduğundan, kamu hizmetindeki işi nedeniyle bölgeye taşınmıştı ve yakınlarda yaşayan bir ailesi yoktu. Hastane yatağında yatarken yanında birinin Galce konuştuğunu duyduğunu hatırlıyor. “Sarah uzun bir görüntülü görüşme yapıyordu” diyor. “Aksanını sevdim ve sanki ailesiyle konuşurken gerçekten iyi vakit geçiriyormuş gibi geldiğini düşündüm.”

Ertesi gün Josie’nin bebeği takip için yenidoğan yoğun bakım ünitesine (Nicu) götürüldü. Josie, “Tamamen disket olmuştu” diyor. “Onun sorununun ne olduğunu bilmiyordum ve Kovid nedeniyle ziyaret zamanlarının kısıtlanması nedeniyle tek başımaydım.”

Onun ne kadar üzgün olduğunu duyan Sarah, komşu koydan onu kontrol etti. “İyi olup olmadığını ve bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sorduğumu hatırlıyorum.” Birkaç saat içinde Josie’nin kızı tekrar onun kollarına kavuştu ve “tamamen iyi” oldu; ancak korku sırasındaki nazik sözleri için Sarah’ya minnettardı.

Kendisi de ilk bebeğini doğurmakta olan tiyatro yönetmeni Sarah, “Şiddetli preeklampsi (hamilelik sırasında oluşabilecek yüksek tansiyon durumu) nedeniyle iki haftadır hastanedeydim ve kendimi de savunmasız hissediyordum” diyor. “Bir ebe perdelerimizi açmaya geldi ve bu, sohbete başlamanın harika bir yoluydu.”

Josie, Sarah’nın aslen Powys’in bir köyü olan Llanrhaeadr-ym-Mochnant’tan olduğunu ve bu yüzden akıcı Galce konuştuğunu keşfetti. “Ayrıca Bristol’de birbirimize çok yakın yaşadığımızı da fark ettik” diyor. Sarah, kalış süresinin uzunluğu nedeniyle birçok kadının gelip gittiğini görmüştü ama “Josie’ye gerçekten ısınmıştı”. Hastaneden ayrılmadan önce numaralarını değiştirdiler ve kendilerini daha iyi hissettiklerinde buluşmaya karar verdiler.

Konuşmalarına iki ay kalmıştı. Josie, “İkimizin de yeni doğan bebekleri vardı ve sezaryen nedeniyle hamilelik sonrası komplikasyonlar yaşadım” diyor. “Sonunda buluştuğumuzda sanki bir terapi seansı gibiydi çünkü ikimiz de hastane deneyiminin travmasını işlememiştik.” Doğumları ve diğer her şey hakkında açıkça, yürek parçalayıcı ayrıntılarla konuştular.

Sarah ve Josie ve ortakları Steve (solda) ve Rory geçen yaz Bristol yakınlarındaki kırsalda.

Annelik yolculuğunu aynı anda yaşadıkça ve kızları aynı doğum gününü paylaştıkça daha sık buluşmaya başladılar.

Josie, “Yaratıcılığından gerçekten etkilendim” diyor. “Galce dili ve onu canlı tutma konusunda ne kadar tutkulu olduğunu da sevdim. Büyükannem Galliydi ve orada gerçek bir bağ hissettim.” Kızlarıyla uzun yürüyüşlere ve oyun buluşmalarına gidiyorlardı ama aynı zamanda kendi başlarına da dışarı çıkıyorlardı. “Bebek sahibi olduktan sonra dışarıda geçirdiğim ilk sarhoş gecelerimden biri Sarah’ylaydı. Dans etmeyi seviyorum; o da dans pistine çıktı ve biz eve dönene kadar oradan çıkmadı.” O zamandan beri partnerleri de iyi arkadaş oldular ve sıklıkla dörtlü olarak bir araya geliyorlar.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Josie ayrıca hiperemezis gravidarum (aşırı mide bulantısı ve kusma) nedeniyle rahatsız olduğu ikinci hamileliği boyunca Sarah’ya destek verdi. Sarah, “Nisan 2023’te gecikmiştim ve özellikle ilk deneyimden sonra kendimi oldukça stresli ve endişeli hissediyordum” diyor. “Josie beni öğle yemeğine çıkardı. İyi bir rant elde edebildim ve buharı dışarı atabildim. Kendimi daha olumlu hissetmemi sağladı ve o gün akşam 5’te doğuma başladım.” İkinci doğumu sorunsuz geçti ve ilkinden “tamamen farklı bir deneyim” oldu.

Doğumdan sonra Josie arkadaşına çorba ve köy turtası getirdi. Sarah, “O inanılmaz bir aşçı ve sevgisini yemekle gösteriyor” diyor. “Josie’nin nezaketini seviyorum. Beni daha iyi hissettirmek için ne söyleyeceğini her zaman biliyor. O da dünyayı o kadar merak ediyor ki bunu ilham verici buluyorum.”

Josie de aynı şekilde Sarah’dan ilham alıyor. “Yaratıcı yazmayı seviyorum ama arka planda kaldı. Beni yazmaya teşvik ediyor; hatta arkadaşlığımız hakkında bir şiir bile yazdım” diyor. “Hiç yargılamadan beni her zaman destekliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir