NASA, robot gezici göreviyle güney kutbuna adınızı aya gönderme şansı sunuyor | Bilim ve Teknoloji Haberleri

NASA, aya yapılacak bir sonraki misyonun bir parçası olarak halka isimlerini yıldızlara kazıma şansı sunuyor.

NASA’nın ilk robotik ay gezgini olan VIPER, 2024’ün sonlarında ayın güney kutbunun keşfedilmemiş kısımlarına inerek suyundaki gizemleri ortaya çıkaracak ve NASA’nın astronotları indirmeyi planladığı ortamı anlayacak.

Gezici, bir dizi bilimsel enstrümanın yanı sıra potansiyel olarak milyonlarca insanın adını taşıyacak ve bu kişilerin hepsine “bu riskli yolculuğun bir parçası olmaları” için hatıra bir biniş kartı verilecek.

Yardımcı yönetici Nicola Fox, “VIPER ile ay yüzeyinin daha önce kimsenin gitmediği kısımlarını inceleyip keşfedeceğiz” dedi. NASA Washington’daki genel merkez.

“Bir düşünün: VIPER, Ay’ın güney kutbunun engebeli arazisinde gezinirken ve ayın tarihini daha iyi anlamamıza yardımcı olacak değerli verileri toplarken isimlerimiz de bizimle birlikte anılacak.”

Listenin yapılabilmesi için isimlerin 15 Mart 2024 sonuna kadar teslim edilmesi gerekiyor.

İsimlerin bu geziciye nasıl ekleneceği belli değil, ancak Jüpiter’in uydusu Europa’ya benzer bir görevde, isimlerin, yaklaşık olarak 5 penilik madeni para büyüklüğündeki silikon çipler üzerine elektron ışınlarıyla şekillendirildiği görülecektir; her metin satırı genişliğin yalnızca 1/1000’i kadar olacaktır. bir insan saçı.

Devamını oku:
Neptün’ün gerçek rengi yeni görüntülerde ortaya çıktı
Hindistan ayın güney kutbuna gemi indirdi

VIPER’in proje yöneticisi Daniel Andrews, geziciyi “oyunun kurallarını değiştiren” olarak övdü.

“Bu, Ay’da uzun vadeli insan varlığını desteklemek için ay kaynaklarının nereden toplanabileceğine dair anlayışımızı genişleten türünün ilk misyonu” dedi.

VIPER (Kutup Keşif Aracını Araştıran Uçucu Maddelerin kısaltması) aya indiğinde, yaklaşık 100 günlük görevi için güneş panellerine ve pillerine güvenecek.

Ay buzu ve diğer olası kaynaklar hakkında veri toplamak için bir dizi enstrümana güç verirken, aşırı sıcaklıklara ve zorlu aydınlatma koşullarına dayanması gerekecek.

Artemis programı kapsamında geliştirilen gezici, aynı zamanda aya ilk kadın ve siyahi insanı gönderme planları için çevreyi de araştıracak.

NASA, insanların VIPER görevi “biniş kartları” için isimlerini kendi web sitesinde göndermelerine izin veriyor İnternet sitesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir