Napolyon’a ait şapka Fransa’daki müzayedede rekor fiyata satıldı | Dünya Haberleri

Napolyon Bonapart’a ait bir şapka, Fransa’daki açık artırmada tahminlerin ötesinde 1,9 milyon Euro’ya (1,69 milyon £) satıldı.

Pazar günü darbenin ardından giysinin fiyatının 600.000 Euro’ya (525.000 £) kadar çıkması bekleniyordu.

Müzayede evi Osenat, Napolyon’un şapkalarından biri için bu rakamın “dünya rekoru” olduğunu söyledi.

Bu, sanayici Jean-Louis Noisiez’in Napolyon hatıralarından oluşan koleksiyonunun bir parçasıydı; bunlar arasında Waterloo’da yenildikten sonra arabasından yağmalanan gümüş bir tabak, ahşap bir makyaj çantası ve gümüş bir diş fırçası da vardı.

Ancak koleksiyonun en önemli parçası keçe siyah şapkaydı.

Çoğu subay çift boynuzlu şapkalarını uçları öne ve arkaya bakacak şekilde takarken, Napolyon şapkalarını uçları omuzlarıyla aynı hizada olacak şekilde takıyordu.

En bataille olarak bilinen üslup, savaşta askeri generali fark etmesini kolaylaştırdı.

Müzayedecilere göre, söz konusu şapka, Napolyon’un levazım subayı ve onun askeri yoldaşlarından biri olan Albay Pierre Baillon tarafından ele geçirildi.

Devamını oku:
Bir şişe viski açık artırma rekorunu kırdı
Boeing 787 uçağı ‘dünyada ilk’ olarak Antarktika’ya indi

Daha sonra, 2022’de ölen Bay Noisiez’in onu koleksiyonu için almasına kadar birkaç elden geçti.

Osenat müzayede evinin başkanı Jean-Pierre Osenat, “Napolyon hediyelik eşyalarına meraklı insanlar için şapka sahibi olmak kutsal kâsedir” dedi.

Resim:
Resim: AP

Raphael Pitchal (solda) ve Osenat'ın müzayede evinden Jean Christophe Chataignier, Napol..on'un 19. yüzyıl Fransa'sını yönetirken ve Osenat'ta Avrupa'da savaş yürütürken giydiği imza geniş, siyah şapkalardan birinin korumasını kaldırıyor Paris'in güneyindeki Fontainebleau'daki müzayede evi, 17 Kasım 2023 Cuma. Bir Fransız sanayicinin sabırla topladığı Napolyon hatıralarının Pazar günü yapılan müzayedesinde şapkanın yarım milyon eurodan (dolardan) fazla para getireceği tahmin ediliyor.  (AP Fotoğrafı/Christophe Ena)
Resim:
Resim: AP

“Gerçek olan 20 kadarı kaldı ve bunlardan 15’i müzelerde saklanıyor, yani koleksiyoncuların elinde yaklaşık 4-5 tane var.”

Açık artırma, Ridley Scott’ın Joaquin Phoenix’in başrolde olduğu sinematik Napolyon biyografisini yayınlamasıyla gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir