Mounjaro: Britanya’da kullanımı onaylanan yeni kilo verme ilacı ‘birkaç hafta içinde’ satışa sunulacak | İngiltere Haberleri

Britanya’da kullanılmak üzere dört dozluk enjeksiyon kalemi formatında onaylanan bir Amerikan zayıflama ilacı “birkaç hafta içinde” piyasaya sürülebilir.

Tirzepatid olarak da bilinen Mounjaro, geçen yıl Kasım ayında obez ve aşırı kilolu yetişkinlerin kilo vermesine ve kilo almasına yardımcı olmak için İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) tarafından yetkilendirilen bir diyabet ilacıdır.

ABD’li ilaç şirketi Eli Lilly’nin Mounjaro “KwikPen” adlı ürününün yetkilendirilmesi, şirketin Birleşik Krallık ve Kuzey Avrupa başkanı ve genel müdürü Laura Steele’e göre şirketin “birkaç hafta içinde Birleşik Krallık’a tedarik yapmaya başlayabileceği” anlamına geliyor.

Mounjaro KwikPen, bir ay boyunca haftada bir tedavi için ilacın dört dozunu veriyor ve tip 2 diyabetli yetişkinleri tedavi etmek ve obez yetişkinlerde kilo yönetiminin yanı sıra kiloyla ilişkili sorunları olan aşırı kilolu yetişkin hastaları tedavi etmek için onaylandı. Prediyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya kalp problemleri gibi sağlık sorunları.

MHRA’nın sağlık hizmetleri kalitesi ve erişiminden sorumlu geçici yöneticisi Julian Beach şunları söyledi: “Diyabetin yönetilmesine yardımcı olacak güvenli ve etkili tedavilerin halk sağlığı açısından önemi ve obeziteBunun insanların sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olabileceği açıktır.

“Bu onay, onaylanmış Mounjaro kalemine haftada bir dozluk bir aylık tedavinin daha uygun bir sunumuyla erişim sağlıyor.”

İğne onaylandı NHS Geçen yıl Eylül ayında Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (NICE) tarafından, durumu kontrol altında olmayan tip 2 diyabetli hastalar için bir seçenek olarak kullanıldı, ancak NICE henüz ilacın obezite için kullanımını onaylamadı.

İlacın içindeki aktif madde, tip 2 diyabetli kişilerde, seviyeleri yüksek olduğunda şeker seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur ve hastanın tok hissetmesini sağlayarak ve daha az yiyecek isteği yaşamasını sağlayarak kilo kontrolü ilacı olarak çalışır.

MHRA’nın en yeni yetkisi, çok dozlu Mounjaro KwikPen’in etkinliğinin ve güvenliğinin tek dozluk kalemle aynı olmasının beklendiğini gösteren bir köprüleme çalışmasının sonuçlarına dayanmaktadır.

Devamını oku:
Cerrah yurt dışında zayıflama operasyonlarına karşı uyardı
NHS tarafından kullanılan içinde mide balonu bulunan zayıflama hapı
Galler’de hastalar ameliyat için beş yıldan fazla bekledi

Diabetes UK bakım sorumlusu Douglas Twenefour şunları söyledi: “MHRA’nın bu cihazı onaylamasının, tip 2 diyabetle yaşayan ve uygun durumdaki kişilerin bu etkili tedaviye erişmesine yardımcı olacağını umuyoruz.

“Tip 2 diyabetli kişilerin kilo vermelerini ve kan şekeri seviyelerini yönetmelerini desteklemek, diyabetle ilişkili komplikasyon riskini azaltmanın anahtarıdır ve tirzepatid (Mounjaro), insanların bunu başarmasına yardımcı olmak için mevcut tedavi seçeneklerinin çeşitliliğini genişletir.”

Ancak MHRA, Mounjaro’nun obez veya aşırı kilolu kadın hastalarda doğum kontrol hapının etkisini etkileyebileceği konusunda uyardı.

Ayrıca ilacın mide bulantısı, ishal, kusma (ki bunlar genellikle zamanla geçer) ve kabızlık gibi olası yan etkileri de listelendi.

Ajans, diyabet hastalarında düşük kan şekerinin de “çok yaygın” olduğunu ekledi.

MHRA, Mounjaro’nun güvenliğini ve etkinliğini yakından inceleme altında tutacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir