Morarma konusunda endişelenmeli miyim? | Sağlık

BZorluklar en çok yaşamın her iki ucunda da yaygındır: çocuklukta, çünkü bir şeylerle karşılaşmak, dünyayı öğrenmenin zorlu ve karmaşık sürecinin bir parçasıdır; yaşlılıkta daha az kaçınılabilir hale gelir çünkü. Ancak bazılarımız için morluklar, belki de diyet, hastalık ya da beşe beşlik yoğun bir program nedeniyle düzenli bir olaydır. Peki ne zaman rahatsızlıktan alarm ziline geçerler? Peki kendinizi biraz daha az şeftaliye benzetmek için yapabileceğiniz bir şey var mı?

Temel bilgileri aradan çıkarmak için, kan damarları hasar gördüğünde, kanın deri altındaki dokulara sızmasına izin verdiğinde meydana gelen morluktur. Genellikle bir morluğun ne kadar eski (ve iyileşmeye yakın) olduğu hakkında renge bakarak bir fikir edinebilirsiniz: morluklar ilk ortaya çıktıklarında genellikle kırmızıdır, ancak bir veya iki gün içinde kana kendine özgü rengini veren heme parçalanır. ve çürük mavimsi-mor ve hatta siyah görünecektir. Daha sonra bu şekilde hem metabolize edilir Farklı bileşiklere dönüşen morluk, özellikle açık renkli ciltlerde, sonunda yeşile, ardından sarıya veya açık kahverengiye dönecektir. Vücut bu tür morlukları tek başına giderebilecek kapasitededir.

Peki ne zaman endişelenmelisin? Lösemi Bakımı’nın geçici CEO’su Nicole Scully, “Hiçbir şeye çarpmadığınız veya kendinize çarpmadığınız halde yine de vücudunuzda herhangi bir sebep veya açıklama olmaksızın morlukların belirdiğini fark ediyorsanız, bu endişe verici olabilir” diyor. “Aynı zamanda dikkatli olmak da mantıklı diğer semptomlarolağandışı kanama, tekrarlanan enfeksiyonlar ve aşırı yorgunluk veya bitkinliğin yanı sıra yeni ve açıklanamayan ağrı ve sızılar da dahil.”

Çürükleriniz çoğunlukla çarpmayı beklediğiniz yerlerde (örneğin kaval kemiği ve dirseklerde) ortaya çıkıyorsa, bu, altta yatan sorunları gösterebilecek gövde veya diğer yumuşak doku bölgelerindeki morluklardan daha az endişe vericidir. Benzer şekilde, eğer bir morluk alışılmadık derecede koyu renkteyse veya solmak yerine büyüyor gibi görünüyorsa, bu altta yatan bir sorunun işareti olabilir.

Scully, “Örneğin lösemi belirtisi olarak ortaya çıkan morlukların boyutları küçükten yemek tabağına kadar değişebilir ve rengi koyu mor olabilir” diyor. “Daha küçük olanlar sıklıkla alışılmadık yerlerde de ortaya çıkabilir. Eğer morarmalarınızın ardındaki nedeni açıklayamıyorsanız ve buna benzer bir durumla karşılaşıyorsanız, özellikle de en yaygın olarak bildirilen diğer semptomların yanı sıra, o zaman doktorunuzu ziyaret edip kan testi istemenin zamanı gelmiş demektir.”

Peki ya daha genel olarak morarma? Kolayca morarma eğilimindeyseniz bunun nedeni kılcal damarlarınızın normalden daha kırılgan olması olabilir; bu, yaşla birlikte ortaya çıkan bir durumdur ancak başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Steroidler, kan incelticiler ve antienflamatuvarlar gibi ilaçlar morarmayı kolaylaştırabilir, ancak aspirin veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler de morarmayı kolaylaştırabilir. Bunlardan herhangi birini almıyorsanız morarma, anemiden yetersiz beslenmeye kadar uzanan altta yatan bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. Ele alınması gereken en basit eksiklikler C ve K vitaminleridir; yapraklı yeşillikler ve bazı turpgil türleri her ikisinde de bol miktarda bulunur; bu nedenle basit bir düzeltme için kahvaltınıza biraz ıspanak veya kuşkonmaz eklemeyi düşünün. Daha ciddisi, morarma aşırı alkol alımının bir belirtisi olabilir: alkol vazodilatör görevi görür, kan damarlarını genişletir ve içki içerken morarmaya daha yatkın olduğunuz anlamına gelir – ancak daha ciddi morarma aynı zamanda karaciğer fonksiyonundaki dejenerasyonun bir belirtisi de olabilir. Aşırı güneş aynı zamanda kan damarlarına zarar vererek morarmayı kolaylaştırabilir; sigara içmek ise vazokonstriksiyona veya kan damarlarının daralmasına neden olabilir, bu da morlukların iyileşmesinin daha uzun sürdüğü anlamına gelir.

O halde genel olarak sadece bir çürük oluşması endişelenecek bir şey değildir; Diğer uyarı işaretlerinin de eşlik etmesi veya yaşam tarzı seçimlerinizin önerdiğinden daha sık gerçekleşmesi durumunda endişelenmeniz gereken noktadır. Morluklar günlük yaşamın bir parçası olabilir, ancak birçok şeyde olduğu gibi, kendi vücudunuzun eğilimlerinin farkında olmak, bir şeyler ters gittiğinde size bir uyarı verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir